Поділитись:

Загальна мобілізація: кого, як і де можуть призвати

П'ятниця, 22 квітня 2022, 16:41

В Україні — 58-ий день війни з Росією. Для багатьох залишається актуальним питання, чи підлягають вони мобілізації, кого на війну не можна забирати через заборону законодавства, що таке військова бронь та хто й коли має право вручати повістки.

Про все це розповіла начальниця управління забезпечення доступу до правової допомоги Координаційного центру з надання правової допомоги Наталя Марчук, пише Суспільне.

Як зараз називаються військкомати

На сьогодні колишні військкомати чи військові комісаріати називаються територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Змінилась не лише назва, але й функціонал. Зараз є й соціальна складова. Додані певні функції соціальної підтримки військовослужбовців та членів їхніх сімей.

Хто підлягає мобілізації

На сьогодні, згідно указу Президента від 24 лютого цього року, оголошено загальну мобілізацію. Вона триватиме протягом 90 днів. Є певні хвилі або черги мобілізації.

В першу чергу на військову службу призиваються колишні військовослужбовці, які мають бойових досвід або служили за контрактом. Друга черга — це військовослужбовці, які проходили строкову службу або також служили за контрактом. Третя черга передбачає призов військовозобов’язаних громадян, які закінчили військові кафедри ВНЗ як офіцери запасу. В четверту чергу на військову службу призиваються всі мешканці країни, які не мають вікових обмежень або за станом здоров’я.

На сьогодні ми перебуваємо на другій черзі мобілізації. Тобто коли призивають військовозобов’язаних людей, які проходили строкову військову службу або служили за контрактом.

Чи може людина, яка має інвалідність, служити в ЗСУ

Зараз існує певний перелік категорій осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Однією із таких категорій є особи з інвалідністю. Але є виняток: такі особи можуть призиватися за власним бажанням. Призвати їх на загальних підставах, як інших військовозобов'язаних, не можна.

Якщо особа з інвалідністю хоче служити, їй слід звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, пройти співбесіди та медичний огляд. Після цього лікарська комісія та керівник військового комісаріату будуть приймати остаточне рішення, чи може ця людина бути мобілізованою, чи ні.

Чи можуть призвати багатодітних батьків

Відповідно до законодавства, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, які мають на вихованні трьох неповнолітніх дітей або самостійно виховують дитину до 18-ти років.

Крім того, примусово не можуть мобілізувати батьків чи опікунів, які виховують неповнолітню дитину з інвалідністю або тяжкохвору дитину. Ще одна категорія, яка не підлягає мобілізації, – це батьки, які виховують повнолітню дитину з інвалідністю 1 або 2 групи. Також не підлягають мобілізації усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують неповнолітніх дітей, сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування.

При плануванні перетину кордону військовозобов'язані чоловіки повинні мати документи, які підтверджують те, що вони, до прикладу, є батьками трьох і більше дітей. Це можуть бути відповідні медичні документи, які підтверджують факт хвороби чи наявності в дитини інвалідності. Також при плануванні поїздки за кордон можна додатково проконсультуватися в юристів, які нададуть інформацію про вичерпний перелік документів, які слід завчасно підготувати. Також варто звертатися на гарячу лінію системи безоплатної правової допомоги: 0 800 213 103.

Що таке військова бронь та хто має на неї право

Військовозобов'язані можуть отримати відстрочку від мобілізації за допомогою так званої броні. Статтею 24 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що бронювання військовозобов’язаних запасу здійснюється заради забезпечення функціонування певних органів, підприємств та організацій в особливий період.

Бронь можуть отримати військовозобов’язані, які працюють в органах державної влади, місцевого самоврядування, на підприємствах, яким встановлені певні мобілізаційні завдання.

Якщо вас цікавить, чи можете ви бути заброньовані, то варто звертатися до фахівця свого підприємства чи установи, який відповідає за облік військовозобов’язаних, або до керівника та уточнити це питання.

Право на бронь можуть мати фахівці управління певних військових структур. До прикладу, в ЗСУ, Міноборони є, крім військовослужбовців, які зараз на фронті, певна кількість працівників, які забезпечують функціонування таких міністерств, інституцій. В першу чергу такі фахівці мають право на бронювання та відстрочку на шість місяців від призову на військову службу під час мобілізації.

Хто, як та коли має право вручати повістку

Законодавством на сьогодні не визначено місця, де можна чи не можна вручати повістку. Фактично її можуть вручити особисто в руки в будь-якому місці: на вулиці, блокпосту, робочому місці.

Вручати повістку може представник органу місцевого самоврядування, керівник підприємства, установи, організації, де працює військовозобов’язаний. Також повістки можуть вручати безпосередньо посадові особи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Повістка має бути вручена особисто. Якщо особа відмовляється від вручення повістки, складається акт, який вручається військовозобов'язаному під підпис.

Разом із тим, керівник підприємства, установи, організації має обов’язок вручати повістки працівникам, якщо вони переховуються від військового комісаріату. І це не буде порушенням норми законодавства.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Надрукувати
мітки:
коментарів
28 листопада 2022
27 листопада 2022
23 листопада 2022
22 листопада 2022
21 листопада 2022
20 листопада 2022
19 листопада 2022