Поділитись:

Чому місто – Луцьк, а область – Волинська?

Понеділок, 29 травня 2023, 10:35

Волинська область є адміністративно-територіальною одиницею в Україні, обласним центром якої є місто Луцьк. Найменування області походить від історичної назви території, на якій вона знаходиться – Волинь. У процесі формування адміністративно-територіального устрою України після отримання незалежності в 1991 році було вирішено назвати область Волинською на честь історичного регіону.

Місто Луцьк як обласний центр є політичним, економічним і культурним центром Волинської області. Обласні центри часто називаються за назвою області, в якій вони розташовані, але не завжди це правило є обов'язковим. 

Чому область – Волинська, а обласний центр – Луцьк?

Історики ставляться до назв «Волинь» та «Луцьк» як до історичних фактів і досліджують їх у контексті відповідних періодів історії. Однак варіанти і пояснення походження назв можуть варіюватися, залежно від джерел та досліджень. Наведемо загальноприйняті точки зору істориків щодо назв «Волинь» та «Луцьк».

Назва «Волинь» походить від назви річки Волинки, яка протікала через цю територію. Ім'я річки, своєю чергою, пов'язане з давньою слов'янською назвою «вола», що означає «бик» або «червоний». Ця назва пов'язується з наявністю червоних оленів на території Волині в минулому.

Щодо того, звідки походить назва «Луцьк», то історики також пропонують кілька варіантів. Одна з гіпотез пов'язує її з іменем Люцека або Люцька, племінників Київського князя Володимира Великого, як вже згадувалося раніше. За цією версією, Луцьк має таку назву на честь одного з них.

Інша версія вказує на можливе походження назви «Луцьк» від слов'янського слова «луць» або «люць», що означає «глибока яма» або «трясовина». З такого погляду, назва могла б вказувати на географічні особливості або водойму, що була в цьому районі.

Також історики висловлюються про можливий вплив інших мов та культур на походження назви «Луцьк». Наприклад, деякі вчені вказують на можливість зв'язку з тюркськими або балтійськими мовами та слідами впливу цих культур на території міста.

Хтось стверджує, що назва міста Луцьк походить від назви його засновника – дулібського вождя Луки, за іншою теорією назва міста походить від племені лучан, які своєю чергою походять від тих же дулібів та їх вождя Луки. Найдавніше поселення лучан займало лише невеличкий трикутний мис між річками Стир і Малий Глушець (нині не існуюча), де тепер стоїть Луцький замок. У давньоруські часи на цій території було городище, на місці якого згодом побудовано фортецю.

Автор фото:Ольга Юсковець
 

Наступна версія ґрунтується на тому, що місто отримало назву від слова «лук», тобто зброя. Мовляв, місцеве населення, коли нападав ворог, ховалося за укріплення городища і з допомогою луків і стріл вправно відбивали атаки. Оскільки лук був їхньою основною зброєю, мешканців назвали лучанами, а їхнє поселення – Луцьк. Це пояснює, чому Луцьк назвали Луцьком.

За архівними даними, найбільш ймовірною версію походження назви «Луцьк» (давнє – «Лучеськ») пов'язана з географічним розташуванням міста на повороті (луці) річки Стир. Слід зазначити, що виникнення граду відбувалося на острові, утвореному Стиром та його рукавами, що зумовлено, передусім, оборонними міркуваннями.

Варіанти того, звідки походить назва «Луцьк», можуть бути різними, і додаткові дослідження, лінгвістичні аналізи та археологічні дані можуть допомогти з'ясувати більше деталей.

Таким чином, назви міста та області мають свої історичні корені і виникли у різний час із різних причин.

Автор фото:Ольга Юсковець
 

Деякі відомості про походження та значення назви «Волинь»:

Історичні походження: Волинь була однією з найстаріших слов'янських земель на території України. Вона згадується в історичних джерелах з XI століття. У різні періоди своєї історії Волинь була частиною різних держав та князівств, таких як Київська Русь, Литва, Польща та інші.

Географічне значення: Волинь розташована у західній частині України і межує з Польщею на заході. Ця область має розгалужену річкову систему та багато озер, що сприяло розвитку сільського господарства і рибальства у минулому.

Культурна спадщина: Волинь має багату культурну спадщину, пов'язану зі своєрідними традиціями, мовою, народними звичаями та мистецтвом. Тут збереглися численні історичні пам'ятки, серед яких замки, церкви, монастирі та інші архітектурні споруди.

Автор фото:Ніка Соцкова
 

Автор фото:Ніка Соцкова
 

Волинь є важливим регіоном України з багатою історією та культурою. Назва «Волинь» стала символом цієї землі і визначає її ідентичність.

Варіанти та точні етимології можуть змінюватися, залежно від нових досліджень та археологічних знахідок. Історики продовжують досліджувати ці питання, використовуючи різноманітні джерела, лінгвістичні аналізи та археологічні дані, щоб розкрити більше деталей про походження назв «Волинь» та «Луцьк».

Автор: Наталія Харчук

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гірка Полонка не гіркА: як правильно відмінювати назву волинського села

Надрукувати
мітки:
коментарів