Поділитись:

Деволюція: як прогрес зробив нас слабкими

Четвер, 11 березня 2021, 07:40

А ви помічали, як деградувала людина як біологічний вид протягом усього лише декількох століть? А знаєте, наскільки слабшою фізично, духовно й інтелектуально ми стали у порівнянні з нашими предками, які жили якийсь десяток тисяч років тому?

Наші предки обрали дещо нетрадиційний спосіб пристосування до умов довкілля: вони почали розвивати мозок. Не маючи могутніх вроджених засобів нападу і захисту – пазурів, величезних зубів, голок на шкірі, щільного хутра тощо – homo sapiens примудрилися стати верхівкою харчової піраміди і розселитися по усіх континентах. 

А потім почався процес накопичення знань і втілення у життя тих, які призначені для його полегшення, створення комфорту – прогрес, іншими словами.

Прогрес дав нам одяг і дах над головою. Прогрес дав нам доступну їжу – на будь-який смак. Прогрес дав нам засоби пересування зі швидкістю, яка недоступна для будь-якого живого створіння на Землі. Дав нам ліки проти хвороб, які викошували свого часу людське населення планети. Ми отримали можливість користуватися шаленими обсягами інформації, яка доступна нам будь-якої миті.

Знаєте, пересічна людина з більш-менш розвиненої країни живе зараз так, як і не мріяв жити який-небудь монарх років двісті тому.

Але все має свою ціну, і люди як біологічний вид її платять.

Ми стали фізично слабшими і менш витривалими. Я зараз пишу лише про так зване «цивілізоване людство». От ви уявляєте, що ваш предок міг пішки наздогнати коня, бо кінь – не такий витривалий, як хомо? А як це – напасти на мамонта і вбити його? Ще й з'їсти потім...  

Мало того, за останніх 10 тисяч років мозок людини зменшився, в середньому, на 10 %.

Дивно? Не дуже: якщо раніше мозок був засобом виживання, то з часом він перетворився на інструмент пристосування. Соціалізація людей дозволила звузити для кожного коло задач, які необхідно постійно вирішувати, іншими словами – виникла спеціалізація. Селянину стало не потрібно знати, як, наприклад, збудувати літак, а конструктору літаків геть все одно, скільки і коли треба підкинути гною на город, щоб вродила гарна картопелька.  Це – якщо спрощено.

А тепер ми додумалися до комп'ютерів і різноманітних гаджетів, і думати стало потрібно ще менше – нам підкажуть, якщо ми не можемо щось порахувати, написати чи навіть пригадати. Мозок пересічної людини зазнає все менших навантажень, а непристосовані люди завдяки розвитку, зокрема, медицини, отримали можливість залишити нащадків, які теж зможуть продовжити свій рід.

Цікаво, чи розділиться в майбутньому людство на морлоків та елоїв?..

Рубрика СІМ_СОРОК є формою блогу, в якій журналісти виступають як вільні дописувачі та висловлюють своє бачення тих чи інших ситуацій. Редакція може не поділяти думку автора. Якщо в публікації вказана інформація, з якою ви не погоджуєтесь, зв'яжіться з редакцією.

Надрукувати
мітки:
коментарів
26 листопада 2022
17 листопада 2022
15 жовтня 2022
29 червня 2022
01 березня 2022
02 грудня 2021
16 жовтня 2021
09 липня 2021
18 травня 2021
23 квітня 2021
15 квітня 2021
14 квітня 2021
25 березня 2021
04 березня 2021
03 березня 2021