Поділитись:

Мораторій на продаж землі продовжили: як голосували волинські нардепи

Четвер, 06 жовтня 2016, 22:25

Верховна Рада прийняла в цілому законопроект щодо продовження мораторію на продаж сільськогосподарських земель до 1 січня 2018 року.

Законопроект підтримали 297 народних депутатів, – йдеться на офіціному порталі парламенту.

Не скористалися правом висловити своє ставлення щодо продовження мораторію троє волинських нардепів: Юрій Савчук був відсутній, Сергій Мартиняк і Степан Івахів не голосували. Своєю чергою, Ігор Лапін, Ігор Гузь, Ірина Констанкевич підтримали законопроект.

"Безумовно, формування ринку земель – необхідна складова для подальшого розвитку ринкової економіки, і Україні доведеться пройти цей шлях. Проте, цей ринок має бути прозорим і справедливим, конкурентним і ефективним, він має унеможливлювати будь-які тіньові оборудки із землею.

Саме тому є необхідність продовжити мораторій на продаж чи іншим способом відчуження земель сільськогосподарського призначення до належного законодавчого забезпечення запровадження і регулювання обігу земель, але не раніше 1 січня 2018 рокушляхом прийняття Закону України "Про внесення змін до розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України щодо продовження заборони відчуження сільськогосподарських земель", – йдеться у пояснювальній записці.

Як пише Українська правда, голова Українського товариства економічних свобод (УТЕС) Мар'ян Заблоцький стверджує, що Верховна Рада насправді не продовжила мораторій, а замінила одну дату в Земельному Кодексі на іншу.

"Насправді, ця дата немає жодного значення, адже мораторій є безстроковим ю Земельний Кодекс чітко каже, що мораторій діє:"до набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2018 року". Тобто, фраза не раніше "набрання чинності" окремого закону фактично означає безстроковість мораторію", – наголошує він.

"Тобто ніякого скасування мораторію до прийняття закону не буде. Власне, будь-який прийнятий закон, в тому числі про обіг, може просто скасувати "не раніше 1 січня 2017 року", – додає Заблоцький.

Мораторій на продаж землі (який продовжувався 7 разів) не лише робить українську земельну реформу довготривалішою у світі (25 років). Він паралізує ринок у 96% сільськогосподарських земель, – повідомляє Ціна держави.

Найприкріше, що від мораторію страждають не найзаможніші верстви населення: 68% земель (або 27,7 млн га) перебувають у власності селян-пайовиків. В той же час 1,6 млн власників паїв пенсійного віку, які не мають змоги самотужки обробляти землю, живуть у бідності через неможливість вигідно здати в оренду, продати чи заставити власний пай.

Міжнародний досвід показує, що теперішня вартість оренди земель с/г призначення в Україні нижча, ніж могла бути, якби не мораторій на продаж землі с/г призначення, роздрібнена власність землі та поганий доступ до капіталу. Вартість оренди сягала би 455 дол./га, але наразі вона становить лише 37 дол./га, що в 11 разів нижче потенційної вартості.

Нагадаємо: 4 жовтня кількасот аграріїв з різних областей України мітингували біля стін Верховної Ради у Києві. Колишній голова Асоціації фермерів та приватних землевласників Волині Віктор Лук'янчуквважає, що проти прийняття закону за ринок землі виступають "олігархи, монополісти, які позабирали все".

ЧИТАТИ ТАКОЖ: ЩО ДУМАЮТЬ ПРО МОРАТОРІЙ НА ПРОДАЖ ЗЕМЕЛЬ ВОЛИНСЬКІ ДЕПУТАТИ ТА ЕКСПЕРТИ

Надрукувати
мітки:
коментарів
16 січня 2023
13 січня 2023
09 січня 2023
28 грудня 2022
16 грудня 2022
13 грудня 2022
20 листопада 2022
16 листопада 2022
04 листопада 2022
03 листопада 2022
31 жовтня 2022
25 жовтня 2022
23 жовтня 2022
18 жовтня 2022