Поділитись:

Як голосувати на виборах, аби не зіпсувати бюлетень: роз’яснення ЦВК

Понеділок, 12 жовтня 2020, 15:00

Центральна виборча комісія затвердила роз'яснення щодо порядку заповнення виборчого бюлетеня на місцевих виборах. 

Їх розмістили на офіційній сторінці ЦВК.

Як відомо, кожен виборець голосує на виборах особисто. Виборець, який за станом здоров'я самостійно не може заповнити бюлетень, може з відома голови або іншого члена дільничної виборчої комісії скористатися допомогою іншого виборця. 

Заповнення виборчого бюлетеня з виборів до обласної, районної, районної у місті ради, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше):

у бюлетені в одному ряду почергово зазначаються:

  1. визначений жеребкуванням номер кожної місцевої організації політичної партії;
  2. повна назва відповідної організації партії, прізвище, ім’я та по батькові кандидата в депутати, включеного до єдиного виборчого списку під першим номером, без зазначення номера;
  3. два квадрати: порожній – для волевиявлення щодо організації партії; квадрат із нанесеним трафаретом – для можливого волевиявлення щодо кандидатів, включених до відповідного територіального виборчого списку організації партії;
  4. виборчий список із прізвищами, ініціалами всіх кандидатів та їх порядковими номерами трафаретним форматом зверху донизу, за якими їх включено до відповідного територіального виборчого списку організації партії, у дві колонки.

Перший крок – обираємо організацію партії. У порожньому квадраті навпроти повної назви цієї організації партії виборець робить позначку, що засвідчує його волевиявлення. Це може бути "+" або ж "галочка" (✓). Також інша (×, ◊, ○ тощо). Виборець може голосувати лише за одну організацію партії.

Виборчий бюлетень буде вважатися недійсним, якщо в ньому проставлено позначки навпроти назв кількох організацій партій або не проставлено жодної позначки біля повної назви організації партії.

Другий крок. Вписуємо номер кандидата в депутати, якого підтримуємо. У другому квадраті з нанесеним трафаретом виборець може вписати порядковий номер кандидата в депутати від організації партії, якого він підтримує. Якщо виборець у квадраті з нанесеним трафаретом для написання номера кандидата в депутати не зробив позначки, такий бюлетень не може вважатися недійсним, а голос вважається відданим на підтримку усього територіального виборчого списку відповідної організації партії. Порядкові номери кандидатів у депутати, за якими їх включено до територіальних виборчих списків, відповідно до затверджених постановою Центральної виборчої комісії від 24 вересня 2020 року № 295 форм виборчих бюлетенів позначаються у виборчому бюлетені за трафаретним форматом:

Водночас виборець під час написання номера кандидата у квадраті з нанесеним трафаретом може вписати номер у форматі, що відрізняється від того, яким позначено порядкові номери кандидатів у бюлетені:

У разі підтримки кандидата, порядковий номер якого відповідає одноцифровому числу, наприклад 6, то зазначення цифри 0 перед позначенням номера кандидата в депутати не є обов’язковим. Виборчий бюлетень вважається дійсним незалежно від розміщення однієї цифри у квадраті із нанесеним трафаретом та проставлення перед нею цифри "нуль".

Разом з тим, якщо виборець у квадраті з нанесеним трафаретом для написання номера кандидата в депутати зробив позначку не по трафарету, але з якої можливо встановити дійсне волевиявлення виборця, вважається, що виборець підтримує кандидата, номер якого зазначено:

Якщо запис у квадраті з нанесеним трафаретом для написання номера кандидата в депутати, якого підтримує виборець, зроблено в графі організації партії, яку виборець не підтримав, вважається, що такий виборець підтримує весь список кандидатів у депутати від організації партії без надання підтримки окремому кандидату. Наприклад, якщо запис у квадраті з нанесеним трафаретом для написання номера кандидата в депутати, якого підтримує виборець, зроблено в графі організації партії, яку виборець не підтримав (тобто є організація партії, яку виборець підтримав, поставивши у порожньому квадраті навпроти назви цієї організації партії позначку, що засвідчує його волевиявлення), вважається, що такий виборець підтримує весь територіальний виборчий список кандидатів у депутати від організації партії, за яку він проголосував, без надання підтримки окремому кандидату:

Виборець може голосувати лише за одну організацію партії, одного кандидата в депутати. Якщо у виборчому бюлетені проставлено позначки навпроти назв кількох організацій партій, такий виборчий бюлетень вважається недійсним. Якщо виборець під час заповнення виборчого бюлетеня зробив позначку у квадраті навпроти назви організації партії, а також записи зроблено ним у двох і більше квадратах із нанесеним трафаретом для написання номера кандидата, вважається, що виборець підтримав увесь територіальний виборчий список кандидатів у депутати від організації партії без надання підтримки окремому кандидату.

У разі якщо у виборчому бюлетені проставлено неіснуючий порядковий номер кандидата в депутати в територіальному виборчому списку або інша позначка, то такий голос вважається відданим на підтримку всього територіального виборчого списку відповідної організації партії, навпроти якої поставлено позначку. 

Якщо ж виборець у квадраті із насесееним трафаретом поставив позначку "+" чи іншу, а не цифру, і навпки, то такий голос вважається відданим на підтримку всього територіального виборчого списку відповідної організації партії. 

Якщо виборець, заповнюючи бюлетень, у квадраті біля повної назви організації партії вписує цифру, а у квадраті з нанесеним трафаретом вписує номер кандидата в депутати, якого підтримує, такий голос зараховується і за організацію партії, і за окремого кандидата, якого виборець підтримав від цієї організації партії.

Виборчий бюлетень буде вважатися недійсним, якщо зміст волевиявлення виборця щодо підтримки виборчого списку певної організації партії неможливо встановити.

Заповнення виборчого бюлетеня з виборів депутатів міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч)

У такому бюлетені зазначаються порядкові номери, під якими в алфавітному порядку включено до бюлетеня зареєстрованих у відповідному виборчому окрузі кандидатів у депутати, їхні прізвища, власні імена та по батькові, суб’єкт висування кандидата в депутати, у разі, якщо кандидат у депутати висунутий шляхом самовисування, – позначка "самовисування", відомості про рік народження, посаду, місце проживання. Праворуч від порядкового номера та прізвища, власного імені та по батькові кожного кандидата в депутати розміщується порожній квадрат. 

Виборець у порожньому квадраті робить позначку "плюс" (+) або "галочку" (✓), або іншу (×, ◊, ○ та ін.), що засвідчує його волевиявлення.

Виборчий бюлетень вважається недійсним, якщо в ньому не проставлено жодної позначки або зміст волевиявлення виборця щодо підтримки кандидата в депутати неможливо встановити.

Заповнення виборчого бюлетеня з виборів сільського, селищного, міського голови

У такому бюлетені зазначаються порядкові номери, під якими в алфавітному порядку включено до бюлетеня зареєстрованих у відповідному виборчому окрузі кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, їхні прізвища, власні імена та по батькові, суб’єкт висування кандидата, у разі, якщо кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови висунутий шляхом самовисування, – позначка "самовисування", відомості про рік народження, посаду, місце проживання. Праворуч від порядкового номера та прізвища, кожного кандидата розміщується порожній квадрат. Виборцю треба зробиит позначку, яка позначує його волевиявлення: "плюс" (+) , "галочку" (✓),  іншу (×, ◊, ○ та ін.). 

Виборець може голосувати лише за одного кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови. Виборчий бюлетень, у якому проставлено позначки навпроти прізвищ кількох кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, вважається недійсним. Так само недійсним буде бюлетень, якщо в ньому не проставлено жодної позначки або позначка не чітка. 

Якщо виборець, заповнюючи виборчий бюлетень, припустився помилки, він має право невідкладно звернутися з письмовою заявою до члена дільничної виборчої комісії, який видав йому виборчий бюлетень, з проханням видати йому інший виборчий бюлетень. Член виборчої комісії видає виборцю інший виборчий бюлетень лише в обмін на неправильно заповнений виборчий бюлетень, про що уповноважений член дільничної виборчої комісії робить відповідну позначку в списку виборців навпроти прізвища виборця, яку засвідчує своїм підписом. Неправильно заповнений виборчий бюлетень негайно погашається членом комісії, який його видав, як невикористаний, про що складається акт. Повторна видача виборчого бюлетеня замість неправильно заповненого не допускається. Особи, винні у протиправному псуванні виборчих бюлетенів, відшкодовують заподіяну шкоду в порядку, встановленому законом. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Надрукувати
мітки:
коментарів
16 листопада 2020
11 листопада 2020
14:51
07 листопада 2020
06 листопада 2020
05 листопада 2020
04 листопада 2020
03 листопада 2020