Поділитись:

Луцьким євреям офіційно передали будівлю синагоги, де було "Динамо" (фото)

Четвер, 27 травня 2021, 17:48

Луцьким ортодоксальним євреям релігійної громади Хабад Любавич передали у користування будівлю синагоги, що на вулиці Данила Галицького, 33. Культову споруду кількадесят років використовувало для своїх потреб товариство "Динамо". 

Релігійна громада багато років намагалася повернути собі синагогу Після відповідного розпорядження голови Волинської ОДА у четвер, 27 травня відбулося урочисте підписання договору прийому-передачі між єврейською громадою та представниками історико-культурного заповідника "Старий Луцьк". Ключі від будівлі євреям передав начальник відділу охорони культурної спадщини Луцькради Олександр Котис

Як синагога ця будівля не використовувалася від початку Другої Світової війни, розповідає дружина голови правління релігійної громади Ханна Матусовська.

"Я ще не усвідомлюю того всього... Цього року рівно 80 років, як євреям заборонили тут проводити молитви. Сьогоднішня подія тому дуже знакова. Можна сказати, що нарешті для цієї будівлі закінчився голокост", – емоційно говорить жінка. 

Коли тут проведуть перше служіння, вона поки не знає. Для цього будівлю треба елементарно обладнати стільцями і столами. А зараз там ще досі не вивезена частина інвентарю спортивного клубу "Динамо". Однак, як тільки це станеться, євреї обіцяють бути відкритими, запрошувати на службу всіх зацікавлених, та навіть створити своєрідний музей, який би розповідав історію їхньої громади у Луцьку. 

Директор історико-культурного заповідника "Старий Луцьк" Павло Рудецький каже, що ця подія історична. 

"Пам'ятка архітектури передається громаді, яка взяла на себе відповідальність її далі утримувати, оберігати і використовувати за призначенням. У нас є надія, що пам'ятка буде реставрована, і що вона буде окрасою старої частини міста Луцька. На релігійну громаду накладаються обов'язки з охорони, збереження і реставрації пам'ятки, з ведення документації. Використовувати її можна тільки за призначенням – для релігійних потреб. Заповідник як балансоутримувач має контролювати ситуацію, бо користувачі не завжди є порядними у своїх діях", – говорить він. 

За словами директора заповідника, зараз, після підписання договору, громада зобов'язана привести пам'ятку до належного стану.

Роботи тут буде багато, бо ж на стінах все ще залишаються дерев'яні панелі та обшивка радянського зразка, у кімнатах – тренажери та інший спортивний інвентар, який, очевидно, ще не встигли вивезти. 

Проблемним залишається доступ до другого поверху синагоги, який можливий тільки через територію "Динамо". Його очільник Василь Авраменко налаштований не дуже позитивно. Каже, що буде так, як вони домовляться з представниками релігійної громади. 

Поки луцькі ортодоксальні євреї оглядають будівлю і планують грандіозні плани, які повинні повернути колись головній синагозі Луцька її колишній вигляд. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Надрукувати
мітки:
коментарів
11:44
29 березня 2023
10:55
08:00
28 березня 2023