Поділитись:

Оригінальні препарати і дженерики: чому українці роками переплачують за ліки

П'ятниця, 24 липня 2020, 15:25
Оригінальні препарати і дженерики: чому українці роками переплачують за ліки

Боротьба за доступ пацієнтів до якісних ліків триває. І вже є позитивні кроки. Зокрема, Верховна Рада України підтримала скасування “вічнозелених патентів” на ліки. Для українців це означає, що ліки стануть доступнішими.

Про це повідомила на своїй сторінці у фейсбуці ексочільниця МОЗу Уляна Супрун. 

"Якщо ви колись порівнювали ціни на ліки в Україні та ЄС, то мали помітити, що один і той самий препарат може коштувати по-різному. І ця різниця не на користь українців. Ціни на деякі ліки в українських аптеках невиправдано дорожчі, ніж у європейських. Одна з проблем – недосконале законодавство, яке залишало простір для маніпуляцій недоброчесним українським фармвиробникам. Вони штучно утримували високі ціни роками, чим заробляли надприбутки. Все це робилося за допомогою так званих “вічнозелених патентів”, – зазначила вона. 

Уляна Супрун пояснила, як працює патент здорової країни. Виробник розробляє інноваційний препарат і отримує на нього патент на 20 років. За цей час більше ніхто, крім нього, не має права на території країни виробляти чи продавати ліки за тою самою формулою. Звісно, це впливає і на вартість – відсутність конкуренції дає змогу виробнику продавати ліки за дорожчою ціною. І це справедливо, оскільки виробник інвестував у дослідження препарату  багато ресурсів, доклінічні й клінічні випробування тривали не один рік, перш ніж новий засіб потрапив на ринок. Виробник має право отримати конкурентну перевагу за свій винахід і час, який дозволить покрити всі витрати.

Але після того, як термін дії патенту спливає, на ринок повинні зайти аналоги. Генеричні препарати – ліки, що виготовляються на основі тієї ж діючої речовини, але іншою фармакологічною компанією. У такому випадку вже немає потреби проводити доклінічні й клінічні випробування. Виробникові генерика слід лише довести фармацевтичну, біологічну та терапевтичну еквівалентність з оригінальним препаратом. Тому генерики коштують дешевше. Коли на фармринку з’являються генеричні препарати, починає працювати принцип конкуренції й ціни на ліки знижуються. Так працює в країнах ЄС.

Як працював “вічнозелений патент” в Україні. Недосконала національна патентна система залишала великий простір для зловживань. Виробник міг створювати собі монополію на ринку десятки років. Яким чином? До формули ліків додавалися незначні зміни: інший колір пігулки, таблетки замінювалися на сироп або капсули тощо. Це не впливало на лікувальний ефект. Однак було достатньо, щоб у юридичній площині подати зміни як “інновацію” та продовжити патент ще на 20 років, а потім – ще. А отже + роки збереження монополії на ринку невиправдано високої вартості ліків.

Є препарат, яким лікують виразку шлунку, – "Омепразол". Патент на активну діючу речовину компанія отримала у 1978 році. Тобто дія патенту мала скінчитися у 1998-му. Однак виробник, розуміючи, що час дії патенту спливає, у 1990 році подає заявку наче на новий лікарський засіб – "магнієву сіль Омепразолу". У 1995-му він реєструє патент на "спосіб лікування захворювань шлунково-кишкового тракту за допомогою ізомеру Омепразолу", а в 2001 році –"нову кристалічну форму Омепразолу", таким чином подовжуючи свою монополію на препарат до 2021 року.

Ось цей механізм і називають "вічнозеленим патентом".

Цього тижня парламент зробив дуже важливий крок – підтримав законопроєкт, який зокрема блокує можливість продовжувати “вічнозелені патенти”. 

Отож, 

  • тепер патенти на ліки зможуть отримувати лише ті виробники, які справді вивели на ринок інноваційний, безпечний та корисний препарат. А не просто замінили таблетки на сироп у ліках;
  • ціни на ліки більше неможливо буде підвищити штучно, використовуючи патенти завдяки фейковим інноваціям;
  • виробники ліків зможуть виготовляти дешевші дженерики. Відповідно, на ринок зайде здорова конкуренція та ціни знизяться;
  • громадяни отримають можливість купувати низку ліків дешевше. Держава зможе закуповувати за бюджетний кошт більш ліків та більше громадян отримають безоплатне лікування.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

 

Надрукувати
мітки:
коментарів