Поділитись:

Супрун розвіяла міфи про "корисні" аналоги білого цукру

П'ятниця, 03 травня 2019, 00:30

Все більше людей стараються зменшити споживання цукру або й взагалі відмовитися від нього. І часто заміняти цукор вирішують медом, патокою, фруктозою, коричневим цукром, кленовим чи навіть агавовим сиропом. Мовляв, вони абсолютно корисні, бо ж натуральні.

Про це написала в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун у Facebook.

Однак, за словами очільниці, стереотипи не завжди відповідають реальності.

"Обираючи їжу, передусім важливо враховувати не тип вуглеводів, а їхню кількість.  Адже як би ми не тікали від глюкози, саме на неї рано чи пізно перетворюються всі вуглеводи, які ми споживаємо. Так влаштований наш організм. Глюкоза – головна енергетична валюта, якою обмінюються між собою печінка, мозок та клітини імунної системи. Це багато продуктів: і картопля, і макарони, і цукор, і мед, і фруктоза.

На користь фруктози часто можна почути такий аргумент: вона не спричиняє різкого викиду інсуліну. Це правда. Саме тому продукти з цим вуглеводом їдять люди з діабетом. Але в решти людей надмірне споживання фруктози може спричинити здуття та хронічні захворювання, наприклад, діабет. 

Крім того, фруктозу в нашому організмі може перетравлювати лише печінка. Якщо ж цього цукру забагато – печінка перетворює його на жир", – розповіла Уляна Супрун.

Що ж із замінниками цукру не так?

  • Агавовий сироп містить 85% фруктози – більше, ніж звичайний цукор. Звісно, він здається нам солодшим за цукор, але споживаючи його, із вищою ймовірністю можна набрати зайву вагу чи набути проблем зі здоров’ям.
  • Замінити білий цукор часто пропонують коричневим тростинним. Хоча насправді він не натуральніший за цукор із буряків з Вінниччини. Просто буряковий цукор кристалічний і білий, а в тростинному – домішки. Цукор з тростини може здаватися менш солодким, але ж у чай його додають, доки не стане солодко, правда? 
  • Мед не кращий за інші джерела простих вуглеводів. Він так полюбився і надійно закріпився на наших кухнях, бо тривалий час просто не мав альтернатив. Людство довго могло смакувати лише мед та патоку, які, крім того, були ще й дорогими. Мед дає швидкий заряд енергії виснаженій людині. І справді дослідження довели, що швидкі вуглеводи корисні в разі вірусної інфекції. Такий цукровий заряд ми отримуємо, з’ївши морозиво чи вівсянку з сиропом або випивши чай із цукром.
  • Солодкі газовані напої містять мальтдекстрозу – цукор, отриманий із крохмалю. Він дешевий і шкідливий – як і всі прості цукри, які миттю підвищують рівень глюкози в крові. Систематичне споживання солодких напоїв збільшує ризики ожиріння або діабету.

"Але час, коли швидкі вуглеводи рятують, майже минув. На тлі переїдання вони не творять див і не зцілюють, швидше – навпаки. Водночас, швидкі вуглеводи можуть стати в нагоді, якщо ви виснажені марафоном, сильними фізичними навантаженнями чи голодом", – написала посадовиця.

Що ж робити, якщо навіть мед та коричневий цукор не такі вже й корисні?

  • Привчайте себе до несолодких смаків

Відмовтеся від солодких чаю та кави, не підсолоджуйте нічим млинці та вівсянку. Краще додайте до них трохи ягід чи кілька шматочків банану. Клітковина зменшує глікемічний індекс страви, хоч глікемічне навантаження не змінюється. Так ви не наберете зайвої ваги, а ще зекономите купу грошей на кленових сиропах і лікуванні зубів.

  • Гідна альтернатива цукру, меду та сиропам – фрукти

Звісно, вони теж містять багато фруктози, але ще й – вітаміни, актиоксиданти та клітковину і багато води. Їсти фрукти на десерт – хороша ідея. Адже вони містять ще й волокна, які краще насичують організм та допомагають залишатись ситими протягом дня. 

  • Якщо ж фруктів мало, і хочеться чогось солодшого, обирайте чорний шоколад чи горіхи. Вони також можуть замінити шкідливі тістечка та батончики. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Супрун порадила українцям частіше голодувати

Надрукувати
мітки:
коментарів
03 серпня 2021
15:37
31 липня 2021
29 липня 2021
12 липня 2021
28 червня 2021
16 червня 2021
02 червня 2021
01 червня 2021
28 травня 2021
26 травня 2021
10 травня 2021
08 травня 2021
07 травня 2021