Поділитись:

Ягідна справа: волинські інвестори розповіли, чи варто вкладатися в лохину (фото)

Понеділок, 16 серпня 2021, 16:01

У північних районах Волинської області в останні роки одним із джерел сімейного доходу стала лохина. Вирощуванням цієї корисної ягоди зайнялося чимало підприємців і цілих родин, організувавши таким чином власний невеличкий бізнес. Однак на справді промислові масштаби, які додають свій вклад до ВВП області, досить швидко зуміло вийти ТОВ «Волинська ягідка». Розвитком цього бізнесу займається родина одного із депутатів Волинської обласної ради – Володимира Бондаря. Тож цього разу у день депутата саме він приймав гостей на своєму підприємстві, де частував волинською ягідкою та розповідав історію розвитку.

На території, де ще кілька років тому були вогкі болота, сьогодні – щільні кущі із синіми ягодами. Поруч, під шатром на соломі, займають свої місця депутати обласної ради та інші поважні гості, і допоки не розпочалася офіційна частина – присутніх розважають українською піснею місцеві виконавці. Та на природі розпочати офіційну частину не так то й просто, тож і надалі спілкування тривало у невимушені обстановці. Інвестори та депутати з гумором говорили про серйозні речі.

Григорій НедопадГригорій Недопад

«Ми повинні рівномірно відвідувати кожен населений пункт області, кожну громаду. А в першу чергу ми повинні відвідувати бюджетоутворюючі підприємства нашої області», – зазначив голова Волинської обласної ради Григорій Недопад.

Голова обласної ради додав, що Волинь має чим пишатися, адже навіть у сусідній Польщі, досвід якої він вивчав, справа вирощування лохини не вийшла на такий рівень, якого вже досягнула Волинь. Лише «Волинська ягідка» вже має 12 гектарів насаджень.

«Я хочу, щоб ви побачили, як успішно може розвиватися бізнес, коли обласна та місцева влада допомагають йому розвиватися», – зазначив Григорій Недопад, дякуючи депутатам, які взяли участь у заході.

Начальник управління агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації Юрій Горбенко зазначив, що розвиток садівництва в Україні сьогодні підтримується на державному рівні.

«За останні роки Волинь вийшла у лідери України у сфері розвитку садівництва. П'ятнадцять волинських підприємств, включаючи «Волинську ягідку», отримали від держави 22 мільйони гривень на розвиток», – розповів Юрій Горбенко.

Він зазначив, що це показове підприємство, яке влітку створює більше трьохсот додаткових робочих місць.

«Ми повертаємо людей з-за кордону. Це свідчення того, що ми робимо велику справу. Потрібно це й далі розвивати, адже загалом на Волині ми маємо понад 700 гектарів лохини, ми називаємо себе «лохиновим краєм». Цього року на Волині 10 підприємств посадять лохину та візьмуть участь у державній програмі»,  – додав Юрій Горбенко.

Посадовець зазначив, що державна програма відшкодовує 80% вартості саджанця, а також – 50% вартості зрошування.

Виступив перед присутніми й Володимир Бондар, який розповів, з чого почався розвиток підприємства його родини.

Володимир БондарВолодимир Бондар

«Нас впродовж останніх років запитували, куди дівається вода зі Світязя. Тож я хочу показати, що ось це вся вода, яка «втекла» зі Світязя, і яку ми забрали», – пожартував Володимир Бондар, демонструючи зрошувальні системи «Волинської ягідки».

Хтось із присутніх запропонував повернути воду, на що Володимир Бондар відповів, що у зворотному напрямку ще не проклали труби.  А якщо серйозно, то депутат розповів, яка робота була пророблена для відновлення меліоративних каналів, аби вони могли виконувати свою функцію.

«Зараз важко уявити, в якому стані ці системи були раніше. Вода не протікала, а застоювалася в каналах, тож вести сільське господарство було неможливо. Тоді Волинська обласна рада прийняла рішення почистити ці канали, після чого вони почали функціонувати», – пригадав Володимир Бондар.

Він також зазначив, що до відновлення меліоративних каналів на цих землях часто виникали досить складні пожежі, адже поряд є поклади торфу. Тоді, доповнюють місцеві жителі, в Шацьку було неможливо дихати, а завдячуючи інвесторам, проблему торф’яних пожеж вдалося усунути. 

Окрім того депутат розповів, що свого часу чималий спротив на розвиток бізнесу чинили силові структури. Намагаючись знайти порушення, вони проводили обшуки та вилучали документи. Всупереч цьому, зазначив Володимир Бондар, підприємство продовжує працювати та сплачувати податки до бюджетів різних рівнів.

Інвестор В’ячеслав Богдан висловив вдячність голові обласної ради, зазначивши, що на разі це єдиний орган на Волині, який підтримує бізнес та захищає від «рейдерів у погонах».  Підприємець розповів, як важко було починати бізнес з нуля, на порожньому місці.

В’ячеслав БогданВ’ячеслав Богдан

«Коли ми з Володимиром Нальковичем 5 років тому приїхали сюди – ми злякалися, тут були джунглі, все було розвалене»,  – пригадав В’ячеслав Богдан.

Тоді, розповів він, майбутня «Волинська ягідка» посадила 100 саджанців, більша половина яких загинула впродовж року. Однак, ті, які вижили, дали прекрасний урожай, тому, каже інвестор, вирішили залишитись саме на цій землі. Він додав, що цього року планують посадити ще 70 гектарів лохини.

До слова, ця культура потребує особливого догляду, адже брак води так само згубно на неї впливає, як і надлишок. Відтак зрошувальна система дозволяє регулювати цей баланс. Окрім того саджанці від заморозків рятують за допомогою спеціальної технології гарячого туману. Використовуючи спеціальні генератори, створюють парову подушку, яка не дозволяє морозному повітрю опуститися на ґрунт. За правильним доглядом саджанців, які закуповують на Вінниччині та Київщині, стежать досвідчені агрономи.

Григорій Недопад, підсумовуючи сказане, додав, що українська лохина надзвичайно цікавить іноземні ринки, однак, на разі український ринок лише на 60% заповнений цим товаром. Тому і ціна на неї значно вища, ніж у сусідні Польщі. Тож спершу необхідно задовольнити власний попит, а далі думати й про іноземних покупців. Відтак очільник обласної ради побажав інвесторам невдовзі досягнути цих висот, аби волинську ягідку гідно оцінили далеко за межами Волині.

Після завершення виступів та презентації всі присутні мали можливість скушувати ягоду прямо із кущів та зробити фото на пам'ять. Не спонукала атмосфера заходу депутатів до дискусійних обговорень важливих тем, це вирішили залишити на чергову сесію Волинської обласної  ради, яка відбудеться вже в цей четвер.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Надрукувати
мітки:
коментарів
09 вересня 2021
07 вересня 2021
18:00
03 вересня 2021
02 вересня 2021
22 серпня 2021
13 липня 2021
18:00
24 червня 2021
12 червня 2021
19 травня 2021
19:30
07 травня 2021
08 квітня 2021
01 квітня 2021
19:30
23 березня 2021
08 березня 2021