Поділитись:

Небезпечно – сказ: Супрун порадила, що робити в разі укусів тваринами

Субота, 28 вересня 2019, 22:16

Погодувати білочку, врятувати маленького їжачка, пообіймати єнота в обмін на печиво – багато хто не встоїть. Але звірята не знають про наші добрі наміри і можуть вкусити, особливо якщо їм боляче. До Світового дня боротьби зі сказом, який традиційно відзначають 28 вересня, ексміністр охорони здоров'я Уляна Супрун розповіла на своїй сторінці у Facebook, що робити, якщо вас вкусило миле чи не дуже звірятко.

Сказ – це смертельно небезпечний вірус, що передається людям через слину інфікованих тварин під час укусу. Він нагадує застуду, але потім з’являються лихоманка, головний біль, нудота, блювання, неспокій, підвищене слиновиділення, важкість ковтати і відмова від води, безсоння, галюцинації, параліч. Спершу сказ не проявляється, але коли хвороба стане помітною, буде уже пізно. 

Тому якщо вкусила тварина, не можна зволікати – треба негайно звертатися по медичну допомогу і вимагати вколоти протирабічну вакцину. Це прискорить розвиток імунної відповіді, потрібної для нейтралізації віріонів. Такий спосіб лікування сказу винайшов французький науковець Луї Пастер. Інкубаційний період вірусу сказу в людини складає 1-3 місяці, хоча можливий розвиток хвороби за тиждень чи за рік. Тож для формування імунітету є певний час.

Кусатися можуть лиси, щури, білки, єноти, їжаки, кажани, собаки і коти. Більш ймовірно, що сказ переноситимуть хижаки: лиси, єноти, невакциновані від сказу собаки і коти, але не дрібніші тварини, хоча цього теж не можна виключати.

Окрім вірусу сказу, в слині перелічених тварини можуть бути інші віруси чи бактерії, в тому числі герпесвірус, вірус пташиного грипу, збудники правцю, лептоспірозу, сальмонели та інші види бактерій та патогенних грибків. 

Правило №1 – не чіпайте звірят.

Якщо хочете їх погодувати, залиште їжу. Якщо здається, що тварина потребує допомоги, зверніться в службу порятунку тварин чи одягніть хоча б шкіряні рукавиці і подумайте наперед, у чому ви понесете тварину. Якщо не маєте в чому, то краще не чіпайте.

Правило №2. Якщо ви – мисливці, працюєте з тваринами чи в лісі, то вам обов’язково слід мати протирабічну вакцинацію. Але в разі укусу лисиці чи іншої тварини все одно потрібно введення вакцини, але можна обійтися без введення антитіл.

Що робити, якщо тварина все ж вкусила: 

  • Промийте рану проточною водою з милом, навіть якщо укус не до крові. Промивати треба 15 хвилин. Згодом дезінфікувати.
  • Зверніться по медичну допомогу. Тут може бути декілька варіантів розвитку подій. Наприклад, вам можуть сказати почекати 10 днів і спостерігати, а також можуть відмовлятися вводити вакцину. Не розгубіться. Якщо вкусила тварина домашня, вакцинована, а її власники не брешуть і не зникають, тоді дійсно можна чекати 10 днів до прояву можливої інфекції в тварини, і якщо в неї таки сказ, їй роблять евтаназію, а людині вводять чотири-п’ять (за канадськими рекомендаціями) та шість (за українськими) доз протирабічної вакцини. Вакцинують в день укусу, а потім на 3, 7, 14, 30 та 90 день після укусу.

Протирабічна вакцина прискорить формування адаптивного імунітету до вірусу сказу, і на момент, коли він “перейде в наступ”, ви матимете антитіла. Антитіла утворюються на 7 день і присутні в крові ще 2 роки. Тому важливо якомога скоріше вакцинуватися.

Канадський протокол радить в усіх випадках вводити протирабічні антитіла, а українські рекомендації зазначають, що це потрібно лише в разі укусів в голову, шию, пах та потрапляння значної кількості слини в рану. Адже в такому разі титр вірусу в крові великий, а інкубаційний період може бути короткий.

  • Якщо вкусив кіт, собака чи домашній тхір, які схожі на скажених, то одразу починають вводити протирабічні антитіла та 4-6 доз вакцини. “Схожі на скажених” означає, що ви тварину не чіпали, вона сама вирішила напасти, і в неї сильне слиновиділення і хитка хода. За можливості, тварину слід здати на аналіз. Якщо вона не скажена, тоді терапію вакциною та антитілами можна припинити. Зволікати ж з вакцинацією понад 48 годин з моменту укусу не можна.
  • Частіше буває так, що тварина – це бездомний собака, лисиця, єнот (у нас вони рідкість), інший хижак, або ж їжак (вони не хижаки і не гризуни, а Їжакові) – вкусила і втекла, або ж невдовзі померла. У такому разі слід вжити описаних вище протирабічних заходів. Диких тварин за визначенням вважають за скажених, якщо лише аналізи не підтвердили зворотнє.
  • Якщо вкусив гризун чи зайцеподібна тварина – щур, дикий кролик, заєць, білка, то рішення ухвалюють ситуативно. Якщо тварина схожа на скажену, то проводять вакцинацію і, за потреби, протирабічну терапію . Якщо тварина домашня (щур, морська свинка, кролик), то 14 днів спостерігають за твариною.
  • Якщо вкусив кажан, чи є подряпини, то потрібно вжити всіх протирабічних заходів. Якщо на вас просто сів кажан, чи ви тримали його в руках, але не були подряпані і слина не потрапила на рану, можна не хвилюватися. А ось будь-який контакт дитини з кажаном канадські рекомендації вважають достатньою причиною для вакцинації та терапії.

В Україні вакцини від сказу є в регіонах. Де їх можна знайти: http://bit.ly/2nK7DjJ
Що робити, якщо відмовляють у вакцинації: http://bit.ly/2nLPtyd

Але історія із звірятами на цьому не завершується. Адже переносити вони можуть не лише сказ. 

Навіть домашні вакциновані собаки і коти можуть спричинити суттєві проблеми, якщо занесуть в кров Capnocytophaga, стійких до метициліну золотистих стафілококів, чи Pasterella. Тому якщо місце укусу червоне, болить, є гній чи набряк, у вас підвищується температура і збільшені лімфовузли, хоч проти сказу вжито заходів, то слід йти до лікаря. Ймовірно, знадобиться антибіотикотерапія. Самим собі антибіотики прописувати в жодному разі не можна. 

Домашні тварини, а особливі дикі білки чи їжаки, які копирсаються в землі, можуть переносити правець. Вакцинуватися від правця слід в дитинстві, а потім що десять років, починаючи з 16 років варто проходити ревакцинацію. Наразі вакцини є, безоплатні, і доступні за направленням сімейного лікаря.

Ключовий висновок – не пропускайте планових щеплень, майте при собі мило і питну воду, коли йдете відпочивати на природі, будьте обережні і не створюйте небезпечних ситуацій, лікуйтеся згідно із протоколами і знайте свої права як пацієнтів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Супрун розповіла, чим небезпечно годувати голубів

Надрукувати
мітки:
коментарів
29 травня 2020
26 травня 2020
20 травня 2020
16 травня 2020
12 травня 2020
08 травня 2020
05 травня 2020
23 квітня 2020
22 квітня 2020
20 квітня 2020
15 квітня 2020
14 квітня 2020