Поділитись:

Волинське болото варто берегти, аби зберегти джерела прісної води, - екологи

Субота, 21 листопада 2020, 18:12

В умовах кризи прісної води, болота, в тому числі і на Волині, можуть стати порятунком для комфортного життя. Про це говорили природоохоронці на Файній гутірці у п’ятницю, 20 листопада. Зустріч відбулася у мистецькому просторі «ГаРмИдЕр ангар-stage».

Гутірку організувала «Волинська фундація» за підтримки Українського культурного фонду.

Запрошеними спікерами стали еколог Павло Савчук та географ Юлія Бабій.

«Зараз у світі – криза водних ресурсів. Людство не розуміє масштабів цієї проблеми. Частка прісної води становить приблизно 3%, все інше – морська вода. Але ці 2% – це льодовики, у вільному доступі менше, ніж 1%. Якщо, наприклад, закінчилася нафта чи вугілля, ми можемо їх замінити, а ось воду замінити неможливо», – пояснив еколог Павло Савчук.

Він наголосив, що орієнтовно у 2050 році населення у 60 країнах зіштовхнеться із проблемою нестачі води.

А за ресурсами води Україна займає 111 місце зі 152. 75% води йде на сільське господарство і, враховуючи кліматичні зміни, які відбуваються, то прогнозується, що через 10-15 років на Півдні України ведення господарства буде нерентабельне або неможливе взагалі.

«У першу чергу болото цінне тим, що зберігає воду та біорізноманіття, яке є в екосистемі. 90% болота складається з води. Основна його функція – це накопичення вуглекислого газу. Наш суходіл на 3% складається з боліт, а тримає у собі понад 30% вуглекислого газу», — розповідає екоактивістка Юлія Бабій. 

Вона наголосила, що дуже важливий фактор боліт – це можливість очищувати воду.

На Волині є Черемський заповідник. 

«Два гектари болота очищують воду, що еквівалентно дорівнюють одній очисній промисловій установці, яка коштує 50 тисяч доларів. Тільки в Черемському заповіднику – 1257 гектарів. Приблизно порахувати – це 32 мільйони доларів. Якщо в межах Волині – у нас 532 болота і при такому розрахунку виходить кілька мільярдів доларів. Це на таку сума болота дають нам користь».

«У 1971 році була підписана Рамсарська конвенція з метою захисту водно-болотних угідь світу. В Україні 50 об’єктів мають такий статус. На Волині – 4 об’єкти. Черемський заповідник у Маневицькому районі, заплави річки Прип’ять та Стохід у Любешівському районі. І усі нами улюблені Шацькі озера», — інформує Юлія Бабій.

На міжнародному рівні вони визнані важливими для нашої екосистеми. «Їхнє зникнення порушить дисбаланс у всій екосистемі планети», - застерігає активістка.

Павло Савчук підкреслив, що водно-болотні угіддя зупиняють вплив повеней. «Вони як губка. У Європі це зрозуміли і почали відновлювати заплави річок».

Також Юлія додала, що, можливо, через осушення боліт у Києві вперше спостерігали пилові бурі: «А це теж Полісся. Вони можуть виникати з боліт. Коли висихає торф, він стає як порох, дуже дрібний. Тому можуть бути болотяні пустелі».

Міжнародний досвід показує, що болота відновлюють. На цьому наголосив Павло Савчук.

«Україна — це розорана країна. Дуже великі площі сільського господарства займають 70%. Натомість у Європі 30 відсотків хочуть повернути назад екосистемі. Бо ведення господарства має бути раціональним. За кордоном зрозуміли цінність боліт і провели інвентаризацію, збудували зведену карту, провели менеджмент кожного болота, як його використовувати».

«Щоб волинське болото врятувало світ – треба врятувати волинське болото. Спочатку ми його збережемо, тоді воно віддячить», — відповідаючи на тему гутірки, сказала Юлія Бабій.

«Як врятувати світ від екологічної катастрофи? Зберегти якомога більше природних територій. Природа здатна до самоочищення, вона допоможе і нам», — резюмував Павло Савчук.

Природоохоронці закликали людей вести екологічний спосіб життя, використовувати менше води, бережно ставитися до природи, бути свідомими щодо відходів, впливати та контролювати владу.

ЧИТАТИ ТАКОЖ:

Надрукувати
мітки:
коментарів
20 листопада 2020
12 листопада 2020
10 листопада 2020
14 жовтня 2020
12 жовтня 2020
11 жовтня 2020
25 вересня 2020
23 вересня 2020
17 вересня 2020
04 вересня 2020
01 вересня 2020
28 серпня 2020
27 серпня 2020
19 серпня 2020