Поділитись:

Як захистити бджіл від масових отруєнь хімікатами: поради волинських експертів

Вівторок, 02 травня 2023, 10:03

Волинянам розповіли, як попередити отруєння бджіл пестицидами.

Із настанням періоду цвітіння медоносних культур, постає питання охорони і захисту бджіл від отруєнь, внаслідок масового застосування засобів захисту рослин на полях, – повідомили у Головному управлінні Держпродспоживслужби у Волинській області. За недотриманням правил застосування пестицидів, дуже часто допускаються масові отруєння бджолиних родин та інших корисних комах, які є запилювачами цих культур.

«Дотримання простих правил та прояв взаємоповаги один до одного дозволить уникнути непорозумінь та є гарантом плідної співпраці сільгоспвиробників та пасічників, адже аграрне виробництво та бджільництво залежні одне від одного», – йдеться у повідомленні.

Бджоли дають не лише мед чи пилок, але й збільшують врожайність сільгоспкультур на 30-40 %, запилюючи їх. А пасічники матимуть кращий медозбір, якщо поля захищені від шкідників.

Правила для аграрія:

 • Не пізніше, ніж за три доби до обробки полів на відстані до 10 км, попередити власників пасік, органи місцевого самоврядування, ОТГ, районні чи селищні ради про оброблювальні площі.
 • Повідомити дату обробки, територію і культури, які будуть обробляти, назва препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату, і вказівку щодо часу ізоляції бджіл.
 • Розмістити оголошення в публічних місцях у найближчих населених пунктах, вказавши компанію, культуру, назву препарату, час ізоляції бджіл та контактну особу.
 • Під час цвітіння плодово-ягідних рослин, ріпаку, гірчиці та інші медоносних культур не можна проводити обробку пестицидами, інакше квіти можуть отримати опік, а бджоли і інші корисні комахи-обпилювачі загинути. Обробку потрібно проводити в фазу бутонізації до цвітіння.
 • При авіаційному методі застосування пестицидів і агрохімікатів сповістити про необхідність вивозу пасік до іншого місця медозбору на відстань понад 5 км від місця проведення авіаційних обробок на період до 5 діб. Не застосовувати авіаційні обробки пестицидами усіх груп токсичності з метою боротьби з шкідниками і хворобами сільськогосподарських культур та інших угідь, що розташовані ближче 5 кілометрів від місць постійного перебування медоносних пасік.
 • Обробки сільськогосподарських культур повинні здійснюватися виключно засобами захисту рослин дозволеними до використання в Україні, згідно «Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених для використання в Україні». Асортимент пестицидів, засоби, сфера застосування, норми, кратність обробок повинні відповідати регламентам застосування пестицидів.
 • Обробку нектароносів здійснюють в період відсутності льоту бджіл у ранкові та вечірні години. Допускається проведення їх в денний час в похмуру прохолодну погоду, коли бджоли не вилітають із вулика. На межах ділянок оброблених пестицидами, повинні бути встановлені знаки безпеки.
 • Працівники, які працюють з пестицидами і агрохімікатами, повинні пройти медичний огляд і мати допуск і посвідчення до робіт з пестицидами і агрохімікатами.

Правила для пасічника:

 • Власники пасік повинні обов’язково зареєструватись в сільській раді, на території, якої вони знаходяться і своєчасно інформувати сільські ради, сусідні господарства про місця перебування своїх пасік на стаціонарі і при кочівлі.
 • Провести власникам незалежно від форми власності реєстрацію пасік в районному управлінні Держпродспоживслужби та отримати ветеринарно-санітарний паспорт.
 • Після одержання повідомлення про майбутню хімічну обробку, пасічник повинен до її початку вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів.
 • Повідомити власника або користувача земельної ділянки, якщо плануєте перевозити пасіку до медоносних угідь.
 • Для перевезення бджолосімей на медозбір та запилення сільськогосподарських культур на території адміністративного району або за межі області, власнику пасіки необхідно отримати в районному управлінні Держпродспоживслужби ветеринарне свідоцтво за формою №1.
 • Порушення законодавства передбачає дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність передбачену ст.21 Закону України «Про захист рослин», ст. 38 Закону України «Про бджільництво» та Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Нададаємо, у селах поблизу Луцька заплановане застосування засобів захисту рослин на полях, тож власників пасік закликають не випускати бджіл.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Надрукувати
мітки:
коментарів