Поділитись:

Скільки волинських пам’яток архітектури в користуванні УПЦ МП (фото)

Середа, 19 квітня 2023, 18:50
Скільки волинських пам’яток архітектури в користуванні УПЦ МП (фото)

На Волині офіційно заборонили діяльність московського патріархату. Нещодавно стало відомо, скільки землі у Луцьку знаходиться в користуванні УПЦ. 

А про те, скільки волинських пам’яток архітектури зараз  в користуванні УПЦ МП – пише ВСН.

Депутати Нововолинської міської ради скасували договори оренди землі під церквами московського патріархату. Частина з них - пам'ятки архітектури. Усього на Волині таких пам'яток в користуванні УПЦ МП майже два десятки.

У квітні Волинська обласна рада ухвалила рішення про заборону московського патріархату на території області. І хоч це рішення здебільшого політичне, проте в одному з пунктів обласній адміністрації рекомендують розірвати договір оренди на комплекс споруд з релігійною організацією «Святогорський Успенський Зимненський Ставропігіальний жіночий монастир Волинської області» та відповідні договори з іншими релігійними громадами УПЦ МП, що користуються храмами, які є пам’ятками архітектури.

Як йдеться у відповіді управління культури Волинської ОВА, з моменту набрання чинності Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» (1991 р.) і до сьогодні органи місцевої виконавчої влади області передали УПЦ МП 18 культових споруд національного та місцевого значень, які перебувають під охороною держави. Усі вони – унікальні, мають надзвичайно цікаву і багату історію і є невід’ємною частиною національної спадщини.

У Володимирі в оренді УПЦ МП перебувають Успенський собор (Мстиславів храм) ХІІ століття, будинок з дзвіницею ХV століття та мури з брамами ХVІІ століття. Мстиславів храм - кафедральний собор Володимир-Волинської єпархії УПЦ МП. Храм є пам'яткою сакральної архітектури XII століття, збудований за часів волинського князя Мстислава II Ізяславича. Договори оренди цих пам’яток були укладені 7 жовтня 2019 року. 

Успенський собор у ВолодимиріУспенський собор у Володимирі
 

У Зимному УПЦ МП орендує Успенську церкву ХV століття, оборонні мури з баштами ХV століття, та Троїцька церква ХVІ століття. Договори оренди були укладені 5 серпня 2020 року.  Обитель на цьому місці була однією з найдавніших у Київській Русі. Храм першопочатково мав інакший вигляд, проте після останньої реконструкції храм уподібнили до московської православної традиції з п’ятьма куполами (так зване «пятіглавіє»).

Еволюція зовнішнього вигляду храмуЕволюція зовнішнього вигляду храму
 

Йдеться про Святогорський Успенський Зимненський Ставропігіальний жіночий монастир, куди любила приїжджати кума Путіна, втікачка Оксана Марченко.

Комплекс Зимнівського монастиряКомплекс Зимнівського монастиря
 

Село Низкиничі Володимирського району. Тут в оренді УПЦ МП перебувають Успенська церква ХVІІ століття, дерев’яна дзвіниця ХVІІ століття. Договори були укладені 25 серпня 2008 року. Тут розташований Успенський чоловічий монастир УПЦ МП, де настоятелем свого часу був настоятель Києво-Печерської лаври Павло (Лебідь). Обитель було засновано 16 вересня 1643 року. Її фундатором став український магнат Адам Кисіль, на той час генеральний каштелян Чернігівського староства.

Низкиницький монастирНизкиницький монастир
 

Село Градиськ Камінь-Каширського району. УПЦ МП користується дерев’яною Михайлівською церквою ХVІІ-ХІХ століття. Договір не укладений. Первісна частина церкви, як вважають, постала ще в XVII столітті, ймовірно, розбудована (або перебудована) у ХІХ столітті.

Скільки волинських пам’яток архітектури в користуванні УПЦ МП (фото) 

Село Мильці Ковельського району. В оренді УПЦ МП Миколаївська церква ХVІ століття, корпус келій з теплою трапезною церквою, кінця ХVІІІ століття, будинок ігумена ХVІІІ століття, дзвіниця ХХ століття та Онуфріївська церква ХVІІІ століття. Договори оренди були укладені 27 грудня 2019 року. Тут розташований Милецький Миколаївський чоловічий монастир. Перша письмова згадка про Милецький монастир датується 1522 роком і розповідає про те, що монастир є родинною обителлю князівського роду Сангушків.

Скільки волинських пам’яток архітектури в користуванні УПЦ МП (фото) 

Село Криничне Луцького району. Дерев’яна церква Різдва Богородиці кінця ХVІІІ століття, яка є в реєстрах нині не існує – вона згоріла у 2008 році. На її місці нині стоїть цегляна культова споруда.

Дерев'яна церква згоріла, на території залишилась дерев'яна дзвіниця ХІХ століттяДерев'яна церква згоріла, на території залишилась дерев'яна дзвіниця ХІХ століття
 

Місто Луцьк. Серед пам’яток архітектури обласного центру, які є в користуванні УПЦ МП – монастир домініканців ХVІІІ століття. Договори оренди були укладені у 2014 та 2016 роках. Тут розташована духовна семінарія УПЦ МП. Сам монастир засновано в третій чверті XIV століття. Довгий час він був єдиним монастирем у місті. Споруда, яка збереглась до наших днів з’явилась пізніше і датована 1752 роком.

Скільки волинських пам’яток архітектури в користуванні УПЦ МП (фото) 

Ще одна пам’ятка у Луцьку, якою користується УПЦ МП – церковно приходська школа ХХ століття на вулиці Караїмській, 11. Договір оренди не укладено.

Село Чарторийськ Камінь-Каширського району. Тут в оренді – костел домініканців ХVІІІ століття. Договір оренди укладений 18 лютого 2021. На цій території діє Хрестовоздвиженський чоловічий монастир УПЦ МП. Коли в 1729 р. згорів дерев'яний костел, краківський каштелян Януш Антоній Вишневецький і його дочка Францішка Уршула з Вишневецьких Радзівілл заснували муровану святиню. культова споруда в стилі барокко з'явилась в 1736-1741 роках, архітектором був Павло Гижицький. Нині він перебудований на православний лад.

Таким спершу був костелТаким спершу був костел
 
Нині в нього інакший виглядНині в нього інакший вигляд
 

 У середу, 19-го квітня на сесії Нововолинської міської ради депутати скасували договори оренди землі під церквами московського патріархату. Зокрема, припинили право постійного користування земельними ділянками Свято-Вознесенському храму (Степана Бандери, 68), Свято-Успенськомому чоловічому монастирю (с. Низкиничі) та церкві Святого великомученика і цілителя Пантелеймона (вул. В. Вернадського).

У пресслужбі Волинської військової адміністрації повідомили, що рішення про рекомендацію розірвати договори оренди з УПЦ МП, яке ухвалила обласна рада, «ще в роботі», наразі якими будуть дії адміністрації - поки невідомо.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Надрукувати
мітки:
коментарів