Поділитись:

Батьки скаржаться, що дітей змушують заплющувати очі на «дистанційці»

П'ятниця, 10 лютого 2023, 08:30
Батьки скаржаться, що дітей змушують заплющувати очі на «дистанційці»

Українські вчителі під час дистанційного навчання інколи вимагають від учнів заплющувати очі, коли школярі розповідають, наприклад, вірш. Саме через це нещодавно в соцмережах з’явилося достатньо жваве обговорення. Одні батьки заявили, що вважають такі негласні правила принизливими, інші закликають не вигадувати проблем там, де їх немає. 

Про це інформує ТСН. 

«Підкажіть, чи правомірно знижувати оцінку за відео вірша напам'ять, якщо учень не заплющив очі при розповіді вірша? Чи правомірно вимагати взагалі заплющувати очі на відео, коли дитина розказує вірш напам'ять? Відео знімаємо ми, батьки, і слідкуємо за академічною доброчесністю (щоб дитина не підглядала). В описі домашнього завдання цієї вимоги вказано не було. Намагаюся розібратися», – запитала в профільній інтернет-спільноті мати одного з київських учнів. 

На допис жінки за перші три години його існування відреагували майже 300 користувачів. Думки батьків учнів розділились. Одні написали, що вважають це приниженням, інші дали зрозуміти, що не вбачають в цьому проблеми.Згодом пост зник, але питання залишилося. 

Опитані журналістами деякі вчителі шкіл кажуть, що дійсно вимагають від дітей під час читання віршів напам’ять інколи заплющувати очі. За їхніми словами, робиться це для того, щоб учні не підглядали в підручник та дійсно здобули знання.  

Своєю чергою, відомий в Україні вчитель Пауль Пшенічка каже, що різкі методи йому не дуже подобаються.

«Хтось з колег просить просто дивитись в камеру та вмикати її. Учні часто з різних причин не хочуть її вмикати. Якщо учень щось підгляне, то хоч навчиться читати, бо скоро забудуть, як читається. Але якісь екстремальні речі не схвалюю. Нічого страшного немає в тому, що людина буде читати вірш із заплющеними очима, але то вже недовіра до учня. Це не дуже добре», – каже Пшенічка.   

Освітній омбудсмен Сергій Горбачов в коментарі розповів, що ситуація дійсно непроста, але варіанти її вирішення, звісно, є.

«Тут питання довіри та академічної доброчесності. Коли вчитель пропонує таке учням (заплющити очі – Ред.), то значить, що він не довіряє, хоче переконатися, що дитина дійсно щось вивчила напам’ять, – каже Сергій Горбачов. – Це питання, дійсно, ніде не прописане. Немає нормативного документа, немає рекомендацій. Я як вчитель такого б не робив. Вважаю, що це прояв певної недовіри та сумнів вчителя у тому, що учень дотримується правил академічної доброчесності. Тому мені здається, що краще цього не робити. Хоч це не заборонено та не прописано. По-перше, варто поважати своїх учнів, по-друге, у вчителя доволі багато інструментарію для того, щоб іншими методами перевірити дотримання доброчесності».

Зі слів Горбачова, насправді, питання набагато глибше.  

«Такого типу завдання (читання віршів напам’ять – Ред.) – це завдання на чисте відтворення, хоч це і вимагає програма. Людина прочитала та розповіла. А сучасна освіта вимагає компетентнісного  підходу – дбати не лише про знання учня (що є, звісно, основою, фундаментом освіти), а й рухатися далі: допомагати учневі опанувати певні навички. Це, до речі, передбачено реформою Нової української школи (НУШ), реалізація якої наразі, на жаль, практично призупинилася. У комплексі знання та навички є саме  компетентністю. Наприклад, просте заучування напам’ять текстів, на мій погляд, не дуже добре працює. Краще давати завдання на розуміння тексту, його тлумачення. До речі, такі завдання останнім часом почали з’являтися, зокрема в ЗНО. Питання розуміння тексту є дуже важливим. Я вважаю, що якщо вчитель сумнівається в доброчесності, треба шукати інші інструменти», – резюмує освітній омбудсмен.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Надрукувати
мітки:
коментарів
25 квітня 2024
24 квітня 2024
23 квітня 2024
22 квітня 2024
18:59
12:30
21 квітня 2024
09:14
18 квітня 2024
16 квітня 2024
23:07