Поділитись:

Світязю залишилося 50 років: вчені пояснили, куди зникає вода (відео)

Середа, 10 лютого 2021, 20:00

Кругообіг води у природі зламався, констатують науковці. Саме тому пересихають криниці й природні водосховища. 

В інституті водних проблем цю ситуацію спрогнозували ще кілька років тому. З кожним роком в Україні фіксують зменшення кількості опадів на 8 млм. І для науковців це катастрофічна цифра, – йдеться у спецпроєкті ТСН. 

"Оці 8 мл – це метр-півтора падіння ґрунтових вод. Кількість того, що випаровується внаслідок підвищення температури, приблизно на 20 % зросла", – говорить Михайло Ромащенко, директор Інституту водних проблем.

У південних областях – зросла на усі 50 %. Вода випаровується, але на ці території більше не повертається. 

На гідрометеостанції поблизу найбільшого в Україні озера Світязь тепер воду рахують до краплини. Минулого року водойма почала зникати просто на очах.

Світязь раніше було мало схожим на курорт. Сира погода, багато комарів, довкола болото. Щоб дійти до озера покупатися, треба було по коліна пройти болотом. Спочатку зникло болото, далі теплішала вода – температура повітря піднімалася щороку на непомітні 1-2 градуси, аж доки остаточно не змінила клімат у регіоні. Тут всі сподівалися, що ситуацію виправлять опади. Але після осінніх злив Світязь так і не повернув собі всю воду.

Світязь – це найбільше озеро в Шацькому заповіднику. Менші водойми тут деградують ще виразніше.

"Цей процес – незворотній. Залишилось до 50 років життя, доки озеро не перетвориться на болото", – зазначає Володимир Самусєв, заступник очільника Шацької РДА.

Та вода що зникає – це не просто місце, де можна покупатися і відпочити. Це ще величезний природний резервуар питної води.

Перш ніж пити, воду з озера досліджують на наявність нітратів – тестер вперше абсолютно білий. Мікробіологи кажуть, справа ось в кульках водоростей. Вони природно очищують воду у Світязі. 

Але хіміки закликають не поспішати радіти. Світязь, як й інші водойми в Україні, недообстежені. Досі аналізи проводили за радянськими стандартами, не зважали, приміром, на сучасні агрохімікати.

В одній з чотирьох надсучасних лабораторій, побудованих за кошти Європейського Союзу, українські науковці вже у найближчі півроку проаналізують воду з усіх вітчизняних водойм. Перші результати вже шокували науковців.

"У воді було виявили і парфюмерію, і наркотичні засоби, і нові забруднювачі, яких навіть в європейський стандартах немає", – розповів Валентин Шліхта, голова Держводагенства.

Тобто те, що не висушить глобальне потепління, може виявитися непридатним для пиття через забруднення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Надрукувати
мітки:
коментарів
21 липня 2021
20 липня 2021
18 липня 2021
17:25
11:57
15 липня 2021
13 липня 2021
10 липня 2021
09 липня 2021
20:30
06 липня 2021
05 липня 2021
02 липня 2021
24 червня 2021