Поділитись:

Святі посміхаються: у замку на Рівненщині відкрили оригінальну виставку ікон (фото)

П'ятниця, 15 жовтня 2021, 03:58

Інтерактивну виставку усміхнених на давніх іконах святих можна побачити в Острозькому замку на Рівненщині, де почала діяти така оригінальна експозиція.

Про це повідомляє пресслужба обласної ради.

«Тридцять унікальних ікон, на яких святі посміхаються, можна буде побачити в оновленій експозиції Державного історико-культурного заповідника Острога. У межах партнерської програми «Культура. Туризм. Регіони» Українського культурного фонду та Державного агентства розвитку туризму музей реалізував проєкт «Експозиція Острозької іконописної майстерні в Острозькому замку», – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що нова виставка розміщена на площі понад 300 кв. м та займає три зали найвищого поверху Острозького замку. Експозицію іконопису розширили та відійшли від практики виключно споглядання – до практики залучення відвідувачів.

 

Виставка містить інтерактивні та інклюзивні елементи й дає змогу детальніше дізнатися про історію майстерні, деталі створення ікон та безпосередньо про острозький іконопис.

Окрім цього, відвідувачі зможуть відчути себе дослідниками та за допомогою мікроскопа детально роздивитися структуру фарби, мазки пензля та інше. У вітрині видно увесь процес роботи іконописця – від етапу заготовлення дошки, роботи з матеріалом, знаряддями до фінального покриття лаком. Частину ікон супроводжує відео з поясненнями складних сюжетів.

 

Низку експонатів вперше виставили до огляду відвідувачів. Зокрема, завдяки новому розміщенню двосторонньої ікони «Покрова та Воскресіння», тепер можна одразу оглянути обидві ікони.

Оновлену експозицію доповнили предметами XVI-XVIII ст., які занайшли під час археологічних розкопок. Такий посуд, скляні вироби іконописець зобразив свого часу на іконі.

Проєкт має на меті сприяти збереженню культурної спадщини Острога та забезпечити доступність і простоту сприйняття творів мистецтва для широкого кола відвідувачів. У музеї створили тактильні зображення та підготували описи експонатів шрифтом Брайля. Ще виставку доповнили тактильною моделлю аналою з життям святого Миколая, яку в 2020 році створили  за підтримки УКФ у рамках проєтку «Інклюзивний музей в Острозькому замку».

 

Багато уваги приділили деталям, які зацікавлять наймолодших відвідувачів замку. Тож у музейній залі облаштували дитячу зону, де юним дослідникам пропонують скласти фрагмент ікони, а у розмальовці розфарбувати орнамент чи елемент твору мистецтва.

За допомогою сучасного дизайну, технологій, художнього оформлення та просторових рішень оновлена експозиція трансформувалась з традиційної збірки музеєфікованих предметів до інтерактивного середовища.

Проєкт підготовлено за підтримки Українського культурного фонду. Позиція Українського культурного фонду може не збігатись з думкою авторів.

Довідково:

Острозька іконописна майстерня сформувалась у кін. XVIІ – поч. ХІХ ст. Спільними рисами для більшості ікон є особливі сріблясті, різані по левкасу фони, однаково орнаментоване тло (листя аканту), колористика, в деяких – використання кольорових лаків, особливий тип кругловидих привітних облич із широко, відкритими очима, високим чолом, характерними пухкими рожевими губами, короткими, розширеними біля перенісся бровами. Відкрив майстерню – львівський дослідник-мистецтвознавець Павло Жолтовський. Сьогодні відомо більше 50-ти ікон, створених острозьким іконописцем та його учнями. Побачити добрих святих можна в Київському та Львівському національних музеях українського мистецтва, в художніх збірках Рівненського та Житомирського краєзнавчих музеїв, у Луцькому Музеї волинської ікони. Та найбільша колекція творів острозької майстерні зберігається в Державному історико-культурному заповіднику Острога.

Український культурний фонд ‒ державна установа, створена у 2017 році, на підставі відповідного Закону України, з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості і суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір. Підтримка проектів Українським культурним фондом здійснюється на конкурсних засадах.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

 

 

Надрукувати
мітки:
коментарів
17 січня 2022
12 січня 2022
11 січня 2022
30 грудня 2021
22 грудня 2021
16 грудня 2021
14 грудня 2021
02 грудня 2021
27 листопада 2021
26 листопада 2021
25 листопада 2021
24 листопада 2021
12 листопада 2021
04 листопада 2021
29 жовтня 2021