Поділитись:

Як нам брехали про коронавірус: ТОП фейків 2020 року

Вівторок, 29 грудня 2020, 20:01

У 2020 році люди лікувалися содою, відганяли озоном вірус, ненавиділи маски, звинувачували уряд в змові і захоплювалися слонами, які сплять. 

MediaSapiens, традиційно підбиваючи підсумки року, що минає, опублікувало топ фейків. Головною подією 2020-го стала пандемія коронавірусу. Тому і добірка вийшла тематична: зібрали найпопулярніші, найстійкіші і найдивовижніші фейки про ковід.

Коронавірусу немає, але його створили в військових лабораторіях

З моменту появи нового коронавірусу SARS-CoV-2 і хвороби COVID-19, яку він викликає, в соцмережах і ЗМІ з'явилися відразу два суперечливі і вкрай стійкі фейки. Перший – про те, що коронавирусу немає, а введення карантинних обмежень по всьому світу вигідні «світовій владі», Біллу Гейтсу, «творцям цифрового концтабору» або навіть президенту США Дональду Трампу. У кожній країні ця конспірологічна теорія знаходила свої специфічні риси, а на роль «лиходіїв», яким приписувалася ключова роль, вибиралися різні люди: наприклад, фінансисти Ротшильди або філантроп Джордж Сорос, якому взагалі останнім часом приписують будь-які злодіяння. У деяких країнах ковід-дисидентство досягло державних масштабів: так, президент Білорусі Олександр Лукашенко називав пандемію і протидію їй «коронапсіхозом». Такої ж думки дотримувався і президент Бразилії, поки сам не заразився ковідом. Не відстають від колег і українські політики – вони систематично називають ковід «вигаданою хворобою»: останнім на цю тему висловився депутат від «Слуги народу» Юрій Камельчук.

Другий фейк прямо суперечить заявам ковід-атеїстам, полягав у такому: вірус має штучне походження. Псевдоспеціалісти з усього світу розповідали, що вірус був створений тільки у військових лабораторіях чи то Китаю, чи то США, чи то НАТО, а іноді навіть Росії (хоча цей фейк отримав менше поширення, мабуть, через загальну недовіри до можливостей російської науки). В Україні цей фейк просували багато, включаючи улюблену ЗМІ інфекціоністку Ольгу Голубовську. У підсумку повідомлення досягли своєї мети: згідно з травневим соцопитуванням Київського міжнародного інституту соціології, 66 % українців вірили в штучне походження коронавірусу, незважаючи на численні спростування цього фейку. 

«Не небезпечніший від грипу» і взагалі «від нього не вмирають»

Після стадії заперечення почалася стадія торгу: якщо вірус все-таки існує, то він не дуже небезпечний. Або небезпечний тільки для представників певної етнічної групи. Наприклад, головний редактор російського державного пропагандистського каналу RT Маргарита Симоньян стверджувала, що новим вірусом хворіють «тільки китайці». В інших країнах вважали, що коронавірус вражає тільки «білих». Або він небезпечний для людей певного віку, тобто тільки для літніх (що не так, хоча літні дійсно перебувають у зоні підвищеного ризику). Або навіть тільки для людей з певною групою крові.

Ще один варіант цього фейку – коронавірус безпечніший за інші, добре відомі людству хвороби. Найчастіше для порівняння згадували грип. Одним з тих, хто навмисно применшував небезпеку вірусу, був президент США Дональд Трамп.

Пізніше з'ясувалося, що китайський уряд сам доклало чимало зусиль до того, щоб применшити небезпеку вірусу. І відрядив цілу армію тролів, щоб перебити поширення інформації про небезпечний вірус або вивести в тренди соцмереж інші теми. Крім того, він приховувало і сам початок спалаху, занадто пізно передав інформацію про генетику нового коронавірусу – майже два місяці після появи нової інфекції. Чим ускладнило оцінку наслідків його появи для всього світу.

Крім Китаю, намагалися применшити небезпеку ковіду ще кілька країн, передусім Росія й Іран. У соцмережах постійно поширювалися фейкові історії про те, що смертність від ковіду або вигадана, або не перевищує середньостатистичну з посиланням то на бельгійських, то на італійських лікарів. В Україні цей фейк поширювався буквально скрізь. 

Уточнимо, що на 24.12.2020 року в Італії від коронавірусу померло понад 70 тисяч чоловік, а в усьому світі – понад 1,7 мільйона чоловік. Для порівняння: ВООЗ вважає, що від сезонного грипу в деякі роки може вмирати до 650 тисяч людей, зокрема до 72 тисяч в Європейському регіоні. В Україні тільки за один місяць, жовтень, померло на 9 тисяч людей більше, ніж в середньому в цей же місяць за 2015-2019 роки. Смертність від пневмоній в порівнянні з іншими роками зросла на 340 %.

«Природа настільки очистилася», «нас попереджали заздалегідь»

Але були й хороші «новини»: фраза про те, що «природа очистилася», стала мемом на початку пандемії. Заголовки світових ЗМІ і пости в соцмережах рясніли повідомленнями про те, що після введення локдауну природа стрімко оновилася – і лебеді з дельфінами попливли по каналах Венеції, а слони і кабани зграями повернулися в міста. Як досить швидко з'ясувалося, нічого з цього не було правдою: лебеді і раніше плавали по каналах, дельфіни просто стали ближче підпливати до берега через відсутність гучних поромів (але вони завжди були десь поруч), а слони і кабани в різних частинах світу – досить часті гості міст.

Ба більше, екологи відразу ж попередили, що зменшення кількості викидів шкідливих газів, яке спостерігалося через скорочення виробництва, в момент відновлення роботи підприємств різко збільшить кількість цих самих викидів (що і сталося), і це завдасть навіть більшої шкоди.

Крім цього, карантин додав кількість споживаного пластика. Через перехід на одноразовий посуд, масові доставки додому продуктів і роботу ресторанів на винос, а також через кількість одноразових масок, рукавичок і витратних матеріалів для лікарень кількість використовуваного одноразового пластику тільки в США зросла на 250-300 %. І вже зрозуміло, що утилізація цього пластику завдасть ще більшої шкоди, крім того, що тонни цього сміття вже опинилися в світовому океані, річках і озерах.

Але людству спочатку пандемії були потрібні «хороші новини». Тому фейки про «цілющий ефект карантину» для природи набули неабиякої популярності.

Крім цього, якщо вже людство стрімко втрачало впевненість в завтрашньому дні, масово поширилися фейки про пророцтва пандемії: вже якщо майбутнє неясне, то минуле нам допоможе. Таким чином виникли історії з фейковий цитатами з Нострадамуса, Ванги і навіть Білла Гейтса, які нібито передбачили пандемію (а деякі її запланували) – і вихід з неї. Такі «новини» публікували в соцмережах по всьому світу, а потім звідти вони перекочовували в ЗМІ. 

Часник, горілка, відбілювач й інші народні засоби

Коли нарешті повірили, що ковід – цілком реальне захворювання, а ліків від нього немає, виникли сотні, тисячі фейків про «альтернативне лікування». Телевізор, соцмережі і месенджери розносили «поради фельдшерів» з Італії, Бельгії, Китаю і Росії по всьому світу так стрімко, що ВООЗ і урядам різних країн довелося із завидною регулярністю спростовувати найдивніші, екзотичні і небезпечні «рекомендації» щодо лікування коронавірусу на дому.

Ось тільки деякі з запропонованих варіантів:

  • пити спирт, горілку або будь-який інший міцний алкоголь;
  • вдихати його;
  • пити соду з лимоном;
  • приймати гідроксихлорохін або просто хлорохін – ліки від малярії, які спочатку було включено в програму досліджень ВООЗ, однак пізніше виявилися неефективним;
  • втирати, вдихати або навіть пити засоби дезінфекції, які містять хлорне вапно, хлорохін та інші знезаражувальні засоби; 
  • їсти цибулю, перець і часник;
  • засмагати під ультрафіолетовими лампами;
  • носити дивні прилади, які нібито руйнують або блокують вірус на підльоті до людини;
  • приймати аспірин і антибіотики. Як і інші медикаменти, обидва ці препарати можуть бути показані при важких формах ковіду і викликаних ним ускладненнями. Однак один з найпоширеніших фейків був пов'язаний саме із застосуванням аспірину. Стверджувалося, що люди вмирають нібито не від пневмонії, а від тромбозу, і тому потрібно лікувати ковід тільки аспірином, а апарати ШВЛ і кисень пацієнтам непотрібні. Насправді, менш ніж у 30 % людей, які страждають важкою формою ковіду (тобто далеко не у всіх хворих) зустрічається тромбоз паралельно з пневмонією. Ал самолікуватися чи приймати препарати для розрідження крові для профілактики небезпечно. 

Загалом «псевдоліків» було так багато, що тільки платформа Amazon до березня видалила більше мільйона товарів, які рекламувалися як засіб від ковіду. Україна не відстає – МОЗ просуває БАДи для лікування ковіду, а глава Ради національної безпеки і оборони Олексій Данилов рекомендує їсти часник і сало.

5G, мухи та інші розповсюджувачі вірусу

Всупереч впевненості безлічі людей в тому, що ковіду немає, дехто також твердо впевнений, що ковід поширюють навмисно. Особливо через вишки 5G. Власне, винайшов історію про шкідливу роль вишок і технології 5G в поширенні коронавірусу відомий конспіролог Девід Айк, який подарував світу ще одну прекрасну історію – про рептилоїдів, які правлять нашим світом. І хоча врешті-решт соцмережі заблокували акаунти Айка й інших теоретиків змови, їм допомогли в поширенні цього фейку голлівудські зірки та інші знаменитості. Так що в підсумку люди по всьому світу стали спалювати вишки зв'язку, а православна церква Московського патріархату в Україні пішла на випередження і закликала жителів до молитовного стояння проти цих вишок. Оскільки в Україні поки що немає цієї технології, стояти доведеться довго.

Крім цієї найпоширенішої теорії змови щодо поширення коронавірусу, в різних частинах світу виникали й інші. Наприклад, в Індії був популярний фейк про те, що ковід передають мухи, в країнах Африки – що він передається укусом комарів. Також стверджувалося, що його поширюють за допомогою так званих хімтрейлів – спеціальних літаків, які нібито розпилюють вірус в повітрі.

Сама теорія змови про існування хімтрейлів, як і про шкоду 5G, існує досить давно, але з коронавірусом знайшла нову популярність. До того ж виник навіть гібридний міф про те, що літаки розпилюють вірус, який починає активно заражати людей після його опромінення з вишок. Або що вірусу взагалі немає, але спеціальні хімікати, скинуті літаками, опромінюють 5G і від поєднання опромінення й отрути люди вмирають по всьому світу. Не менш популярним був фейк, в якому стверджувалося, що хімтрейли розпилюють дезінфікуючі, але дуже шкідливі речовини над містами, де вже є хворі на ковід. В Україні цей фейк поширювали про Київ.

«Намордники» і локдаун проти волі зараження

Окрема група фейків – про шкоду масок або їх безрезультатності. Здавалося б, такий давній і перевірений засіб, яким користуються лікарі або свідомі громадяни по всьому світу, теж виявився засобом, що викликає у певного кола людей побоювання. Серед фейків на цю тему – історії про те, що маски викликають кисневе голодування мозку і ведуть до отруєння вуглекислим газом. З'явилися навіть фейки про те, що маски «шкодять імунітету» і викликають захворювання шкіри. Також в соцмережах і ЗМІ посилаються на «дослідження, які довели, що маски не ефективні» або взагалі потрібні тільки хворим. Загалом, всі ці фейки давно спростовані, а дослідження показали ефективність масок в запобіганні захворювання. Але є і більш екзотичні версії – наприклад, про те, що «намордники» потрібні світовому уряду, щоб позбавити людей індивідуальності і зробити їх більш покірними.

Інший кластер фейків – регулярні маніпуляції на медичні теми, які стосуються виявлення ковіду або його попередження. Наприклад, останнім часом регулярно з'являються фейки про те, що ПЛР-тести не є ефективними. Або навіть викликають запалення мозку. А група лікарів, частина з яких є ВІЛ-дисидентами, тобто заперечують існування вірусу імунодефіциту людини, завела цілий сайт про те, що ПЛР-тести взагалі не можуть виявити ковід, навіть якщо він є. Інша група лікарів критикує карантинні заходи, називаючи їх порушенням прав людини і рекомендує «захищати тільки вразливі групи населення». При цьому самі вони не знають, як відокремити тих, хто має шанс захворіти важко, від всіх інших – хіба що посадити їх під тривалий домашній арешт. Мабуть, це не буде порушувати їхні права.

Загалом локдаун засудили багаторазово через те, що людей нібито роблять «слухняними», «спеціально позбавляють роботи», «заганяють по домівках», щоб вони позбулися свободи. Проти карантинних заходів пройшли масові протести в різних країнах, проте поки держави не придумали нічого більш ефективного. І в результаті другої хвилі коронавірусу різні країни знову закривають кордони і посилюють карантинні заходи. Україна вступить в такий період з 8 січня.

Вакцина страшніша за смерть

Поки країни наввипередки закуповують ще не вироблену вакцину і обіцяють своїм жителям полегшення хоча б через півроку, частина населення земної кулі готується до оборони. Тому що вірять в те, що вакцина – це майже абсолютне зло. Найширше поширення отримав фейк, який стверджує, шо під виглядом вакцини людей будуть чіпувати, а потім управляти ними за допомогою тієї ж технології 5G. Зрозуміло, робити це буде Білл Гейтс.

Є і більш спрощена версія: вакцина – це отрута. Зовсім недавно «фельдшер з Литви» записала про це ролик, за що і була затримана литовською владою. Однак не одна вона стверджує, що вакцина смертельна: фейки про загибель медсестер або медиків, які вже зробили щеплення, останнім часом з'являються регулярно.

Є і більш екзотична модифікація цього фейку: вакцина і є чіп. Просто рідкий. І за допомогою ферменту і квантових точок, які в ній нібито будуть міститися, людей будуть повністю контролювати.

Втім більшість людей не вважає, що наука зробила крок настільки далеко. Тому фейки про вакцину проти ковіду часто влаштовані набагато простіше. Тільки в останній місяць з'явилися неправдиві повідомлення про те, що вакцина проти ковіду нібито викликає безпліддя, лейкоз у дітей, параліч – і це далеко не повний список. У міру вакцинації цих фейків буде більше поряд з реальними повідомленнями про побічні ефекти вакцини, які є у будь-якого щеплення.

Але є у розповсюджувачів фейків для людства і хороші новини: за однією з версій прихильників теорії змови QAnon, ковід – це спецоперація Дональда Трампа в рамках боротьби з сектою педофілів-канібалів. І він ось-ось переможе.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Надрукувати
мітки:
коментарів
16 січня 2021
15 січня 2021
14 січня 2021
14:45
13 січня 2021
12 січня 2021