Поділитись:

В Україні паперові "лікарняні" хочуть замінити на електронні

П'ятниця, 26 січня 2018, 12:37
В Україні паперові «лікарняні» хочуть замінити на електронні

Наприкінці 2018 року в Україні створять електронний реєстр лікарняних. Це знищить продаж фальшивих довідок, – впевнені в Фонді соцгарантій.

Реклама в метро, інтернеті і на стовпах рясніє оголошеннями "Лікарняний лист, меддовідки недорого". Купуєш потрібну довідку за 100-400 гривень, і можеш не ходити на роботу і отримувати зарплату. Скільки "відпочиватимеш" – залежить від вартості довідки. Але оплачують такий "лікарняний" інші працівники. Із зарплати кожного українця відраховується 22 % єдиного соціального внеску. Так ми забезпечуємо пенсіонерів пенсіями, безробітних – виплатами, працівників на лікарняному – зарплатами, – пише "Сегодня".

Схеми покупки і продажу лікарняних листів

Підробити лікарняний легко. Фонд соціального страхування перевіряє тільки 11 % всіх довідок. А сам лікарняний захищений лише серією та номером.

Відкриває лікарняний лікар. І поки пацієнт хворіє, роботодавець може й не знати, що його співробітник пішов на лікарняний, або знати тільки зі слів працівника. Пацієнт приносить довідку з печаткою реєстратури лише після одужання. Перші п'ять днів хвороби оплачує роботодавець, решту – Фонд.

Існують три корупційні схеми отримання лікарняних, говорить координатор проекту урядово-громадської ініціативи "Разом проти корупції" Оксана Величко.

Перший вид схем – шахрайство. Це фальсифіковані лікарняні, які умільці підробили і продають. Їх споживачі – студенти, часто співробітники, які хочуть відпочити кілька днів, зазначає Величко. Якщо довідка тривалістю до п'яти днів, роботодавець не відправлятиме її до Фонду соціального страхування, цей період він повинен сплатити сам.

Більша частина таких лікарняних видається неіснуючими лікарнями та лікарями. Обсяг корупції на цьому ринку важко підрахувати, оскільки ніхто цього не фіксує. Однак помітно, що продається їх чимало. Ціна лікарняного, залежно від тривалості, – від 100 гривень.

З введенням електронного реєстру фальсифіковані лікарняні зникнуть, – каже Оксана Величко.

"Роботодавець зможе зайти до електронного реєстру і перевірити, чи є такий лікарняний. Документ буде прив'язаний до лікарні, в якій він виданий. Ця схема буде повністю мінімізована", – зазначила вона.

Але лікар може видати здоровій людині справжній лікарняний. Це друга схема.Така система може бути поставлений в лікарні на потік. Або, наприклад, окремий лікар може "підробляти" на цьому. Електронний лікарняний повністю не викорінить таку схему. Але Фонд соціального страхування чітко бачитиме, скільки одна лікарня або лікар видає лікарняних. Зараз такої статистики немає.

"Відомі випадки, коли лікар за день оформив 75 лікарняних, і лікарня видала 20 тис. лікарняних. Явно тут працює схема. Коли запуститься електронний реєстр, можна буде відстежувати всі лікарні країни", – говорить антикорупціонер.

Ще лікарняні використовують як прикриття. Наприклад, співробітника попередили про звільнення, а він сказав, мовляв, добре, але я на лікарняному. І цього же дня виписав собі лікарняний, після чого чотири місяці "хворітиме".

"Така схема теж частково прикриється. В електронному реєстрі буде вказано час відкриття лікарняного. Можливості оформити лікарняний заднім числом не буде", – додає Величко

Реєстр електронних лікарняних: як він працюватиме

Електронний реєстр лікарняних створять упродовж цього року. Після його впровадження система видачі лікарняних зміниться.

Щоб відкрити лікарняний, лікарю потрібно буде внести дані до спеціальної програми. При цьому роботодавець відразу отримає інформацію про співробітника, який вийшов на лікарняний, – розповідає заступник голови виконавчої дирекції Фонду соціального страхування Володимир Забела.

Для оформлення лікарняного листа знадобиться ідентифікаційний номер платника податків. Його лікар внесе до бази, до імені пацієнта причепиться місце роботи та посаду. Хворобу теж неможливо буде придумати. В системі будуть доступні тільки зареєстровані недуги. Далі доктор ставить свій електронний підпис, і лікарняний лист вирушає до Фонду соцстрахування.

Роботодавець цього ж дня зможе увійти до системи і перевірити, чи дійсно співробітник на лікарняному. Але у нього буде обмежений доступ до лікарняного – він не зможе бачити дані про хвороби співробітника.

Крім того, Фонд перевірятиме не 10 % лікарняних, як відбувається зараз, буде можливість перевіряти всі довідки за допомогою статистики.

Радник міністра охорони здоров'я Олександр Ябчанка вважає, що в Україні потрібно скасувати обов'язкову фіксацію хвороби лікарем в перші два дні хвороби.

"Більшість видач лікарняних – гострі респіраторні вірусні інфекції. Як лікар, я можу порадити пацієнтові тільки дві речі – сидіти вдома, пити багато води і не приймати фуфломіцини. Специфічного лікування ГРВІ немає. У деяких країнах ЄС не вимагають в перші два дні фіксації хвороби лікарем. Це предмет для дискусії", – говорить він.

Електронні лікарняні можуть не вирішити проблему

Українці стали оформляти менше лікарняних, тому що бояться втратити роботу, говорить сімейний лікар Юрій Зінчук. А ті, хто робить лікарняний, не залишаються вдома стільки, скільки рекомендував лікар, але виходять на роботу раніше.

"Приходять і кажуть: закрийте мені лікарняний якомога швидше, мені потрібно на роботу. Тут крихти корупції", – говорить він.

З новою системою у лікарів не буде часу вносити дані до програми, додає лікар.

"Підіть до лікарні і подивіться, який йде наплив. Я за дві години приймаю до 40 осіб. Це просто нереальне навантаження, а коли мені ще заглядати в комп'ютер? Сьогодні лікарів залишилося дуже мало. На первинному ринку це лікарі старшого віку. Вже зір не той, навички не ті", – коментує Юрій Зінчук.

Лікарняні листи повинні піти в минуле, вважає Зоряна Черненко, головний експерт медичної групи Реанімаційний пакет реформ. І електронний реєстр повинен стати проміжним кроком. Але для цього потрібно буде скасувати оплату лікарняних за рахунок податків.

"Якщо ми йдемо до ЄС, ми повинні розуміти, що в перспективі 15-20 років ми повинні взагалі від цього відмовитися. Для всіх має бути зрозумілим кінцевий результат", – говорить вона.

Поки ж повинні існувати паралельно і електронний, і паперовий варіант лікарняного: справа в тому, що є величезна кількість лікарень, де немає комп'ютерів і інтернету, де працюють лікарі старшого віку. Експерт відзначає також, що підробляють довідки переважно у великих містах і обласних центрах, де зарплати вищі. У селах попиту на фальсифіковані лікарняні немає.

"Не потрібно думати, що ми робимо якусь кардинальну зміну. Там, де є корупція, ми можемо її мінімізувати, не більше", – додає Черненко.

За кримінальним законодавством підробка медичної документації загрожує позбавленням волі на строк 2-5 років. Але цього не достатньо. За кордоном лікарі бояться підробляти документи, тому що в багатьох країнах Європи (і навіть в Африці, наприклад, в Нігерії) працює лікарське самоврядування, зазначає Зоряна Черненко. Є етичний кодекс, контроль і допуск до професії.

"Якщо лікар підробить медичний документ хоча б один раз, він втратить право практикувати на все своє життя. Всі роки практики, освіти, навчання підуть на нуль. НАПК, НАБУ... ми можемо створити ще десятки структур для боротьби з корупцією. Але коли у нас немає правильної структури контролю професії, допуску до професії, регулювання і розуміння морально-етичної складової, ми ніколи не спіймаємо лікаря за руку, якщо він захоче все це обійти", – відзначає експерт.

Держава, соціальні гарантії, фонд соціального страхування не повинні бути прокурором, який контролює кожен листочок. Лікарі – самі по собі, вважає Черненко. І тоді, на її думку, питання довідок щодо вакцинації, лікарняних тощо відпаде сам по собі.

Надрукувати
мітки:
коментарів