Поділитись:

Як ми продавали Каріну: хто і для чого бере в оренду фейсбук-акаунти

Автор: Міла Роспопа |
Вівторок, 15 вересня 2020, 20:00

Все частіше у мережі можна натрапити на дописи про оренду акаунтів. Вони обіцяють швидкий дохід без особливих зусиль. За звичайну собі фейсбук-сторінку орендарі пропонують сотні, а то й тисячі гривень. Запевняють при тому, що жодних ризиків для вас, вашої сторінки і вашої приватності немає. 

Чи справді це так, і в чому небезпека здавати в оренду свій фейсбук – розбиралася журналістка ІА "Конкурент"

Шукати орендарів сторінок у соцмережах неважко. Зазвичай вони самі вас знаходять. У новинній стрічці нашої журналістки таких оголошень щодня з'являлося дедалі більше. Спершу ми пов'язали цю неабияку активність із виборами, але дослідивши питання глибше, зрозуміли: такі оголошення з'являються вже не перший рік, і не тільки в Україні. 

Тому, аби з власного досвіду дізнатися, хто і що стоїть за пропозицією купити на трохи ваше чесне фейсбук-ім'я, ми вирішили продати Каріну. 

ДЕЩО ПРО КАРІНУ

Каріна Кисельова – фейсбук-персонаж, який з'явився на обрії близько двох років тому. Простими словами – це наш редакційний "бот". За легендою – звичайна, дещо скована дівчина з Луцька. Любить котиків, публікувати смішні картиночки, і часом забуває ставити коми, де треба. 

Ще місяць тому сторінка Каріни була не активною. Однак, для здійснення наших задумів треба було її оживити. Дописи дівчини закидувала вподобайками ціла редакція. Сама ж Каріна активно коментувала весь волинський фейсбук та шукала нових друзів. Якщо ви опинилися серед друзів Каріни цими днями, то могли помітити деяке віртуальне пожвавлення з її боку. 

Далі Каріна, як і планувалося, почала пошуки легкого заробітку. 

ДЛЯ ЧОГО КУПУЮТЬ СТОРІНКИ У ФЕЙСБУК

Перед власне реалізацією бота, ми довго вивчали питання оренди сторінок у соцмережах. Зокрема, головною метою орендарів є так званий "рекламний акаунт". Він створюється тоді, коли ви вперше намагаєтеся запустити рекламу зі своєї сторінки. До нього прив'язують банківські карти. 

Як відомо, Фейсбук має сувору рекламну політику. Оголошення, які не відповідають правилам, одразу блокуються, а разом із ними – і рекламний акаунт. Заборонені, наприклад, реклама зброї, пропагування насильства, порнографічний контент і ще багато всього. 

Деякі рекламні оголошення знаходяться на межі дозволеного: як от реклама білизни. У разі, коли Фейсбук блокує акаунт рекламодавця, відновити його неможливо. Тому рекламодавці шукають для просування своїх товарів "незаймані" сторінки реальних користувачів.

ЧОГО ХОЧУТЬ ОРЕНДАРІ

Наполеглива Каріна переглянула безліч оголошень про оренду акаунтів, і навіть написала кільком авторам. Вони пропонують різний заробіток і підходи до оплати. Обіцяють від 50-100 гривень у тиждень – до кількох тисяч на місяць. 

Вимоги у орендарів дуже схожі:

  • Активна сторінка, яка існує більше, ніж півроку;
  • Прив'язаність сторінки до мобільного телефону (не завжди);
  • Наявність певного числа друзів (зазвичай, більше 50);
  • Акаунт раніше на здавали в оренду;
  • Зі сторінки раніше не ставили рекламу. 

Важливо, аби сторінка була "живою", адже тоді і рекламу від неї алгоритми фейсбуку сприйматимуть краще. А отже, менше шансів, що її заблокують. Що довше рекламодавці працюватимуть із вашою сторінкою – то більшою буде ефективність їх реклами. Тому спершу орендарі обіцяють незначний прибуток, і згодом декларують його постійне зростання. 

Є ризик, однак, що вашу "рекламну сторінку" заблокують у перший же тиждень. Тоді заробити на фейсбуці більше не вдасться. 

ЯК МИ ПРОДАВАЛИ КАРІНУ

Епопея із реалізацією фейсбук-сторінки почалася дуже просто: ми написали повідомлення авторці однієї із пропозицій оренди. 

Спілкувалася із Каріною користувачка з іменем Аліна Капцош із Полтави. З її сторінки Каріні одразу надіслали умови роботи та оплати. 

Але Каріна вперше здавала в оренду сторінку, і дуже "хвилювалася". Тому у дівчини, зрозуміло, виникало багато питань, які вона не соромилася запитувати. 

Зі сторінки "Аліни" Каріну переконували, що ризиків ніяких нема. Мовляв, реклама буде різна: техніка, спорт, косметика. Рекламують все, що замовляє замовник. І все – законно. 

Далі Каріну зацікавила тема віртуальної безпеки. 

Тут ми зробимо невелику ремарку. Багато інтернет-джерел, які розповідають про оренду акаунтів, застерігають користувачів від передавання повного доступу до сторінки. Експерти радять у жодному разі не ділитися логінами та паролями, адже таким чином можна не просто втратити сторінку назавжди, але і стати жертвами різних шахраїв. Найкращий (якщо це слово взагалі доречне у цьому контексті) варіант – це програми віддаленого доступу до комп'ютера на кшталт "Team Viewer". З ними ви зможете бачити все, що робить орендар на вашій сторінці. Доведеться, щоправда, кожного разу виділяти на це годину-дві часу, і реально слідкувати за кожною дією, аби часом людина по той бік екрану не почала досліджувати вміст вашого комп'ютера. 

Зрештою, ми вирішили заради високої мети пожертвувати мережевою безпекою нашої віртуальної подруги, і надіслали "Аліні" логін та пароль від Каріни. Пароль, щоправда, спершу відправили із помилкою, залишивши собі шляхи порятунку. 

На сторінку зайшли не одразу. Ми надіслали пароль повторно, і Каріна опинилася в руках своїх орендарів. Далі був етап перевірки. Варто сказати, що попри обіцянки швидкої перевірки за 20 хвилин, "перевірили" сторінку аж за кілька днів. Чомусь наша співрозмовниця з цим дуже затягувала, і зрештою зізналася, що займається цим не вона, а "рекламщик". "Аліна" також спробувала змінити умови оплати. Ми не погодилися, і все ж наполягли на попередньо домовлених. 

За нашими даними, рекламний акаунт на фейсбук-сторінці діє із п'ятниці, 4 вересня. Станом на понеділок, 14 вересня, щоправда, рекламу з нього не запускали. Заходили на наш фейсбук із Києва та Старокостянтинова Хмельницької області. Оплату у розмірі 50 гривень надіслали не в день заходу на сторінку, як обіцяли, а в понеділок. Наступний платіж ми повинні були отримати у п'ятницю, 11 вересня, та ані його, ані якогось попередження від "Аліни" ми так і не дочекалися. 

Зрештою, у понеділок ми спитали про оплату. Відповідь була: чекайте. 

Після уточнюючих запитань про причини затримки "Аліна" врешті розповіла, що гроші вони отримують з Росії, а тому на перерахування потрібен час. Ми намагалися дізнатися більше про те, для чого росіяни орендують фейсбук-акаунти українців, а проте "Аліна" так нічого і не розповіла, залишаючи нам простір для роздумів і придумування "теорій змови". Насторожує і той факт, що попри запевнення, що зі сторінки запускатимуть рекламу, більше тижня ніхто цього не робив. У "Журналі активності" також не було жодних слідів присутності іншого користувача. Ніхто не ставив "вподобайки", не робив дописів і не коментував нічого. 

Ми не бачили причин далі продовжувати співпрацю з орендарями, оскільки більше інформації навряд чи можна було дізнатися. Зрештою, ми змінили пароль. 

(НЕ)БУДЬ, ЯК КАРІНА

У мережі сьогодні багато інформації про те, чи варто здавати акаунти в оренду, і як робити це правильно та максимально безпечно. Автори більшості статей на цю тему закликають людей не йти на такий крок, навіть якщо грошей критично не вистачає. Адже часом фейсбук-сторінка може бути ключем не тільки до вашого приватного життя, але і до пошти, різних онлайн-кабінетів та навіть банківських рахунків.

Про ризики такої сумнівної справи нас консультував луцький спеціаліст із цифрової безпеки Олег. За його словами, на перший погляд невинний віртуальний "підробіток" загрожує людям цілком реальними негараздами. 

"Зараз на таке підписуються сотні людей. Але між підмітати вулицю за гроші і продавати свій фейсбук я би вибрав перше. 

Наших користувачів мало хвилює загроза "в інтернеті". Зазвичай це прості люди, які самі ніколи не будуть користуватися рекламними кабінетами, і тому не бояться "бану". Не переживають вони і за свою приватність. Вже багато разів чув від різних людей щось типу "я ж там нічого не викладаю, і ні з ким не переписуюся секретно". 

Але коли ви даєте пароль від своєї сторінки, то автоматично даєте невідомим людям "говорити" від вашого імені. 

Часто ще до сторінки можуть бути прив'язані різні мережі онлайн-послуг. Через них шахраї легко отримають доступ до реального життя людини. Можна дізнатися, де людина живе, на чому їздить, де найчастіше обідає. Можна навіть отримати доступ до онлайн-кабінетів у банках", – пояснює Олег.

Врешті, Каріна не має ані банківської картки, ані дому, ні роботи чи реальних друзів. Поза фейсбуком її не існує, а тому ризиків під час нашої невеличкої афери майже не було. Та люди, які довіряють незнайомцям свій фейсбук, мають все із перерахованого. І ніколи не знають, кого і для чого це може зацікавити. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Надрукувати
мітки:
коментарів
06 травня 2021
05 травня 2021
04 травня 2021
03 травня 2021
02 травня 2021
01 травня 2021