Поділитись:

Що буде з гривнею: пояснює головний економіст Dragon Capital

П'ятниця, 03 червня 2022, 16:09
Що буде з гривнею: пояснює головний економіст Dragon Capital

Підвищення ставки Нацбанком до 25% викликало чимало питань та обговорень. Рішення по ставці було реакцією на негативні тенденції на валютному ринку, які почали загрожувати макроекономічній стабільності.

Про це зазначає головний економіст Dragon Capital Олена Білан у Фейсбуці.

«В перші місяці війни дієвими були жорсткі валютні обмеження та фіксація курсу, але в травні стало зрозуміло, що попит на валюту все одно зростає. Сплески курсу спостерігались на готівковому ринку. Нацбанк збільшив продаж валюти з резервів в травні більше ніж в 1,5 раза, до 3,4 мільярда доларів, щоб задовольнити попит на міжбанківському ринку», – пише Олена Білан.

За словами економістки, Нацбанк розраховує на те, що різке збільшення ставки спонукатиме Мінфін підвищити доходність за військовими облігаціями, що має збільшити попит на них з боку населення, бізнесу і банків.

«Більш активне розміщення ОВДП на первинному ринку має «відтягнути» частину попиту на іноземну валюту та зменшити потребу в емісійному фінансуванні дефіциту бюджету. Разом з поверненням оподаткування імпорту (Рада ще має прийняти закон) це допоможе зменшити дисбаланси на валютному ринку, знизити готівковий курс гривні, втамувати девальваційні очікування, а значить знизити ризики для майбутньої інфляції», – зазначає експертка.

Разом з тим, на думку Олени Білан, будуть і негативи – збільшення видатків на обслуговування боргу та скорочення його терміну до погашення. Адже населення/бізнес/банки будуть купувати переважно короткі папери з терміном погашення в наступному році, в той час, як НБУ «емісійно» купував довгі ОВДП. Також зростуть видатки бюджету на компенсацію процентної ставки за програмами кредитування. Негативний вплив на економічну активність буде мінімальним, адже банки наразі кредитують економіку переважно в рамках державних програм.

«Фактично, підвищення ставки зменшує ризик обвалу валютного курсу шляхом ускладнення бюджетної ситуації. Чи обґрунтований вибір на користь валютного курсу? Під час війни – так. Макрофінансова стабільність є ключовою для економіки. Чи можна досягнути цілей поступовим підвищенням ставки чи меншим стрибком, скажімо до 15-20%? Можливо. Я очікувала менш різкого підвищення, але НБУ вирішив діяти рішуче, що в умовах невизначеності також має сенс», – зазначає експертка.

Довідково: Dragon Capital — найбільша інвестиційна компанія України, яка працює у сфері інвестицій та фінансових послуг; надає повний спектр інвестиційно-банківських і брокерських послуг, приватних інвестицій, управління активами інституційних, корпоративних і приватних клієнтів.

 Нагадаємо, що Україна отримає від Євросоюзу 330 мільйонів євро в межах Програми ЄС з підтримки України в надзвичайних ситуаціях.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Надрукувати
мітки:
коментарів