Поділитись:

Повернути костелу дихання: як у підземеллях луцького храму готуються зустрічати туристів (фото)

Субота, 24 квітня 2021, 10:30

Від ритмічних ударів лома додолу легко опадає стара цегла. Двоє студентів-істориків працюють у невеликій кімнатці під годинниковою вежею Кафедрального костелу Петра і Павла у Старому місті. Вони б'ють стару стіну, звільняючи під її шаром ще старішу. Ту, яка була на самому початку, у 1616-39 роках. Тоді ще костел вмів дихати. 

У прохолодні луцькі підземелля журналістка ІА "Конкурент" потрапила сонячного весняного ранку у середу, 21 квітня. Десь у центрі Луцька тим часом помпезно зустрічали спікера Верховної Ради Дмитра Разумкова, біля клумб поралися комунальники, і все місто намагалося справити якнайкраще враження на поважного гостя. Але це було не тут. Тут панувала тиша, яку наповнювали легенькі звуки органу та тихе гудіння насоса – із підземель сьогодні викачують воду. 

Туристичний сезон у цій частині міста розпочинається зазвичай у травні. Зараз саме завершують останні приготування до моменту, коли у підземелля почнуть масово спускатися лучани та гості міста. Готуються так, ніби карантину не буде, каже заступник директора історико-культурного заповідника "Старий Луцьк" Віктор Баюк. За його словами, зважаючи на обмеження, важко передбачити, скільки туристів буде цього року, і чи можна для них проводити екскурсії. Тим не менше, щороку у підземеллях до екскурсії додають щось нове – нові ходи, нові експонати, нові історії. 

Цього року Віктор Баюк мріє наповнити просторі підземні зали музикою. Звуки органу планують записати зверху, у костелі. Під час екскурсії її вмикатимуть для груп туристів, аби старовинні лабіринти культової споруди оживали. 

Підготовчі роботи до початку туристичного сезону ведуть дуже активно. Із кімнат на нижньому ярусі відкачують воду. Віктор Баюк розповідає, що за останні роки завдяки наполегливій роботі Волинської археологічної експедиції вдалося врятувати від підтоплення та очистити від грибка багато приміщень. І якщо раніше техніка безпеки дозволяла працювати тут не більше двох годин, зараз у підземеллях можна провести хоч цілий день. 

Найважливіше завдання археологів на цьому етапі – не дослідження, а приведення споруд у належний стан. За радянського господарювання, розповідає Віктор Баюк, у цих підземеллях зробили склад продовольства. Для того, аби продукти не псувалися, багато отворів і арок замурували. Сьогодні археологічна експедиція знімає те радянське мурування і "визволяє" автентичну систему вентиляції. Таким чином костел в історичному центрі луцька знову вчиться дихати. 

Роботи, каже Віктор Баюк, тут ще не на одне десятиліття, однак за умови доброго фінансування, через п'ять років це місце може страти туристичною атракцією європейського ґатунку.

Зараз у залах чути стукіт ломів та метушливі кроки робітників. На полицях лежать оригінальні експонати, віднайдені під час розкопок. І хто знає, скільки ще таємниць зберігають ці старовинні стіни. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Надрукувати
мітки:
коментарів
14 травня 2021
06 травня 2021
28 квітня 2021
12:47
22 квітня 2021
07 квітня 2021
14:00
06 квітня 2021
09:58
02 квітня 2021
01 квітня 2021
19:30
31 березня 2021
12:16
09:40