Індекс Біг Мака: у Нацбанку пояснили, чому не 9 гривень за долар

Українська гривня є одним з аутсайдерів індексу Біг-Мака, оскільки в Україні дуже низькі ціни, а долар на світовому ринку занадто переоцінений.
Про це заявив заступник голови НБУ Олег Чурій, – передає FinClub.
Йдеться про те, що журнал The Economist, який з 1986 року вираховує індекс Біг-Мака, в січні 2019 року визнав українську гривню недооціненою на 65,2 %. А реальний курс за купівельною спроможністю повинен бути в розмірі 9,68 гривень за долар.
"Якщо уважно читати дослідження The Economist, то не тільки Україна має недооцінену валюту. Це кілька десятків країн, які недооцінені до долара приблизно на 50-60 %. Але у цього є багато причин. По-перше, долар США сьогодні є дуже сильною і переоціненою валютою. Можна сказати по-іншому: долар переоцінений до багатьох валют країн, що розвиваються", – заявив Чурій.
По-друге, каже він, індекс Біг-Мака не є ознакою того, що "курс повинен повернутися на якийсь рівень, який розрахований за цим індексом".
"Це більше довгостроковий тренд, який може свідчити, що валюти можуть зміцнюватися", – підкреслив заступник голови НБУ.
Індекс Біг-Мака визначається виходячи з теорії про паритет купівельної спроможності, згідно з якою обмінні курси валют в довгостроковій перспективі повинні вирівнюватися відповідно до цін на ідентичні продуктові кошики в різних країнах.
"Крім того, це свідчить не тільки про обмінний курс, а й про рівень цін. Що говорить про те, що в Україні в порівнянні з багатьма країнами світу насправді дуже низькі ціни на ці товари", – сказав Чурій.
НБУ в своїй політиці не спирається на індекс Біг-Мака, зазначають в НБУ.
Політика фіксованого курсу з 2008 по 2014 рік змусила НБУ для підтримки курсу гривні витратити майже 40 млрд доларів. Але зараз, нагадав Чурій, НБУ проводить політику інфляційного таргетування.
"З моменту переходу в 2015 році на політику гнучкого курсоутворення НБУ купив 4 млрд доларів. Для нас розрахунок The Economist є цікавим з точки зору того, що відбувається в інших країнах світу, але це точно не покажчик, що нам треба робити", – сказав він.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Шокуюча гривня: про що насправді свідчить індекс Біг-Мака для України

У Луцькому храмі пояснили, чи обов'язково стелити лепеху на Трійцю
На Волині знову з'явилися телеграм-канали, де «зливають» місця вручення повісток
Скільки заробляють мер Львова Садовий та його заступники (фото)
Справа на мільярд: на Волині людям постачали неякісний газ (відео)
Де покупатися: відкриті басейни у Луцьку та неподалік (локації та ціни)