Стримані та шляхетні мотиви: художниця розповіла про особливості волинської писанки (фото)

Неділя, 16 квітня 2023, 15:35

Розпис воском, дубові листки та червоний і зелений кольори – такі писанки традиційно робили на Волині.

Про це Суспільному розповіла  художниця Віра Конська, яка досліджує особливості волинського писанкарства.

Жінка створила колекцію писанок, яку відтворила по світлинах, зробленим під час експедиції волинськими землями у 1939 році.

 

Характеризуючи особливості волинських писанок Віра Конська каже – Поліссю притаманні стримані та шляхетні мотиви: «Волинська писанка не є яскравою і багатоколірною. Уся виконується в одному кольорі, можливо два, три – дуже рідко. Але вона наповнена такими архаїчними мотивами і символами, коли була недоступна ця територія, болота, недоступність інформації».

 

Традиційна волинська писанка поділена на кілька парних полів. Пофарбована у зелений або вишневий.

«Писалися сосонки, це те, що притаманно саме поліссю, драбинки – перехід від земного до небесного життя, крапочки – засіяне поле. Писали чоловічій символ – баранці. Зорі – солярні знаки. На Волині характерний мотив з дубовими листочками. Дівчата дарували хлопцям таки писанки на Великдень», – говорить художниця.

 

Учні Віри Конської напередодні Великодня створюють писанки. Для цього використовують традиційну техніку – розпис воском. Зі слів художниці, молодь на писанці поєднує стародавні символи у авторську композицію та писанки фарбують в національні кольори.

 

«Переважно зображаю плавні лінії, намагаюсь уникати гостроти, для мене це ніжність, плин життя можливо. Сама форма округла писанки диктує мотив і в якому напрямку потрібно задавати цю лінію», – говорить учениця Луцької художньої школи Дарина Власюк.

  

Також художниця розповіла, що розмальовані власноруч писанками українці традиційно прикрашали оселю та дарували на знак поваги, любові, з побажанням добра.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: