Поділитись:

Виграш без торгів: столичні фірми «розіграли» у Ковелі медичні тендери на понад 4 мільйони

Вівторок, 12 травня 2020, 16:33
Виграш без торгів: столичні фірми «розіграли» у Ковелі медичні тендери на понад 4 мільйони

Ковельське медичне об’єднання закупило обладнання та лікарських засобів на понад 4 мільйони гривень. У тендерах взяли участь київські фірми, які не торгувались між собою на аукціонах, а одна із них постійно перемагала. Історія фірми-переможця тягнеться до ексміністерки охорони здоров’я. 

Валентина Куць дослідила цю тендерну історію для Центру журналістських розслідувань «Сила правди».

Перший тендер лікарня оголосила на початку січня – купляли детектори та аналізатори очікуваною вартістю майже 2 461 000 гривень. На конкурс подали пропозиції три фірми – ТОВ «Лабвелл», ТОВ «Ювіс» і ТОВ «Біомедінвест», які не знижували своїх пропозицій під час аукціону

Виграш без торгів: столичні фірми «розіграли» у Ковелі медичні тендери на понад 4 мільйони

Переможцем стало ТОВ «Біомедінвест», пропозиція якого із самого початку була найдешевшою – 2 450 300 гривень. 

Наступний тендер відбувся у лютому за схожим сценарієм. Лікарня купляла лікарські засоби вартістю понад пів мільйона гривень. На конкурс «прийшли» ті самі фірми ТОВ «Ювіс» і ТОВ «Біомедінвест» із різницею у 600 гривень. Під час аукціону їхні ціни теж не знижувались. «Біомедінвест» подало найдешевшу пропозицію і знову стало переможцем.

Виграш без торгів: столичні фірми «розіграли» у Ковелі медичні тендери на понад 4 мільйони

Третій тендер, що відбувся у березні, фірми «розіграли» за такою ж схемою. Лікарня купляє обладнання для полімеразної реакції, на конкурс приходять знову ті самі фірми ТОВ «Ювіс» і ТОВ «Біомедінвест». Їхні ціни різняться на 1300 гривень, в аукціоні не торгуються – і перемагає знову «Біомедінвест». 

Виграш без торгів: столичні фірми «розіграли» у Ковелі медичні тендери на понад 4 мільйони

Такі дії компаній-конкурентів мають всі ознаки узгоджених і спрямовані на спотворення результатів торгів – вважає юристка Громадської ініціативи «Prozorra Волинь» Анна Артьомова.

«За інформацією системи Prozorrо, компанії «Біомедінвест» та «Ювіс» спільно взяли участь у понад 100 закупівлях, почергово виграючи їх, – пояснює юристка. – Ці всі закупівлі об’єднує той факт, що компанії ніколи не торгуються і ніколи «не падають» в ціні. Складається враження, що ці дві фірми заздалегідь вирішують, хто з них має перемогти, і в парі заходять на торги. Хоча торги в результаті не відбуваються і перемагає «обраний». Таким чином, вказані компанії, по-перше, порушують основні принципи публічних закупівель такі як добросовісна конкуренція серед учасників і максимальна економія та ефективність. По-друге, діяльність «Біомедінвесту» та «Ювісу» має кваліфікуватись Антимонопольним комітетом як антиконкурентні узгоджені дії, а саме  спотворення результатів торгів, аукціонів, конкурсів, тендерів. За такі порушення статтею 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції» передбачено штраф у розмірі до десяти відсотків доходу (виручки) суб’єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф». 

Проте такі «спільні» тендери не єдина особливість цих учасників. У черговому тендері Ковельського медичного об’єднання на придбання лікарських засобів знову перемогло ТОВ «Біомедінвест», а конкурувала із ним фірма «Біонікс лаб», засновником якої свого часу був нинішній директор «Біомедінвесту» Сергій Ольховець. Цього разу в аукціоні ціна конкурентів знизилась на 1000 гривень і в результаті переможцем вийшло ТОВ «Біомедінвест» з ціною 196 791 гривня.

У медичному об’єднанні кажуть, що така спільна участь фірм не викликає особливих пересторог.

Виграш без торгів: столичні фірми «розіграли» у Ковелі медичні тендери на понад 4 мільйони

Заступниця генерального директора з економічних питань Валентина Корецька. Фото із сайту Ковельського медичного територіального об’єднання.

Хто за фірмами?

«Біомедінвест» – це одна з фірм, яка торгує обладнанням і бере участь у торгах, відслідковує, – пояснює Валентина Корецька. – Вони виграли у нас останнім часом торги. Вони постачають своє обладнання вчасно, якісно і гарантійне обслуговування надають, тому, знаєте, особливо не насторожує. Ми можемо тільки спостерігати, (за аукціонами – авт.) не можемо ніяких дій вчиняти. Нам це теж цікаво, скільки учасників зареєструвалось, потім перевіряємо документи. Знаєте, коли вже пройшло через Prozorrо, перевіряємо наявність відповідної документації згідно вимог і як не маємо до чого «придертися», то акцептовуємо».

Компанія-переможець «Біомедінвест» разом із теперішнім «конкурентом» фірмою «Ювіс» була активним учасником тендерів МОЗу. Наприклад, за інформацією видання Наші гроші, у 2012-му та 2013-му роках ці компанії увійшли до переліку фірм, які вигравали тендери МОЗу на постачання медикаментів. 

ТОВ «Біомедінвест» у 1997-му році зареєстрували Матвієць Ігор Олексійович та Єременко Сергій Володимирович. За інформацією аналітичної системи «YouControl», у компанії часто змінювались засновники і певний період у їхньому числі була офшорна фірма із Кіпру «Компанія Мавеліна Інвестментс ЛТД». 

Сьогодні керівником компанії є Ольховець Сергій Олексійович. Як пишуть Наші гроші,  Сергій Ольховець також був директором фірми «Біонікс лаб», яка контролювалась Олександром Богатирьовим і неодноразово вигравала підряди у МОЗу. Вона теж входить до переліку підрядників МОЗу часів правління регіоналів, зокрема Раїси Богатирьової. 

Ще один елемент зв’язку фірми-переможця із прізвищем Богатирьових – це те, що перший засновник компанії Матвієць Ігор Олексійович був помічником народної депутатки 4 скликання Раїси Богатирьової (2002-2006р.). 

Сьогодні компанія-переможець ТОВ «Біомедінвест» є активним постачальником медичного обладнання та ліків по всій Україні. За інформацією ресурсу Clarity-project, фірма із 2016 року уклала більше 300 договорів на понад 100 мільйонів гривень. 

Інша фірма, ТОВ «Ювіс» теж є не менш активним постачальником медичної продукції. Її засновниками і бенефіціарними власниками є Бондаренко Микола ІвановичСамохвалов Геннадій Миколайович та Шевчук Олександр Сергійович, який є і керівником підприємства. Компанія впродовж 2016-2020 років уклала більше тисячі договорів на понад 150 мільйонів гривень.

Як конкурентам вдається практично не торгуючись вигравати тендери? Про це ми запитали у ТОВ «Ювіс» та ТОВ «Біомедінвест». Запитання щодо участі у вказаних тендерах надіслали на електронну пошту компаній, кілька тижнів нагадували про них і телефоном, але відповіді не отримали. У ТОВ «Біомедінвест» адміністратор повідомила, що відповідь готується, але коли вона буде невідомо. Аналогічна відповідь і у ТОВ «Ювіс», де адміністратор сказала, що нічого не знає і перервала розмову. 

Тож «Сила правди» готова опублікувати коментарі вказаних компаній щодо висвітлених питань, як тільки вони надійдуть. 

Також «Сила правди» звернеться до Антимонопольного комітету з проханням перевірити діяльність вказаних компаній щодо ймовірних антиконкурентних узгоджених дій учасників.

Матеріал виготовлено Центром журналістських розслідувань «Сила правди» в рамках проєкту підтриманого National Endowment for Democracy

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Надрукувати
мітки:
коментарів
24 квітня 2024
11 квітня 2024
28 березня 2024
20 березня 2024
13 березня 2024
04 березня 2024
14:30
21 лютого 2024
14 лютого 2024
13 лютого 2024
12 лютого 2024