Поділитись:

Обсерваторія, якої не було: як у Луцьку відроджують астрономію

Субота, 08 серпня 2020, 09:30

У луцькій обсерваторії для дітей не дивилися на зірки з ще з 80-х. Металевий купол місцями протікає, його рухома конструкція вже не дуже рухома. Стіни обшарпані, а на місці телескопу лишився хіба каркас. У вересні цього року вперше за останні чотири десятиліття з даху Палацу учнівської молоді знову можна буде слідкувати за рухом небесних тіл. Днями мають завершити ремонт, а незабаром встановлять нові телескопи і техніку, щоб лучани могли дивитися космос. 

Сьогодні мало хто пам'ятає часи, коли обсерваторія у Луцьку працювала. А свідчення очевидців тих часів непевні і суперечливі. Хтось смутно пригадує гуртки астрономії для дітей і холодні зими, коли працювати там було неможливо. Дехто стверджує, що телескоп для цієї обсерваторії так і не встановили. 

Як і чому луцька астрономія постає з руїни, якою буде обсерваторія на даху Палацу, а також чи справді телескопи цієї обсерваторії бачили зірки – дізнавалися журналісти ІА "Конкурент"

Купол обсерваторії

ОБСЕРВАТОРІЯ НА МІЛЬЙОН

Приміщення Палацу учнівської молоді, що на Шопена у Луцьку, збудували у 1973 році. Його розділили між двома установами: Палацом учнівської молоді (тоді Палац піонерів) і Станцією юних техніків. Пізніше Станцію перейменували у Центр науково-технічної освіти, а ще пізніше – у Центр науково-технічної творчості. Сьогодні тут продовжують діяти дві установи. 

Разом з приміщенням звели і обсерваторію, що належить Луцькому міському центру науково-технічної творчості. Центр займає третій поверх будівлі. Звідси можна піднятися на дах і до купола, а звідти – у обширні глибини Всесвіту на сотні тисяч і мільйони кілометрів вгору.

Шлях догори займає кілька хвилин. Сходи заставлені будівельними матеріалами – роботи із відродження обсерваторії тривають. Там вже завершили робити декоративну штукатурку, незабаром кластимуть плитку на підлогу. Ремонтники продовжують латати купол. Кажуть, колись цей купол був рухомим. Металеві шторки автоматично відкривалися, і телескоп спрямовували у потрібну ділянку неба. Так буде і зараз. 

Директор Центру науково-технічної творчості Ігор Данильчук розповідає, що про відновлення обсерваторії мріяв цілих 18 років.  

"Сьогодні тут залишився тільки корпус від того телескопа, який колись працював. Коли мене призначили директором Центру у 2002 році, обсерваторія вже не працювала. Вона не працювала вже тоді, коли я у 1995 році закінчував університет. Я поставив собі ціль її відновити". 

Ігор Данильчук

Зрештою, позаминулого року місто виділило гроші на проектно-кошторисну документацію, а минулого року – на те, щоб власне зробити обсерваторію great again. 

Проект коштував 40 тисяч гривень. Роботи обійдуться місту у 800 тисяч. Окрім того, благодійники придбають два телескопи і обладнання. Луцька учнівська обсерваторія в результаті матиме один потужний телескоп вартістю близько 80 тисяч гривень, і один телескоп для спостереження - він коштуватиме 17-18 тисяч. Ще має бути комп'ютерне обладнання, проектор і досить потужний фотоапарат, щоб робити астрофотографії. Загалом ідеться про 218 тисяч гривень. Тому у підсумку, обсерваторія вартуватиме трохи більше, ніж мільйон гривень. 

ТЕЛЕСКОПИ, ПРОЕКТОР І ПЛАНЕТАРІЙ

Поки до завершення робіт залишається трохи часу, Ігор Данильчук розказує, як виглядатиме обсерваторія на початку вересня. За словами директора, безпосередньо у куполі по периметру стоятимуть 10 м'яких стільців, в центрі буде один телескоп, поруч - другий. З іншого боку від телескопа буде комп'ютерний стіл із проєктором. 

Техніку обіцяють встановити сучасну, і для того, аби побачити зірки, не обов'язково навіть дивитися в окуляр телескопа. Все буде видно на моніторі комп'ютера. 

Окрім того, купол планують зсередини обшити білим металопрофілем. На нього можна буде спроєктувати зоряне небо. Таким чином обсерваторія зможе бути одночасно і планетарієм. 

Знизу під куполом є невелика кімнатка. Тут стоятиме робочий стіл вчителя і овальний стіл, розрахований на 10 дітей. Тобто, учні спершу працюватимуть теоретично, а потім безпосередньо проводитимуть дослідження за телескопом. 

"На цю мить у нашому Центрі функціонує гурток астрономії. Він працює на базі гімназії №18. Його веде вчитель фізики, інформатики та астрономії Роман Поліщук. У перших числах вересня ми плануємо запустити роботу в обсерваторії. Відповідно, діти приходитимуть проводити дослідження сюди.

Я планую ще зв'язатися із викладачами СНУ для того, щоб викладачі працювали тут і з нашими дітьми, і зі студентами. Крім того, будемо шукати людину на посаду завідувача астрономічної обсерваторії, щоб надати можливість відвідувати обсерваторію пересічним лучанам, сім'ям з дітьми. Щоб вони також могли поспостерігати за зоряним небом. Будемо просити ввести таку посаду у штатний розпис", – ділиться планами директор. 

ЧИ СПРАВДІ У ЛУЦЬКУ КОЛИСЬ ДИВИЛИСЯ НА ЗІРКИ?

Поговоривши з директором, ми вирішили дізнатися, якою ж була обсерваторія на ПУМі у 70-х. Коли новенькі коридори будівлі пахли свіжою фарбою, а конструкція купола ще не скрипіла при обертанні. І хоча минуле здається не таким вже далеким, знайти очевидців роботи обсерваторії виявилося не так вже й просто. А ті, що погодилися з нами говорити, називали суперечливі факти. 

Так, колишній директор Станції юних техніків Дмитро Гнатюк розповідає, що з моменту заснування у 1973 році обсерваторія працювала, і навіть приймала учнів. Щоправда, там не було опалення, а вчитель астрономії, який паралельно працював в університеті,  дуже швидко звільнився. Тому до середини 80-х двері обсерваторії вже були зачиненими.

"Вона (обсерваторія – авт..) була забезпечена двигуном і телескопом. Великим недоліком було, що там не опалюється не тільки сам верх, але і невеличка кімната під куполом. А довгі холодні вечори взимку створювали проблеми.

Вона працювала. Були гуртки, був викладач і вона працювала. Приходили з університету навіть – викладачі читали там курс астрономії. 

30 років минуло. Я не можу згадати всього. Викладач пішов на іншу роботу, бо в нас платили небагато. Ще одна причина – ми готували дітей на різні олімпіади і змагання. А з астрономії олімпіади тоді не було, отже і великої підтримки обсерваторії ми не мали. Зараз, кажуть, олімпіада з'явилася", – розповідає викладач. 

Звідси дивилися на місто

Його колега Сергій Денисов – колишній керівник судномодельного гуртка – стверджує, що запрацювали заклади не у 73-му, а в 78-му році. І що відвідувачі луцької обсерваторії так ніколи і не бачили зірки. Бачили хіба що будинки навколо, адже колись це була найвища точка у районі. Вчителі, розповідає Денисов, виходили туди "на перекури". Тільки от шторки доводилося відривати руками, бо мотори не підключили. І навіть телескоп, припускає чоловік, не стали розпаковувати...

А чи був тут колись телескоп?..

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

 

Надрукувати
мітки:
коментарів
29 вересня 2020
26 вересня 2020
24 вересня 2020
14:15
31 серпня 2020
29 липня 2020
28 липня 2020
02 липня 2020
21 травня 2020
01 квітня 2020
11 листопада 2019
16 вересня 2019
20 серпня 2019
29 липня 2019
04 березня 2019
08:34
21 листопада 2018