Поділитись:

Як на Волині лікували зуби сто років тому: ретрофото (фото)

Середа, 23 лютого 2022, 16:46
Як на Волині лікували зуби сто років тому: ретрофото (фото)

В Австрійському державному архіві у Відні, зберігається безцінна колекція світлин, які були зроблені 100 років тому на території України.

Велику цікавість представляють кадри, на яких можна побачити побут солдат та тогочасних українців.

Про цікавинки пише волинська історикиня Тетяна Яцечко-Блаженко на сайті «Фотографії старого Львова».

Вдалось розшукати раніше невідомі фото, які показують в яких умовах 100 років тому лікували зуби. Можемо побачити умови в яких лікували зуби в Володимирі на Волині.

Для військових усіх армій часів Першої світової війни, стоматологія цікавила менше, ніж епідемії, які могли б знищити армію. Стерегтись тоді варто було холери, тифу або лихоманки, тому зуби були явно не на першому місці.

До слова, на одному із фото бачимо кабінет військового дантиста, який обслуговував солдат австрійської армії. Фото зробили в селі Микуличі, поблизу міста Володимир-Волинський, що на Волині.

 

Стоматологічний кабінет с. Микуличі, Волинь, 1917 р.Стоматологічний кабінет с. Микуличі, Волинь, 1917 р.

У ті часи через брак професійних дантистів нерідко стоматологічні послуги надавали представники таких професій, як: банщики, цирульники та навіть ювеліри. Сотні людей гинули тоді від заражень та інфекцій, адже не отримали необхідного нагляду та лікування від професіоналів, яких просто тоді ще не було.

На початку XX століття професія дантиста була дуже затребувана. Адже як стверджує статистика, наприклад, в 1902 році при загальній чисельності населення Російської імперії в 140 мільйонів осіб в країні був лише 221 фахівець зі стоматології. Отож на одного лікаря припадало аж 60 тисяч пацієнтів.

Якщо ви уважно звертали увагу на фото своїх предків та ретро світлини українців кінця ХІХ – початку XX століття, то дуже рідко, або взагалі ніколи не бачили посмішок, чому? Саме тому, що більшість тогочасних людей, зокрема, селян, в очі не бачили стоматологічного крісла.

Наприкінці ХІХ століття існувало одночасно два поняття «дантист» та «зубний лікар». В чому ж полягала різниця? «Дантистом» можна було стати після навчання в приватних кабінетах, а «зубним лікарем» після навчання в приватних стоматологічних школах. В ті часи кожен дантист повинен був своїм коштом придбати ручні інструменти та стоматологічні матеріали.

Саме поняття дантист з’явилось не так вже й давно, в 1838 році. Тоді, щоб отримати право називатись справжнім дантистом потрібно було скласти екзамени на одному із медичних факультетів тогочасних вишів, зробити кілька вдалих операцій та продемонструвати вміння вставляти штучні зуби.

Стоматологічна амбулаторія, Володимир-Волинський, 1916 р.Стоматологічна амбулаторія, Володимир-Волинський, 1916 р.
 

Стоматологічна амбулаторія, с. Павловичі, Волинь, 1916 р.Стоматологічна амбулаторія, с. Павловичі, Волинь, 1916 р.
 

Стоматологічна амбулаторія, Володимир-Волинський, 1916 р.Стоматологічна амбулаторія, Володимир-Волинський, 1916 р.
 

Стоматологічна амбулаторія, Володимир-Волинський, 1916 р.Стоматологічна амбулаторія, Володимир-Волинський, 1916 р.
 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

 

Надрукувати
мітки:
коментарів
25 квітня 2024
13:36
24 квітня 2024
23 квітня 2024
20 квітня 2024