Поділитись:

Усе, що треба знати про вакцину CoviShield: актуальні відповіді луцької лікарки

Середа, 24 березня 2021, 16:32

Сімейний лікар Мар’яна Дмитрук розповіла, як відбувається вакцинація, коли зі щепленням варто почекати та які реакції після вакцинації можуть бути. 

Про це пише moniheal. 

Мар’яна Дмитрук є сімейним лікарем, керівником приватної клініки Well. U/Вел. Ю та членом правління  ГО “Батьки за вакцинацію”. До вакцинації лікарка має прямий стосунок, оскільки пройшла навчання та отримала сертифікат регіонального тренера команд по вакцинації від коронавірусу і може навчати мобільні бригади та пункти щеплень щодо проведення вакцинації від Covid-19. 

Про вакцину

Лікарка зазначила, що страхи у людей є завжди і щодо будь-якої вакцини. Оскільки мало цікавляться офіційною інформацією, а керуються поширеною недостовірною інформацією у ЗМІ. Наприклад, коли на початку кампанії з вакцинації не відомо було, вакцину якого виробника завезуть першою в Україну, негатив викликала китайська вакцина. 

В Україні вакцинація проводиться вакциною CoviShield – розробка Оксфордського університету AstraZeneca. Це торгова назва серії, яка виробляється на заводі в Індії. Загалом виробництво вакцини AstraZeneca було розподілено на три заводи, щоб забезпечити потрібну кількість вакцини. Лікарка зауважила, що склад вакцини не залежить від місця виготовлення. Вона має сталий склад, формулу, яка не змінюється і нічого туди не додається, оскільки вакцини не є генериками апріорі. Тому боятися, коли чуєш іншу країну-виробника, не слід. Вакцина є оригінальною від розробника. 

Covishield виготовляють в індійському Інституті сироватки крові (Serum Institute of India) за ліцензією AstraZeneca. Вона схвалена для екстреного застосування Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ). 

Як відбувається вакцинація

 

Мар'яна Дмитрук розповіла, що всього потрібно дві дози, друга доза вводиться з інтервалом від одного до трьох місяців. Це необхідно для того, аби в організмі виробилася достатня кількість антитіл. Як зазначила лікарка, всі вакцини проходять певні фази дослідження. У другій та третій фазі досліджуються процеси вироблення антитіл, скільки необхідно для цього доз та який має бути проміжок між вакцинаціями

Одразу після першої дози вакцини людина ще не має антитіл.

Коли людина вакцинувалася, то вакцина через спеціальний вектор доноситься у клітину. Клітина виробляє антитіла до такого ж шипа, який перебуває на зовнішній поверхні вірусу. Імунітет розпізнає вірус і виробляє антитіла. Тому коли людина контактує зі справжнім вірусом, антитіла на нього відреагують. Тож людина може або безсимптомно, або дуже легко перенести COVID19.

У вакцинованої людини знижується ризик смертності, важкого перебігу та ускладненнь від захворювання COVID-19. 

 

Про власний досвід вакцинації

 

Мар’яна Дмитрук уже отримала першу дозу вакцини та поділилася описом стану та відчуттів: відчувала загальну слабкість, не високу температуру до 37,6. Полегшила самопочуття за допомогою “Нурофену”, що рекомендується після щеплення. 

Лікарка також розповіла про найчастіші побічні реакції: 

  • підвищена температура;
  • відчуття ознобу/лихоманки;
  • біль чи/та почервоніння у місці введення ін’єкції.

Найважча реакція організму на вакцину може проявитися протягом перших 30 хвилин після введення – анафілактичний шок. Тому рекомендовано залишатися у цей проміжок часу у медзакладі, аби, у разі нагальної потреби, отримати вчасну першу медичну допомогу.

Але усі побічні реакції значно легше перенести, як саме захворювання або ускладнення. Тому лікарка закликала вакцинуватися. 

Про залишки вакцини 

Мар'яна Дмитрук пояснила, що в одному флаконі є 10 доз вакцини. У випадку, якщо з якихось причин 2 з 10 не змогли з’явитися на щеплення, у тих, хто записався уже в чергу на вакцинацію, є можливість отримати першу дозу протягом кількох годин. Оскільки зберігається відкритий флакон з вакциною лише протягом шести годин. Тому варто уже записуватися в чергу.

Коли вакцинуватися, якщо на цей час хворіє вся сім'я

Рекомендується провести щеплення через пів року після хвороби. Проте варто звертати увагу на чергу. Хоча, як зазначила лікарка, вакцина не зашкодить організму незалежно від того, скільки часу минуло від хвороби. Якщо час для вакцинації настав – краще не відмовлятися від дози.

Вакцинацція вагітних та мам, які годують

Мар’яна Дмитрук відповіла, що вакцина від коронавірусу є “не живою”. Це означає, що вакцинуватися можна і вагітним жінкам, і тим, хто годує груддю. Протипоказів до цього немає.

Які вітаміни вживати після захворювання на коронавірус

Лікарка зазначила, що конкретних вітамінних комплексів немає. Рекомендується виконувати дихальні вправи, мінімальна фізична активність, здорове харчування та відпочинок.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Надрукувати
мітки:
коментарів
15 червня 2021
11 червня 2021
09 червня 2021
08 червня 2021
07 червня 2021
04 червня 2021
03 червня 2021
02 червня 2021
27 травня 2021
26 травня 2021
24 травня 2021
22 травня 2021