Поділитись:

Як говорити з дітьми про вибори

Неділя, 18 жовтня 2020, 08:14

У людних місцях та біля входу в метро з’являються люди з газетами в руках, з білбордів усміхаються якісь обличчя з гучними обіцянками, відео на YouTube все частіше переривається «новими знайомими» з білбордів. Ці ознаки свідчать безапеляційно, що насуваються чергові вибори, пише "Освіторія". Інформаційної атаки не уникнути. Нам, дорослим, може здаватися, що ми просто обговорюємо якусь чергову «шок-новину». Але якщо десь поруч перебуває дитина — будьте певні, вона ловить кожне ваше слово і кожну емоцію. То як краще розповідати дітям про свідоме громадянство вже змалечку?

Основні посили для молодшого шкільного віку

Молодшим дітям пояснити основи можна такими тезами:

Ми живемо у вільній країні, де час від часу відбуваються вибори Президента, народних депутатів, мерів та інших людей на важливу державну роботу.

Державна робота – це така робота, яка забезпечує існування нашої країни, створює закони, важливі для функціонування школи, дитячого садочка, дитячої поліклініки, лялькового театру, музею, тролейбуса, патрульних поліцейських, військових і ще багатьох-багатьох інших установ і організацій.

Державна робота – це дуже відповідальна місія, і тому для неї потрібно обрати найкращих людей. Ось чому підготовка до виборів і похід на самі вибори є дуже важливими, і ми маємо максимально уважно до них поставитись.

Часом буває, що людина, обрана на певну посаду, не повністю справляється з виконанням усіх обов’язків. Тому ми маємо бути пильними і перевіряти час від часу, чи виконується обіцяне, нагадувати про важливі речі і виступати з ініціативою громадських проєктів. Не варто втрачати час для їх вирішення аж до наступних виборів.Доречним буде пов’язати процес державних виборів з виборами президента чи лідера класу. Показати, як наш вибір впливатиме на діяльність класу протягом цілого року.

Цікаву добірку окремих вправ та заходів саме для молодшого шкільного віку пропонує методичний посібник з громадянської та парламентської просвіти «Мій Парламент: розумію і впливаю».

Велика добірка методичних ідей та конкретних планів з їх реалізації відповідно до навчального предмета та віку учнів є в Тулбоксі для вчителів від Програми підтримки освітніх реформ в Україні «Демократична школа».

Як говорити про вибори зі старшими дітьми

Щодо середнього та старшого шкільного віку – вкрай важливо розвивати медіаграмотність та критичне мислення, давати чіткі сценарії фактчекінгу.

Основне правило тут – жодного читання/лайкання/поширення новин (особливо політичних!) у соцмережах!

«Фабрики ботів» зараз – звичне явище, а підробити чийсь офіційний акаунт, запустити фейк чи джинсу (проплачені статті в медіа без маркування реклами) стає в рази простіше, якщо звичайний користувач просто «проглядає» новину або орієнтується на великі літери в заголовку.Можна організувати окреме заняття, присвячене саме напрацюванню навички перевірки інформації.

Принципово інша річ – стеження за медійною кампанією певного кандидата чи політичної партії — наскільки вона послідовна, чи відчувається агресія щодо інших кандидатів, певних суспільних груп.

Також вартує пошукати інформацію про певного кандидата на інших вебресурсах, порівняти як один і той самий епізод його діяльності подається чи замовчується.

Слід особливо підкреслити, що місцеві вибори цьогоріч відбуватимуться за новим Виборчим кодексом і за нового адміністративно-територіального поділу України. Тому місцеві депутати і голови отримають значно більші повноваження.

Деталі можна всім класом досліджувати на новому вебпорталі ЦВК: Просвіта. Навчальний матеріал подаємо у форматі віртуального чату, у якому відомі історичні постаті обговорюють важливість виборів та їхні особливості. З учнями можна запланувати таку активність, використовуючи схожий формат соцмереж.

А для повсякденного впливу і моніторингу процесу дотримання передвиборчих обіцянок потрібно опанувати матеріали методичного посібника «Інструменти впливу громадян на місцеву владу».

Граємо у вибори

Цікаві активності пропонує міжнародний проєкт «М18 (Менші за 18) — Ми можемо більше! Для активної громадянської участі молоді в Східній Європі». Його вже 5 років проводить ГО «Агенція розвитку освітньої політики» спільно з німецькою організацією DRA (Deutsch-Russischer Austausch) та іншими міжнародними партнерами.Формати активностей:

Київський дитячо-юнацький форум (за зразком «Berliner JugendForum»), який цьогоріч відбудеться, в основному, онлайн 9–10 жовтня та з кількома локаціями на свіжому повітрі і дотриманням усіх санітарно-гігієнічних норм.

Конкурс молодіжних проєктів, палітра можливостей активної громадської участі для молоді, мотиваційні спікери (політики, лідери думок, представники громадянського суспільства) та корисні воркшопи. Детальніше — програма та реєстрація.

Всеукраїнська імітаційна гра-вибори, яку традиційно проводять перед реальними виборами. Методичні рекомендації щодо проведення цьогорічної гри-моделювання «Я обираю місцеву владу» та «Я обираю свого мера» — тут. Вона пройде 10–22 жовтня. Проєкт – освітній і політично нейтральний. Основна мета – виховувати критичне мислення та формувати громадянські компетентності учнівської молоді.

Суть гри – імітується реальний виборчий процес. Для цього створюють та навчають учнівську виборчу комісію, облаштовують приміщення для голосування та окремі кабінки, проводять повноцінне голосування з видачею бюлетенів строго за документом, що посвідчує особу, та підрахунком голосів з екзитполами, спостерігачами тощо. Все, як у чинному законодавстві. Можна проглянути відео, як голосування відбувалось у 2019 році, тут.

Учасники беруть реальні програми справжніх партій/кандидатів, створюють їх синопсис та, щоб уникнути будь-яких звинувачень у маніпуляціях, відбувається шифрування – «Партія А», «Партія Б»… Таким чином учні голосують саме за зміст і смислові сенси, що є ключовим для формування свідомого громадянського суспільства.

 

 
Надрукувати
мітки:
коментарів
15 вересня 2020
12 серпня 2020
20:00
01 липня 2020
28 травня 2020
12 квітня 2020
19 березня 2020
15 лютого 2020
12 лютого 2020
09 січня 2020
17 жовтня 2019
03 вересня 2019
28 серпня 2019
21 серпня 2019