Як у луцьких школах №2 та №25 облаштували укриття (фото, відео)

Автор: Міла Роспопа |
Середа, 10 серпня 2022, 20:16

Менше місяця лишилося до початку навчального року, і луцькі школи активно готуються. Цього року більшість навчальних закладів громади не проводили поточних і капітальних ремонтів. Натомість приводили до ладу підвали, адже саме там діти ховатимуться у разі повітряної тривоги. 

Дискусії про те, чи можливе офлайн-навчання в умовах війни, точилися вже кілька місяців. Ще у липні очільник управління освіти Луцької територіальної громади Віталій Бондар в інтерв'ю журналістам ІА «Конкурент» зазначив, що 95% навчальних закладів громади забезпечені найпростішими укриттями – підвалами. Тому під час навчання у школі діти будуть у безпеці. Протягом літа ці підвали мали очистити та привести до ладу. 

Попри все, батьки школярів досі насторожені, і вагаються, чи відпускати дитину в школу 1 вересня. Так, за словами очільниці управління освіти та науки Волинської ОВА Людмили Плахотної, на Волині лише 59% батьків висловилися за відновлення навчання у навчальних закладах у режимі офлайн.

Аби заспокоїти батьків та перевірити надійність укриттів у школах, представники ДСНС та Луцькради оглядають підвали навчальних закладів. 

 

ЩО ЗРОБИЛИ У ШКОЛІ №2

Школа №2 на вулиці Львівській у Луцьку доволі стара. Шкільний підвал у ній раніше використовувався, як гардероб, і доступ до нього був одразу при вході у школу. Цього року від гардеробу довелося відмовитися на користь безпеки учнів. Стіни підвалу обшили тирсоплитами, у приміщенні зробили вентиляцію, а в одній із невеликих кімнат розмістили туалет. 

 

centerТуалет ще не підключили
 

centerТут зробили систему вентиляції приміщення
 

У цій школі навчається більше тисячі учнів, а в підвалі одночасно може поміститися всього кілька сотень. Для них тут встановили крісла і лавочки. 

centerТут багато старих меблів
 

 

Аби всі діти могли безпечно навчатися, уроки планують проводити за змішаним типом, каже директор Роман Поліщук. Так, 1 вересня за шкільні парти сядуть учні початкових класів. Вони працюватимуть офлайн два тижні, а потім два тижні навчатимуться дистанційно. Поки учні початкових класів працюватимуть з дому онлайн, у школу повернуться старшокласники. Таким чином, чергуючи різні формати навчання, школа забезпечить безпеку своїх учнів. 

centerРоман Поліщук
 

Підвал у цій школі доволі великий. Його пофарбували, косметично відремонтували. Вхід у підвал відбувається з приміщення школи. Це зручно, каже директор, адже у разі тривоги дітям не потрібно буде покидати будівлю. Сповіщатиме про повітряну тривогу система оповіщення, яку протягнули по всій школі. У разі надзвичайної ситуації голос із колонок, розміщених по всій території школи, сповіщатиме про алгоритм дій. 

centerВихід одразу веде із приміщення
 

centerУ школі є потужна система оповіщення
 

Навчання у підвалі не відбуватиметься, адже разом сидітимуть учні різних класів. Тому для дітей тут хочуть придумати якісь розваги на період повітряної тривоги. Зокрема, на одній зі стін розмістять телевізор і будуть показувати мультики. 

Після сигналу про закінчення повітряної тривоги учні повернуться до уроків. Пропущені заняття будуть надолужувати вже вдома. 

 

ЩО ЗМІНИЛОСЯ У ШКОЛІ №25

Цей навчальний заклад фактично із 24 лютого став повноцінним укриттям, адже школа знаходиться посеред дворів густонаселеного району Луцька. З перших днів повномасштабного вторгнення у підвал школи під час повітряних тривог приходили ховатися місцеві мешканці. Тут і досі на численних лавках, стільцях та кріслах лежать пледи та ковдри. 

 

centerЛюди ховалися тут з початку повномасштабного вторгнення
 

До початку навчального року підвал хіба що прибрали, адже робити ремонт не було змоги – і приміщенні завжди перебували люди. Тут дещо облуплені стіни, слабке освітлення, а один із доступних туалетів залишає бажати кращого. Грошей на ремонт місто поки не виділило, але всі у школі цього дуже чекають, каже заступниця директора Ольга Семенюк. Поки колектив самотужки робить умови перебування в укритті максимально комфортними. 

centerОльга Семенюк
 

centerУ приміщенні потрібно зробити ремонт
 

 

centerТуалет, який хочуть відремонтувати
 

centerВідремонтований туалет
 

Підвал розрахований на 650 учнів, тоді як у школі навчається більше тисячі. Очевидно, що навчання також відбуватиметься позмінно, як і в багатьох школах по всій Україні. Як працюватиме школа, вирішить педагогічна рада. 

 

Цікаво, що в цьому укритті є зручні крісла-мішки, стіл, за яким можна грати ігри, і навіть стіл для пінг-понгу. Частину приміщення орендує організація «Інваспорт» і використовує, як тир. На час повітряних тривог стрільби у підвалі припиняються, каже Ольга Семенюк. 

centerДіти продовжують приходити сюди під час повітряної тривоги
 

 

 

 

centerТут є розваги для учнів
 

ЩО КАЖУТЬ ІНСПЕКТОРИ

Головний фахівець сектору цивільного захисту населення Луцького районного управління ДСНС Роман Андрієвський перевірив у підвалах наявність вентиляції, необхідної кількості води, а також предметів на кшталт ліхтарів, свічок, медикаментів, первинних засобів пожежогасіння. Він рекомендував ці приміщення для укриття населення.

Головний спеціаліст відділу надзвичайних ситуацій та цивільного захисту міської ради Ігор Васяк перед початком навчального року оглянув усі школи громади. Він запевняє, що майже всі вони готові приймати учнів з 1 вересня. У підвалах зробили освітлення, вентиляцію, водовідведення, каналізацію. У частині навчальних закладів будуть біотуалети або одноразові туалети. Він додав, що у Луцькій громаді 90% шкіл готові відкритися 1 вересня.

centerІгор Васяк
 

***

Ігор Васяк каже, що у разі прямого влучання ракети жодне укриття у школах Луцька не може бути надійним, адже коли ці школи будувалися, системи ураження були зовсім іншими, ніж ті, які зараз використовує ворог. Але від уламків і ударної хвилі ці укриття захищатимуть надійно. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: