Поділитись:

Сьогодні Україна переходить на біометричні паспорти

Субота, 01 жовтня 2016, 12:20
Сьогодні Україна переходить на біометричні паспорти

З 1 жовтня 2016 року в країні започатковано оформлення нових паспортів.

Нові пластикові ID-паспорти можуть з часом замінити традиційні паспорти-книжки, – повідомляє 112 телеканал.

Цей закон, зокрема, передбачає:

  • чітке розмежування видів документів з імплантованим безконтактним електронним носієм та без нього;
  • впровадження обов'язку оформлення паспорта громадянина України після досягнення 14-річного віку;
  • запровадження посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, та проїзного документа особи, якій надано додатковий захист;
  • запровадження карти трудового мігранта як документа, що посвідчує особу іноземця або особи без громадянства, які мають намір займатися підприємницькою діяльністю в Україні, та підтверджує законні підстави для тимчасового проживання в Україні.

Згідно з цим законом, тепер для оформлення закордонного паспорта, дипломатичного, службового та низки інших документів будуть використовуватися відцифровані відбитки пальців рук. Водночас для оформлення паспорта громадянина України вносити відцифровані відбитки пальців рук будуть лише за згоди особи.

Внутрішні паспорти тепер видаватимуть кожному громадянину України, який досяг 14-річного віку.

Також закон визначає порядок оформлення документів для постійного проживання громадян України за кордоном. Крім того, встановлюється вартість адміністративної послуги оформлення документів, що засвідчують особу.

Закон також надає кожному українцю право мати не більш ніж два закордонні паспорти.

Серед іншого, документ визначає перелік документів, що надають право громадянину України на виїзд з України та в'їзд в Україну. Такими документами відтепер є:

  • паспорт громадянина України для виїзду за кордон (закордонний паспорт);
  • дипломатичний паспорт України;
  • службовий паспорт України;
  • посвідчення особи моряка;
  • посвідчення члена екіпажу;
  • посвідчення особи на повернення в Україну (дає право на в'їзд в Україну).

Зазначимо, також відсьогодні неможливо продовжити термін дії закордонного паспорта. У разі закінчення терміну дії закордонного паспорта слід оформити новий паспортний документ. У разі необхідності термінового виїзду до України генконсульство може оформити посвідчення особи на повернення в Україну.

Водночас закордонні паспорти, термін дії яких продовжено, залишатимуться дійсними на термін, на який їх було продовжено.

"Сегодня" зібрало інформацію про те, чим нове посвідчення особи відрізняється від старого і як його отримати.

Паспорт за 145

Пластикові ID-карти почали оформляти ще в лютому цього року, проте до цих пір документ отримували тільки 16-річні українці, і за цей час Держміграційна служба встигла видати більше 160 тис паспортів. У ДМС відзначають – кількість власників документа зростає з кожним днем, і точну цифру назвати поки складно.

З першого жовтня пластиковий паспорт зможе отримати будь-який українець старше 14 років (законом нардепи знизили вік отримання). Він представлятиме собою пластикову картку не більш банківської, на якій буде надрукована фотографія власника, ПІБ і номер в єдиному демографічному реєстрі. Написи російською мовою з документа зникнуть – залишиться тільки український і англійський текст. Крім того, в карту буде з вшитий чіп. На нього запишуть прізвище та ім'я власника, рік його народження, стать, місце народження, відбитки пальців та ідентифікаційний код. Занесуть на чіп і електронний підпис. Відзначимо, що минулого тижня Верховна Рада прийняла закон, що дозволяє жителям країни підтверджувати свою особу за допомогою цифрового підпису. Це, за словами нардепів, дозволить отримати віддалений доступ до центрів адмінпослуг, де громадяни можуть замовити довідки та виписки з електронних реєстрів.

Видавати ID-карти будуть в місцевих відділеннях ГМС і Центрах надання адмінпослуг (ЦНАП). Переселенці з Донецької та Луганської областей можуть отримати документ в будь-якому паспортному столі, надавши довідку переселенця. Також можна оформити його і через інтернет, проте таку функцію наразі можуть собі дозволити тільки для жителів Дніпра і Тернополя. При цьому 14-річним українцям за документ платити не треба, а для всіх інших він обійдеться орієнтовно в 145 грн.

"Сюди входить податкове мито і ціна бланка для паспорта. Однак це ще не остаточна цифра – в п'ятницю ми чекаємо підсумкового рішення Кабміну по вартості", – розповів нам спікер ДМС Сергій Гунько.

Проблеми видачі

У деяких ЦНАП кажуть, що поки почати видачу ID-паспортів не можуть. Гунько пояснює: поки така проблема дійсно залишається. "У нас обладнання є у всіх регіонах, однак не у всіх підрозділах. Також і з ЦНАП – не всі центри у країні готові до видачі паспортів. Але в найближчі кілька тижнів ми плануємо цю плутанину усунути", – зазначив Гунько.

У прес-службі Держприкордонслужби нам пояснили: дійсно, МЗС веде переговори щодо ратифікації та порадили при поїздці, наприклад, в Білорусь, про всяк випадок брати і закордонний паспорт.

Зі ще однією проблемою зіткнулися ті, хто вже оформив картки.

"Намагалися з батьками відкрити мені накопичувальний рахунок в банку, і там зажадали мій паспорт. Коли я показав їм ID-карту, отримав відповідь, що такі документи їх банк не приймає", – пише у себе на сторінці Віктор Кушнір, який отримав документ у квітні. У Держміграційній службі підтверджують, що такі поодинокі випадки є, і називають їх плутаниною. За словами спікера служби, це самоуправство на місцях, так як з банками ведеться постійний діалог, і їх керівництво давно вже знає про новий документ.

Чи готовий до цього Луцьк?

На виконання Закону України 3224 "Про внесення змін до деяких законів України щодо документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, спрямованих на лібералізацію Європейським Союзом візового режиму для України" адміністратори центру надання адміністративних послуг у місті Луцьку будуть виконувати функцію фронт-офісу з надання адміністративних послуг, а саме: з прийому докуметів для оформлення паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон, – повідомляє прес-служба ЦНАПу.

Задля проведення демонстрації роботи та етапів прийому докуметів від суб'єктів звернень на встановлених у центрі та підключених до ВІС ДМС робочих станціях з 1 жовтня 2016 року працівниками ДМС розпочато навчання для адміністраторів ЦНАП для забезпечення надання якісних адміністративних послуг.

Надрукувати
мітки:
коментарів