Поділитись:

Що відомо про китайську вакцину проти COVID, яку замовила Україна

Четвер, 11 березня 2021, 20:31

Як відомо, Міністерство охорони здоров'я зареєструвало в Україні вже третю вакцину проти коронавірусу – CoronaVac від китайської компанії Sinovac.

Перша партія вакцини має надійти до України після 15 березня, – пише Укрінформ. 

Що відомо про виробника вакцини 

Sinovac Biotech – найбільша китайська компанія з виробництва вакцин, заснована у Пекіні в 2001 році, виробляє від 300 до 500 млн доз вакцин на рік. Компанією Sinovak були розроблені й виведені на ринок вакцини проти гепатиту А та А і В, вірусів грипу, включно зі “пташиним”, паротиту.

Sinovak є акціонерною компанією. Акції компанії котируються на американській фондовій біржі NASDAQ.

Вакцини Sinovac схвалені в 34 країнах, включно з такими країнами, як-от Аргентина, Бразилія, Індія, Туреччина. Вакцина проти гепатиту А є прекваліфікованою Всесвітньою організацією охорони здоров'я.

Що відомо про реєстрацію вакцини в Україні 

10 березня стало відомо, що МОЗ ухвалило рішення про державну реєстрацію екстреного медичного застосування вакцини для профілактики COVID-19 виробництва компанії Sinovac, яка називається CoronaVac. Оприлюднюючи цей факт, заступник міністра охорони здоров'я Ігор Іващенко зазначив:

«МОЗ ухвалило рішення на основі вивчення матеріалів, а саме реєстраційних посвідчень, матеріалів, які були надані виробником щодо їх автентичності. А також – проведення аналізу "користь/ризик" та клінічних досліджень щодо безпечності застосування вакцини».

Слід зазначити, що це вже третя вакцина, яка отримала дозвіл для екстреного медичного застосування під зобов’язання в Україні. Раніше МОЗ зареєстрував вакцини для профілактики COVID-19 Pfizer та AstraZeneka.

Коли і скільки доз надійде в Україну 

У компанії  «Лекхім» заявляли, що доставлять перші дози вакцини в Україну до 15 березня. Всього ж цього місяця до України має надійти 700 тисяч доз.

Загалом Україна підписала контракт на постачання 1,9 мільйона доз цієї вакцини.  

Через кого здійснюватимуть поставки 

Відповідно до умов контракту, поставки будуть здійснюватися через «Лекхім».

У фармацевтичній групі «Лекхім», котра є офіційним постачальником вакцини проти коронавірусу виробництва Sinovac Biotech, заявляють, що вакцина надійде до України у березні. Загалом «Лекхім» уклала угоду щодо постачання 5 мільйонів доз вакцини Sinovac Biotech у першому півріччі 2021 року, стверджують у компанії. Із них 1 мільйон 913 доз замовило Міністерство охорони здоров’я України. Решта вакцин, як зазначали у «Лекхім», піде у продаж приватним компаніям та підприємствам, включно з приватними медичними закладами.

Хто ще купив китайську вакцину 

Як зазначає видання WSJ, вакцину Sinovac висловили бажання отримати країни, що не мають належного доступу й коштів для масштабної закупівлі вакцин західного виробництва.

Технологія виготовлення і принцип дії вакцини 

Вакцина CoronaVac, яку виробляє китайська компанія Sinovac Biotech, належить до так званих інактивованих. Вірус вирощують на клітинних культурах і хімічно інактивують. Коли вакцину вводять в організм, імунітет реагує не лише на спайковий білок, а на весь вірус. Китайська вакцина дієва одразу проти кількох штамів коронавірусу SARS-CoV-2, стверджує виробник.

Для вироблення імунітету необхідні, як і в усіх інших вакцинах від ковіду, дві дози.

Вакцину можна зберігати у звичайному холодильнику за температури від +2 до +8 Цельсію, як і оксфордську вакцину Oxford-AstraZeneca.

Ефективність вакцини

Є різна інформація щодо ефективності вакцини.

Наприклад, видання Bloomberg зазначає, що є чотири різні оцінки ефективності цієї вакцини.

В Індонезії, де вже роблять щеплення вакциною від Sinovac, повідомили, що ефективність вакцини становить 65%. Проте у тамтешньому дослідженні взяли участь 1620 людей. Цього, кажуть, недостатньо для отримання точних результатів дослідження.

Також 13 січня стало відомо, що агентство щодо ліків і медичного обладнання при Міністерстві охорони здоров'я Туреччини схвалило екстрене використання китайської вакцини CoronaVac від компанії Sinovac Biotech. В агентстві додали, що зразки вакцини тестувалися в лабораторіях країни протягом 14 днів.

Наприкінці 2020 року Туреччина заявила, що ефективність Sinovac становить понад 90 %. Проте тоді в Туреччині участь у дослідженнях взяли 3,4 тисячі людей. Для достовірних результатів цього, кажуть, також недостатньо.

Але наймасовіше дослідження вакцини Sinovac проходило у Бразилії. Дослідження проводив місцевий Інститут Бутантан за участі 13 тисяч добровольців. Загальна ефективність вакцини становить 50,38 %, хоча раніше бразильські дослідники повідомляли про вищу ефективність цієї вакцини – 78 %.

Міністр охорони здоров'я України Максим Степанов, коментуючи інформацію щодо результатів випробування вакцини у Бразилії на брифінгу 13 січня, зазначив, що, згідно з укладеним договором про закупівлю цієї вакцини, її ефективність повинна бути не менше за 70 %. В іншому випадку Україні повинні повернути кошти.

Ціна вакцини 

Зі слів генерального директора фармацевтичної групи «Лекхім» Валерія Печаєва, доза вакцини коштуватиме 504 гривні. За такою ціною «Лекхім» планує продавати вакцину державі. Якщо курс долара не зміниться, то існує ймовірність, що вартість вакцини може бути ще нижчою.

​За даними платформи закупівель Prozorro, «Лекхім» отримала державне замовлення на суму понад 964,3 мільйона гривень.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Надрукувати
мітки:
коментарів
24 вересня 2021
11:00
23 вересня 2021
22 вересня 2021