Поділитись:

У Луцьку підземелля Окольного замку можуть постраждати через температурний режим (оновлено)

Автор: Максим Косюр |
Вівторок, 29 серпня 2023, 11:11

У Луцькій міській раді зазначають, що відреставровані підземелля Окольного замку можуть почати руйнуватися через порушення температурного режиму в приміщенні, адже студенти Волинського відокремленого коледжу Національного університету харчових технологій використовують його як укриття.

Журналісти сайту новин Луцька та Волині «Конкурент» дізнавалися, як саме здобувачі освіти на це впливають і які є шляхи розв'язання цієї проблеми.

Що не так з температурним режимом?

У стінах музейного простору «Окольний замок» заступниця Луцького міського голови Ірина Чебелюк розповіла, що у підземеллях необхідно постійно підтримувати температурний режим, щоб стіни не руйнувалися. Інколи працівники зранку підсушують мокрі сліди, щоб вони не розповсюджувались по всьому приміщенню.

«Ми спостерігали навіть цієї весни, коли здійснені були ремонтні роботи, що стіни можуть бути вологими. Це залежить від погодніх умов, від пори року і за цим треба слідкувати. Якщо вранці стіна мокра ми підсушуємо її», – каже заступниця.

Ірина ЧебелюкІрина Чебелюк

Також вона додала, що з початком навчального року, який традиційно стартує 1 вересня, частину підземель використовуватимуть як укриття для студентів коледжу, на території якого й знаходиться пам'ятка. Це може впливати на температурний режим в підземеллі. Адже тепле дихання утворює конденсат на стінах підземелля, особливо, коли велика кількість студентів спускається в укриття під час тривог.

ПідземелляПідземелля

Які рішення знайшла міська рада?

У коментарі нашим журналістам Ірина Чебелюк розповіла, що зараз коледж згідно з документами, не може використовувати укриття музейної пам'ятки, адже дозволи, які давали змогу це робити, – анульовані. За її словами, коли заклад освіти проводив власне обстеження підземель, аби отримати дозвіл від відповідних служб, щоб користуватися підземними приміщеннями як укриттям, дирекція приховала факт того, що простір взагалі не зданий в експлуатацію. Тому, надані дозволи й скасували.

Окольний замокОкольний замок

Що каже дирекція НУХТ?

В навчальному ж закладі кажуть, що чекатимуть на висновки експертів щодо укриття. Але сподіваються, що їм таки дозволять використовувати підземелля як сховок для студентів, бо ж попередні висновки комісії затвердили те приміщення.

«Попередній дозвіл нам анулювали, бо, як нам повідомили, тоді приміщення ще не здали в експлуатацію, тому має бути новий дозвіл. Але ті приміщення ще минулого навчального року і цього літа ми використовували як укриття», – розповів директор коледжу Ігор Корчук.

Ігор КорчукІгор Корчук

Також у коледжі зазначають, що ці приміщення ще 500 років тому слугували для ідентичних цілей. Коли будуть експертні висновки, у закладі освіти не знають, проте мають надію, що довго чекати не доведеться, адже навчальний рік розпочинається вже у цю п'ятницю.

Підземелля Окольного замкуПідземелля Окольного замку

Нагадаємо: на початку року між ГО «Семиярусна гора» та Луцькою міською радою виник конфлікт щодо пам'ятки Гостинного двору Прайзлерів, що на вулиці Кафедральна, 4. Торік активісти облаштували у дворі публічний простір для проведення культурних заходів, проте вже взимку, за розпорядженням влади, туди почали звозити важку техніку для підготовки території до державно-приватного партнерства.

Згодом місцева влада вирішила облаштувати готель у приміщеннях Гостинного двору та прийняла рішення, що шукатиме інвестора. Той на правах державно-приватного партнерства проведе реконструкцію. Уже в липні депутати міської ради затвердили необхідну документацію та оголосили конкурс.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Надрукувати
мітки:
коментарів