Поділитись:

Науковці провели ЕКЗ для носорогів – це може врятувати підвид, з якого живі лише 2 самиці

Четвер, 25 січня 2024, 00:33
Науковці провели ЕКЗ для носорогів – це може врятувати підвид, з якого живі лише 2 самиці

Науковці провели перше у світі штучне запліднення носорогів. Тепер є шанси на порятунок підвиду північних білих носорогів, яких на планеті лишилося лише двоє особин.

Про це пише BBC, – передає Суспільне.

Як ідеться у виданні, колись північні білі носороги водилися по всій центральній Африці, але дику популяцію знищили браконьєри. Вони полювали на тварин заради рогу.

Зараз у світі залишилося лише два північних білих носороги. Це дві самки: 30-річна Наджін та її 19-річна донька Фату. Обидвох охороняють в заповіднику Ол-Педжета в Кенії.

Технічно підвид вважається вимерлим, бо серед живих особин немає самців, тому вони не можуть розмножуватися. Але науковці німецького проєкту Biorescue намагаються врятувати вид за допомогою штучного запліднення.

ЕКЗ південних білих носорогів

Експерименти розпочали з близькоспорідненого підвиду – південних білих носорогів. Вони налічують тисячі особин і вважаються прикладом успішної природоохоронної діяльності, хоча їм все ще загрожує нелегальне полювання.

Отже, науковці за декілька років роботи і 13 спроб запліднення досягли першої життєздатної вагітності південних білих носорогів. Ембріон з яйцеклітини самки із зоопарку в Бельгії був запліднений спермою самця з Австрії, а потім його приживили південній білій самиці в Кенії. Вона завагітніла. Через 70 днів після початку вагітності сурогатна мати померла після зараження бактеріями. Однак науковці все ж вважають, що їхній експеримент може бути дієвим далі: на момент смерті сурогатної мами 6,5-сантиметровий плід чоловічої статі розвивався добре і мав 95% шансів народитися живим.

Запліднення ембріонами південних білих носорогів

ЕКЗ спробують повторити і з цим підвидом. Збереглися тільки 30 ембріонів північних білих носорогів від Фату і двох самців перед їхньою смертю. Через свій вік і проблеми зі здоров'ям Наджін і Фату не можуть стати сурогатними матерями, тому ембріони підсадять південним.

Дослідники усвідомлюють, що навіть народження ще кількох тварин за допомогою ЕКЗ не врятує цей підвид – бракуватиме генетичного різноманіття для створення життєздатної популяції. Тому вони паралельно працюють над іншою експериментальною технікою, намагаючись створити сперму носорога та яйцеклітини зі стовбурових клітин, щоб продовжити виробництво ембріонів.

Науковці Biorescue сподіваються імплантувати ембріони в найближчі місяці. Вони хочуть, щоб дитинча носорога народилося, поки ще живі Наджін і Фату, щоби зберегти соціальну комунікацію цього підвиду. Вчені хочуть, аби маля воно могло перейняти мову і поведінку від двох останніх носорогів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Надрукувати
мітки:
коментарів