Поділитись:

Від чого виникає закреп та про які хвороби він може говорити

Четвер, 31 жовтня 2019, 00:30

Про це точно незручно говорити. Хіба приховувати і намагатися подолати цей стан народними методами: чорносливом, пюре на молоці і солоними огірками, чи зрештою, клізмою. Мова йде про закрепи.

Інколи можна справді обійтися послаблювальним, але якщо закрепи постійні, то треба вдаватися до більш системних заходів. Адже інколи закреп –це не лише дискомфорт, а прояв іншого захворювання, – зазначила ексміністерка охорони здоров'я Уляна Супрун у Facebook

Що таке закреп?

Закреп – це клінічний діагноз, який ставлять в разі неповного випорожнення, складнощів із випорожненням, чи обох симптомів. У пацієнтів із закрепами часто бувають й інші симптоми: ущільнення калових мас, здуття і біль в животі. Дефекація може бути нормальною (принаймні, тричі на тиждень чи навіть щодня), але закрепи все одно присутні. В разі хронічних закрепів таке триває принаймні три місяці. 

Закрепи поділяють на первинні (функціональні) і вторинні. Первинні – це коли причина в раціоні, роботі здорового загалом кишківника чи зневодненні, або порушенні режиму. За вторинними закрепами стоять інші хвороби, психосоціальні проблеми чи прийом лікарських препаратів. Закрепи притаманні передусім людям старшого віку, жінкам і дітям. В кожної із цих категорій свої причини і прояви. Здорових чоловіків середнього віку досить успішно захищає від закрепів тестостерон. 

Фактори ризику появи закрепів, крім віку і статі:

 • Брак фізичної активності
 • Суворе обмеження калорій
 • Нестача клітковини в раціоні
 • Значний прийом ліків, особливо діуретиків, алюмінієвмісних антацидів (препаратів для зниження кислотності шлунку) антидепресантів, опіатів, спазмолітиків, антиконвульсантів, препаратів заліза.
 • Життя в сільській місцевості та холодному кліматі
 • Закрепи стаються в подорожах, коли збиваються звичні години підйому, туалету, прийому їжі, і буває зневоднення та неможливість потрапити до вбиральні одразу, як закортіло
 • Сильний стрес, дискомфорт

Загальний підхід до подолання функціональних закрепів такий: добитися полегшення клізмою чи супозиторіями, приймати послаблювальні і збільшувати споживання клітковини. При хронічних закрепах потрібно звернути увагу на тривожні сигнали, аби вчасно виявити і вилікувати, приміром, рак кишківника чи недостатність в роботі щитоподібної залози. 

Детальніше про різні випадки

 • Найчастіше закрепи трапляються без особливих патологій в основі. Це називається закреп при нормальному транзиті кишківника. Все скорочується, але в прямій кишці щось не так, а живіт тим часом болить і здувається. Такий тип пов’язують зі стресом, і зазвичай, він добре підлягає лікуванню послаблювальними і клітковиною.
 • Буває також закреп при сповільненому транзиті кишківника (про що далі), і закреп в разі синдрому обструктивної дефекації. В останньому разі послаблювальні не потрібні, а необхідне вміння розслабляти тазове дно і сфінктери в потрібний момент.
 • У жінок закрепи можуть бути в другій фазі менструального циклу та під час вагітності. Причина – у високому рівні гормонів прогестерону та естрогену (а під час вагітності ще й соматостатину), які пригнічують виділення гормону мотиліну, який стимулює перистальтику.

Одним словом, гормональні взаємодії в жінок уповільнюють моторику кишківника. Все заради того, щоб якомога краще відбулося поглинання води і нутрієнтів.

В другу фазу циклу в організмі також затримується вода і збільшується вага. Тож пам’ятайте нашу мантру: більше овочів і води та тренувань, менше солодощів, кави і алкоголю. Хоча у випадку кави буває протилежне – кава може стимулювати перистальтику сигмоподібної кишки, тому багатьом людям це навпаки “допомагає”.

Овочі та вода не дадуть “позлипатися” каловим масам, а тренування розбурхають ліниві нутрощі. Кава у великій кількості та алкоголь в будь-якій, призводять до зневоднення, тож зсувають терези в бік сидіння зі смартфоном і червоним обличчям.

Солодощі підпали під заборону, аби запобігти набору ваги. При нагоді попросіть в сімейного лікаря прописати послаблювальні, щоб були під рукою за потреби. До слова, початок менструації часто супроводжується послабленням – це ефект простагландинів. Вони ж викликають біль, а допомагають це втамувати нестероїдні протизапальні препарати.

Під час вагітності дозволені гліцеринові супозиторії, клізми, деякі стимулянти перистальтики, осмотичні послаблювальні і “грудкоутворювачі”: висівки, мелене лляне насіння, чи поліетилен гліколь. В разі вагітності самолікуванням займатися не можна (великими літерами зі знаками оклику). Тож якщо є проблема, вирішуйте її з лікарем. Пам’ятайте: лікування послаблювальними може тривати кілька місяців, і припиняти його слід поступово, починаючи зі стимулянтів. 

 • На закрепи страждають також діти. Діти із закрепами мають поганий апетит, твердий животик, кепський настрій, схильні до мимовільного часткового випорожнення.

Закрепи в маленьких дітей можливі при переході на тверду їжу, привчання до горщика, а також в перші дні садочку чи школи. Якщо діти ігнорують поклики в туалет, то в прямій кишці відкладаються фекалії, затримуються, ущільнюються і болісно відходять, і так починається замкнене коло накопичення та болісного позбавлення.

Інші причини закрепів в дітей – це алергія на коров’яче молоко чи його надлишок в раціоні, целіакія, високий рівень кальцію (гіперкальцемія) та брак гормонів щитоподібної залози (гіпотироїдизм). 

На відміну від дорослих, закрепи в дітей не долаються збільшенням рослинних волокон в раціоні, клізмами та супозиторіями. Потрібні осмотичні послаблювальні та лубриканти, призначені лікарем. Чому знову лікар? Бо треба добрати правильну дозу і тип препарату, і переконати батьків лікувати закрепи скільки треба – від кількох місяців до року.

Це не призведе до “лінощів кишківника”, навпаки – відновить його нормальний тонус і перистальтику. Причина повернення закрепів – недостатня тривалість прийому послаблювальних. Більше читайте за посиланням, та консультуйтеся з педіатром. 

 • Але це ще не все. Закреп через повільний транзит кишківника проявляється уже в дитинстві. Тобто спожита їжа надовго залишається всередині, замість того, щоби хутко повертатися до колообігу речовин у природі.

В таких людей після прийому їжі перистальтика кишківника не посилюється, а медикаменти, що мали б викликати скорочення, не діють. Діти і потім дорослі живуть із нерегулярними покликами до кімнати замисленості, зате зі здуттям та дискомфортом в животі.

В особливо важких випадках не допомагають ані клітковина, ані послаблювальні. Закрепи через повільний транзит кишківника є нейром’язовою проблемою: бракує нейромедіатору субстанції Р, який викликає скорочення кишківника, або іннервація кишківника аномальна. Специфічного лікування немає, але радять, все ж, не забувати про клітковину, робити клізми, аби позбутися калових мас, коли інакше уже ніяк. Наразі розробили і проводять клінічні дослідження електростимуляції скорочення кишківника. 

 • Коли школа, вагітності і стрес в офісі уже позаду, закрепи все одно продовжують чатувати на людей. Найбільше від них потерпають люди старшого віку. Причиною є зміна раціону, мала активність, прийом низки ліків і хронічні хвороби.

В цьому разі не треба бігти втілювати пораду з інтернету “їжте більше клітковини”. Спершу слід добитися полегшення “внизу” за допомогою мінерального масла чи клізм із теплою водою, а потім уже братися за системні зміни.

Більшості людей допомагає звичка ходити до вбиральні щоразу після прийому їжі, пити воду і поволі збільшувати споживання клітковини. Це може бути навіть полікарбофіл, метилцелюлоза чи лушпиння псиліума (це вид подорожника). Якщо цього замало, варто вдатися до осмотичних послаблювальних, як-от поліетилен гліколь (вони “тягнуть” воду в товстий кишківник, так само як лактоза в людей, що її не перетравлюють).

Потім можна перейти до пом’якшувальних засобів, наприклад, докузату натрію. Вони затримують воду в калових масах і не дають їм ставати ущільненнями. В особливо важких випадках поєднують добавки клітковини та стимулянти (бісакодил, пікосульфат натрію). 

Тепер, коли вам ясно, що закреп закрепу не рівня, перейдемо до ще жорсткіших речей. Інколи закрепи викликані іншими медичними станами.

Вторинні закрепи бувають з низки причин. Ось найпоширеніші з них: 

 • Ліки: антациди, добавки заліза, опіати, психолітики, діуретики, трициклічні антидепресанти (зараз вони рідкість)
 • Цереброваскулярна хвороба
 • Депресія
 • Діабет
 • Синдром подразненого кишківника
 • Гіпотироїдизм
 • Менш поширеними причинами є брак магнію чи калію, надлишок кальцію, різні форми деменції, пухлини кишківника чи яєчників, тріщини кишківника, множинний склероз, автономні нейропатії, мала рухливість/інвалідність, чи пошкодження спинного мозку.

В цьому випадку мало харчуватися висівками – треба усувати головну причину, чи не давати їй погіршуватися. За протоколом, якщо регулярно живіт болить, то ваш сімейний лікар має направити вас до гастроентеролога. Біль в животі може бути симптомом синдрому подразненого кишківника. Багато хто боїться йти до гастроентеролога, бо цей лікар може призначити колоноскопію. Ось перелік випадків, коли вона справді потрібна:

 • Люди 50+ років, в яких не було ніколи скринінгу колоректального раку
 • Перед хірургічним втручанням через закрепи
 • При зміні калібру калу (так, завжди варто озирнутися і подивитися, як писав Класик)
 • Якщо в калі є прихована кров (це такий аналіз)
 • В разі залізодефіцитної анемії. В чоловіків – одразу, в жінок – якщо курс добавок заліза нічого не змінив. 
 • Симптоми обструкції (щось заважає прохідності кишківника)
 • Закрепів не було, і тут раптом
 • Ректальні кровотечі
 • Пролапс (випадіння) прямої кишки
 • Раптова втрата ваги.

Ви, мабуть, не здогадувалися, але навіть сходити в туалет треба вміти. Адже якщо не робити цього вчасно, починаються проблеми. Отже:

 • Прагніть сходити в туалет одразу, як прокинетеся, чи після їжі.
 • Якщо тіло кличе вас до вбиральні – мерщій. В цей момент якщо стриматися, то все може “позлипатися” і ущільнитися.
 • Найкраще положення – коли коліна вищі за стегна. Чемні британські протоколи радять тримати у вбиральні ослінчика. 
 • Якщо ви мало рухаєтеся, те саме відбувається і з вашим кишківником. І тут ми вкотре нагадаємо про важливість фізичної активності.
 • Їжте цільнозернові злаки, овочі та фрукти, багаті на клітковину. Ні, пюре на молоці з огірками ґайдлайни чомусь не радять. Кількість клітковини в раціоні слід збільшувати поступово, і досягнути 18-30 грамів на добу. Покращення настане упродовж чотирьох тижнів.
 • Пийте достатньо води. Зневоднення призводить до закрепів. Втім, навіть якщо пити, коли хочеться (чи за режимом в разі дітей і літніх людей), закрепи все одно можуть бути з інших причин.
 • Їжте фрукти чи сухофрукти, що містять сорбітол. Це природне послаблювальне. Сорбітолу багато в яблуках, персиках, фініках і чорносливі.

Графічний протокол лікування закрепів у дорослих з усіма нюансами – за посиланням.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Супрун розповіла, від чого виникає "молочниця" та як її лікувати

Надрукувати
мітки:
коментарів
04 серпня 2020
28 липня 2020
27 липня 2020
24 липня 2020
19 липня 2020
17 липня 2020
15 липня 2020
03 липня 2020
02 липня 2020
18 червня 2020
16 червня 2020
08 травня 2020