Поділитись:

Керівниця ЛНТУ розповіла, чому заробляє менше за ректора Лесиного вишу

Субота, 08 квітня 2023, 11:45
Керівниця ЛНТУ розповіла, чому заробляє менше за ректора Лесиного вишу

Зарплати ректорів та проректорів волинських вишів регулюються законодавчими нормами. При цьому передбачені надбавки за наукові ступені, вчені звання, науково-педагогічний стаж, які також підкріплені законодавчо, тож зарплати керівників різних ЛНТУ та ВНУ імені Лесі Українки різняться.

Про це розповіла ректорка Луцького НТУ Ірина Вахович в інтерв'ю ІА Волинські новини.

Нещодавно журналісти «Сили правди» написали про зарплати ректорату двох найбільших вишів Волинської області – ЛНТУ та ВНУ імені Лесі Українки. З'ясувалося, що на оплату праці керівництва цих університетів у 2022 році пішло щонайменше 5,5 мільйона гривень. Виявилося, зарплата двох ректорів вишів суттєво відрізняється, що може свідчити про те, що один з них вказав суму лише за виконання адміністративних функцій, не врахувавши виплат за викладацьку діяльність. Тож Луцький національний технічний університет звинуватили у приховуванні зарплат ректорату

Проте Ірина Вахович наголосила, що заробітна плата у виші регулюється абсолютно всіма нормативними актами, які однакові для всіх.

«Запит «Сили правди» ми тлумачили як відомості про зарплату за виконання адміністративних функцій. ВНУ тлумачив це як зарплату за усі види діяльності, зокрема і за науково-педагогічну та грантову. У кожного зарплата формується індивідуально, залежно від зусиль, яких працівник університету докладає. От, наприклад, в мене як професора і доктора наук заробітна плата може бути менша, ніж у доцента і кандидата наук, який провадить грантову діяльність і, відповідно, має за це грантові кошти у вигляді заробітної плати. А в такому методі статистичного аналізу, як порівняння, має бути дотримана перша базова вимога – зіставність та порівнюваність даних. Щоб це зрозуміти, потрібно володіти базовими знаннями зі статистики, економіки, обліку чи просто мати здоровий глузд», – зазначила вона.

Велика різниця в загальній сумі між зарплатами ВНУ й ЛНТУ зумовлена й тим, що у «політесі» – всього два проректори, а в Лесиному виші – чотири.

«Знову ж таки, повторю, що при нарахуванні зарплати враховують, окрім наукових ступенів та звань, і стаж роботи. Наприклад, в Анатолія Васильовича (ректор ВНУ Анатолій Цьось, –  ред.) більше стажу, тому в нього і більша заробітна плата, ніж у Вахович, в якої стаж менший», – додала ректорка.

Якщо говорити про ректорів, пояснює Ірина Вахович, то їх найняло Міністерство освіти і науки. Ректора спочатку обирає колектив, але далі контракт укладають з міністерством. Відповідно, якщо в контракті прописано про доплату за ті чи ті наукові ступені та стаж, доплати за ту чи ту роботу, то бухгалтери у кожному університеті і нараховують зарплату відповідно до цього.

«Але ставка у всіх однакова, все залежить лише від наукового ступеня. Ректори без дозволу міністерства не можуть собі нараховувати ні премії, ні їздити у відрядження чи іти у відпустку. У мене, наприклад, жодної премії під час повномасштабної війни не було нараховано», – зазначила керівниця ЛНТУ.

Що стосується різниці оплати праці викладачів та ректорату, то вона залежить від конкретних факторів. Нині ставка ректора – 14 тисяч гривень, професора – 11 тисяч 689 гривень, доцента – 10 тисяч 982 гривні.

«Ми бачимо, що у професора ставка на тисячу більша, ніж у доцента, але якщо доцент провадить грантову діяльність, він має інші доплати, які перевищують зарплату професора. У нас є такі доценти, місячна зарплата яких перевищує ректора чи проректора у два-п'ять разів. Тому все залежить від того, наскільки вони активні в тому чи тому напрямку», – зауважила Ірина Вахович.

Під час зимових канікул викладачів ВНУ перевели на 2/3 оплати праці, натомість в ЛНТУ скорочення зарплат працівників не було.

«З початку війни колектив проявив надзвичайний патріотизм, адже усі ми не могли просто сидіти вдома. Ми робили коктейлі Молотова, плели сітки, потім узялися за гуманітарний напрямок, серйозні технічні розробки. Цей колектив дуже цінний, він проявив себе надзвичайно, тому його треба берегти. Ми ухвалили рішення, що у зимовий період, який якраз збігається з зимовими канікулами, зменшувати зарплату не будемо. Під час зими людям потрібно сплачувати більшу комуналку, тому зменшення зарплати в той період було б некоректним», – розповіла Ірина Вахович.

Натомість з початку весни на зборах трудового колективу вирішили скоротили робочий час на 10 %, що, відповідно, спричинило зменшення заробітної плати на 10 %. Зменшення стосується абсолютно всіх: і ректора, й інших працівників університету.

Як повідомила ректорка, торік до вишу набрали рекордну кількість студентів, що дало нам змогу забезпечити, зокрема, і спецфонд університету. Але якщо раніше зароблені кошти пускали на розвиток, то зараз їх витрачають на поточні потреби. У структурі витрат більш як 95 % – це заробітна плата.

«Ми розраховуємо, що те незначне зниження і економія дадуть можливість виплатити оздоровчі, також ми виплачуємо і матеріальні допомоги, адже все-таки життєві обставини бувають у кожного різні», – підсумувала Ірина Вахович.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Надрукувати
мітки:
коментарів