Поділитись:

Нацбанк хоче змінити правила обміну валюти

Вівторок, 12 квітня 2016, 16:10
Нацбанк хоче змінити правила обміну валюти

Нацбанк хоче дозволити українцям не пред'являти паспорти під час купівлі іноземних валют готівкою.

Про це повідомив директор департаменту відкритих ринків Національного банку Сергій Пономаренко, інформує Радіо Свобода.

"Маємо бажання дебюрократизувати процес купівлі-продажу валюти. Будуть, напевно, переглянуті вимоги до ксерокопіювання документів. Тобто, до певної суми (150 тисяч гривень), яка відповідає фінансовому моніторингу, від банків не вимагатимуть залишати ксерокопії документів (тих громадян, які обмінювали валюту, – ред.)", – наголосив посадовець.

НБУ з осені 2011 року зобов'язав банки та обмінні пункти документувати фізичних осіб, які здійснюють валютообмінні операції, ксерокопіюючи їхні паспорти. У березні 2014 року Нацбанк дозволив не вимагати паспорти в українців, які хочуть продати іноземну валюту банкам, але у випадку купівлі валюти ця вимога продовжувала діяти.

Також Пономаренко повідомив, що НБУ планує дозволити банкам змінювати курси валют протягом одного дня: це було заборонено, починаючи з 2009 року.

Донедавна українці могли купити валюту на суму не більше ніж 3 тисячі гривень на людину упродовж одного дня. З 3 березня Нацбанк збільшив цей ліміт – до шести тисяч. На продаж валюти банкам такі обмеження не діють.

Фінансист Дмитро Власов припускає, що поступове зняття обмежень на валютному ринку піде на користь фінансовій системі, але пропонує максимальну дерегуляцію цього ринку.

"В ідеалі – треба повністю прибрати обмеження для громадян. Але, можливо, в Нацбанку вважають за краще робити це поступово. Українці вже можуть купувати валюту не на три, а на шість тисяч гривень на добу. Але міжбанківський ринок, на жаль, нині не лібералізують, – визнає аналітик. – Зняття обмежень буде позитивним сигналом для інвесторів. Варто регулювати курс інтервенціями та іншими ринковими методами, а не адміністративними обмеженнями. Але сумніваюся, що в Нацбанку найближчим часом підуть на це".

Серед причин того, чому регулятор не поспішатиме зі зняттям обмежень на валютному ринку, Дмитро Власов називає українсько-російський збройний конфлікт на Донбасі та високий рівень корупції. Водночас, на його думку, така ситуація не сприяє припливу інвестицій: в Україні продовжують діяти обмеження для інвесторів щодо виведення валюти за кордон. Якщо Нацбанк покаже, що поступово зменшує регулювання валютного ринку, якщо паралельно в Україні відбуватимуться реформи судової системи, прокуратури та інших сфер, то інвестори поступово відновлять довіру до України, вважає аналітик.

Водночас економіст, колишній віце-прем'єр та екс-міністр економіки Володимир Лановий наразі не вбачає підстав для такого оптимістичного сценарію. Адже, на його думку, в зарегульованості фінансового сектору зацікавлені як посадовці, так і окремі банки.

"Ми ніколи не отримаємо реального курсу гривні, поки будуть обмеження на ринку валюти. Це вигідно чиновникам від фінансової системи, які знають, що саме вони завтра "обмежать" чи "вивільнять". І чим довше це буде – тим довше в Україні не буде достатньо валюти, не буде інвестицій, – визнає Лановий. – Для більшості бізнесменів, які заробляють на валютних операціях "непродуктивного типу", тобто спекулюють, ця ситуація – як свіже повітря", – заявив економіст Радіо Свобода.

Відтак, визнає Лановий, обмеження, вигідні для державних фінансистів, аж ніяк не є корисними для реальної економіки. "Поки що ці обмеження призводять до падіння промисловості, й заробляє на цьому лише частина банків", – підсумовує економіст.

Тим часом ринок вже поступово реагує на послаблення регулювання з боку НБУ.

Так, обсяг депозитів в українських банках у березні, за оперативними даними, у національній валюті зменшився на 1,2% – до 380,513 мільярдів гривень, а в іноземній – зріс в доларовому еквіваленті на 1,8%, до 13,562 мільярдів доларів.

В останні дні гривня демонструє тенденцію до зміцнення – свідчить статистика Нацбанку.

Надрукувати
мітки:
коментарів