Поділитись:

Відпочинок на Світязі понад пів століття тому: ретрофото

Неділя, 26 вересня 2021, 16:00

У мережі опублікували фотографії з озера Світязь, датовані 1960-1980-ми роками.

Світлинами з бібліотеки видавництва «Мистецтво» поділилася краєзнавиця Тетяна Яцечко-Блаженко в матеріалі для ІА «Волинські новини».

Озеро Світязь на Волині сьогодні не потребує реклами, адже воно є одним із найпопулярніших місць відпочинку в Україні. Справжньої популярності воно набуло ще на початку 1990-х. До того часу більшість відпочивальників становили волиняни.

«Коли переглядаєш фото та листівки тих часів зі Світязю, то не бачиш там сотень автомобілів та туристів, не настільки розвинутою була й інфраструктура», – зазначила краєзнавиця.

Зі слів Тетяни Яцечко-Блаженко, активно почали рекламувати туристичний відпочинок на Світязі з 1960-х років. Тоді про нього писали в спеціальній літературі з туризму.

У матеріалі – фотографії зі Світязю 1960-1980-х років. На них зображені постановочні кадри, як можна було відпочивати біля озера, рибалити, готувати їжу.

 

Досить популярним тоді був відпочинок біля Світязю у вихідні. В рекламних буклетах, наприклад, писали, що шахтарі із Нововолинська їздять на озеро на вихідні, щоб зварити рибальську юшку.

У перших буклетах писали також про рельєф дна в озері та його особливості: «У багатьох місцях майже до самої поверхні (п’ять-два метри) піднімаються «гори», складені з гранітних валунів. Вони чергуються із западинами, місцями дуже глибокими – сімдесят і більше метрів».

 

Справжньою родзинкою в буклетах були столітні результати досліджень академіка П. Тутковського за 1899 р. У своїй праці він вважав, що озеро Світязь було кінцевою мореною льодовика. Одним зі свідчень була наявність валунів у цій місцевості. У своїх мемуарах дослідник писав про величезний камінь розміром зі стіжок сіна, який на початку ХХ ст. був біля Шацька. До нашого часу цей «свідок льодовика» не дожив, бо один місцевий використав його у спорудженні фундаменту. Тому залишилася лише згадка в праці дослідника.

 

До речі, саме П. Тутковський під час своїх експедицій по Волині зміг зібрати дані про дев’ять легенд про озеро Світязь, в яких йшлося про величезного сома, скарб озера, гроші, дзвін на дні озера.

 

Цікавим фактом з історії Світязю, про який писали в буклетах 1970-х років, було те, що рівень води в озері стрімко почав підвищуватися саме в 1877 році. Тоді ж трапився випадок, коли за кілька діб він зріс аж на два метри. Така зміна рівня води привела до затоплення навколишніх сіл.

 

 

Що ж пропонували туристам 50 років тому на березі Світязю? До послуг туристів вже існував готель, їдальня та кілька туристичних баз. Справжньою розкішшю був обід в ресторані «Голубі озера». Якщо хтось хотів простіших умов, то до їхніх послуг був стаціонарний табір для туристів, розрахований на 320 місць.

 

Прикрасою озера Світязь є мальовничий острів, що розташований у східній частині водойми. Увесь він вкритий деревами, а його площа становить 3,6 га.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

 

Надрукувати
мітки:
коментарів
20 січня 2022
17 січня 2022
08:51
11 січня 2022
10 січня 2022
01 січня 2022
30 грудня 2021
27 грудня 2021
14:45
26 грудня 2021
23 грудня 2021
16 грудня 2021
07 грудня 2021