Поділитись:

Ексдиректор музею-скансену в Рокинях махлював з документами: йому досі платять гроші

Вівторок, 04 квітня 2023, 22:04
Ексдиректор музею-скансену в Рокинях махлював з документами: йому досі платять гроші

Музей історії сільського господарства Волині-скансен у Рокинях досі розгрібає проблеми, які залишив попередній власник.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці музею.

Заклад із 2018 року платить своєму колишньому директорові Олександру Середюку роялті (ред.- платежі за користування правами інтелектуальної власності)

Роялті у розмірі 20% той отримує за екскурсійне обслуговування. Причому згідно з договором, який він підписав з одного боку як автор, а на підписання від імені музею своїм наказом поклав обов'язки на підпорядкованих йому працівників (як керівник видав наказ на право першого підпису для двох своїх підлеглих). Та ще й під тиском змусив одного з них підписати цей договір, щоб зобов’язати музей платити постійно йому кошти.

Ситуацію ускладнює те, що сам договір – безстроковий, а розірвати такі зобов’язання в односторонньому порядку можливо лише через суд. Проте і це ще не все. Бо хоча є договір, додаткова угода, наказ та 3 свідоцтва, однак – визначити, на що саме авторські права, складно. А у відповідь на прохання нового керівництва до колишнього директора надати твори, якими нібито користується музей, Олександр Середюк представив томи матеріалів з радянського часу до 90-х років.

Багато років тому, коли Середюк працював в музеї старшим науковим співробітником, він, відповідно до посадових обов’язків та наказів тодішнього керівництва Державної сільськогосподарської дослідної станції, складав тематико-експозиційні плани на теми, що стосувалися розвитку музею. За що, відповідно, отримував зарплатню. До слова, до цієї роботи були залученні й інші люди та працівники, про що свідчать архівні документи.

Ексдиректор музею-скансену в Рокинях махлював з документами: йому досі платять гроші Ексдиректор музею-скансену в Рокинях махлював з документами: йому досі платять гроші 

«Проте коли Олександр Середюк став директором, а пізніше й засновником музею, він вже взяв під свій контроль документообіг. І зараз ми маємо ситуацію, що екскерівник, використавши напрацювання колективу, подав в Укрпатент навіть не оригінали, а копії документів цих планів (що є теж порушенням!), жодним чином нічого не систематизувавши, проте отримав свідоцтво. І після цього фактично зобов’язав музей платити йому роялті у той час, коли він був найманим працівником цього закладу. Така аж ідеальна схема зловживання службовим становищем», – кажуть в музеї.

Коли Олександр Середюк не надав на вимогу керівництва скансену відповідних встановлених документів, довелося зробити запит в цей же Укрпатент і отримати відповідь з архіву.

«Побачене нас шокувало. Ці довгоочікувані «твори» – аж ніяк не тематико-експозиційний план. Це може впевнено підтвердити, ознайомившись, будь-який досвідчений працівник будь-якого музею. Подібні плани існують лише встановленого відповідного зразка.У тому, що там прийшло , на титулах зазначається, що це літературний твір. І він навіть стосунку не має до реального екскурсійного обслуговування на території музею. Варто наголосити також, що на ці «авторські права» експертом чи оцінювачем ставка роялті не визначалася і на баланс музею ці «твори», відповідно, не ставилися». – кажуть музейники.

В Україні ставка виплати становить не більш ніж 3-4%. Тоді як Середюку «авторські права» нараховували у 20%. 

Ексдиректор музею-скансену в Рокинях махлював з документами: йому досі платять гроші 

В музеї пояснюють, якщо зароблять 100 тисяч гривень, то зобов'язані із них сплатити колишньому директорові 20 тисяч гривень. Тож у 2021 році із зароблених на екскурсійному обслуговуванню 205 800 гривень 41 160 гривень заклад нарахував Олександру Середюку згідно з договором про роялті.

Ексдиректор музею-скансену в Рокинях махлював з документами: йому досі платять гроші Ексдиректор музею-скансену в Рокинях махлював з документами: йому досі платять гроші 

«Це ті кошти, які могли б піти на розвиток, благоустрій, ремонтні роботи чи реставрацію музейних об’єктів (бо залишив насправді попередній керівник скансен у занедбаному стані). Проте, через незаконні оборудки ексдиректора, осіли у його кишенях», – кажуть в музеї.

Проблему розв'язати можна двома шляхами – розірвати договір за згодою сторін, або через суд.

Кажуть, що аби не втратити музей, більшість експонатів потрібно реставрувати, а експозиції – модернізувати та реорганізувати відповідно до вимог закону про декомунізацію.

«На жаль, ця проблема, – лише одна з низки тих, які виникли через зловживання своєю посадою попереднім керівником», – йдеться в повідомленні.

Нагадаємо, новим директором музею-скансену історії сільського господарства Волині, що в селищі Рокині поблизу Луцька, обрали керівника СК «Герць» Романа Ковальчука.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

 

 

 

Надрукувати
мітки:
коментарів