Поділитись:

НАБУ розслідує розкрадання в «ПриватБанку». До чого тут «Монобанк» і чи варто його клієнтам непокоїтися?

Неділя, 28 лютого 2021, 20:00

У справі про розкрадання грошей «ПриватБанку» — перші підозри його колишнім топменеджерам. Який зв’язок між страховою компанією екскерівництва банку, що фігурує у справі, та нині популярним «Монобанком»? І чи варто його клієнтам непокоїтися за свої гроші?

Про все це пише Павло Калашник для "Громадського".

Що сталося?

Національне антикорупційне бюро в голлівудському стилі затримало колишнього першого заступника голови правління «ПриватБанку» Володимира Яценка, який працював там до націоналізації банку. Його зняли з літака та вручили підозру в розтраті майже 137 мільйонів гривень «ПриватБанку».

Разом із Яценком підозру заочно (бо вони за кордоном) оголосили ексголові правління «ПриватБанку» Олександру Дубілету та колишній керівниці департаменту фінансового менеджменту Олені Бичихіній. Усіх трьох звинувачують у виведенні 136,89 мільйона гривень на страхову компанію «Інгосстрах» за день до того, як «ПриватБанк» олігарха Ігоря Коломойського визнали неплатоспроможним.

Насправді це чи не найменший (за сумою) кейс у справі «ПриватБанку», з якого, як встановив аудит агентства Kroll, за 10 років вивели 5,5 мільярда доларів. У порівнянні з цим 137 мільйонів гривень виглядають доволі скромно. Однак важливим є сам факт офіційної підозри колишнім топменеджерам «ПриватБанку» — таке сталося вперше.

Чому в цьому контексті згадали «Монобанк»?

Не є новиною, що «Монобанк» створили колишні топменеджери «ПриватБанку». Зробили вони це через фірму Fintech Band. Її акціонери: Олександр Дубілет (33,74%), його син Дмитро (вийшов із групи акціонерів, коли подався в уряд), Олег Гороховський (17,18%), Михайло Рогальський (17,18%), Володимир Яценко (17,18%), Людмила Шмальченко (9,81%) та Вадим Ковальов (4,91%).

І от на судовому засіданні щодо Яценка, де були присутні представники Центру протидії корупції, слідство показало його листування з уже згаданою Бичихіною. З нього випливає, що фірмою «Інгосстрах», на яку перед націоналізацією вивели 137 мільйонів, ймовірно, володіють колишні топменеджери «ПриватБанку» — через підставних осіб. Частина листування:

Б: Владимир Анатольевич, а Вас не обделили акциями?

Я: Нет, мои на Клименко и Кривенко (ймовірні підставні особи — ред.)

Б: У других больше, переживаю.

Я: На людях Гороховского акции Дубилета, Ковалева и кусочек Шмальченко. Дубилет А. — 18%, Яценко, Гороховский, Рогальский, Дубилет Д. — по 14%, Шмальченко — 8%, Ковалев — 4%. Это наши доли в 66,7% акций «Ингосстраха». То есть мы 66,7% берем за 100% и делим согласно наших доль.

Тобто ті самі люди, які створили «Монобанк» (Fintech Band), імовірно, володіють фірмою, на яку, за даними слідства, незаконно вивели 137 мільйонів гривень. І двом із них офіційно вручили підозри.

Оновлено: Як виявилося, Олександр Дубілет та Володимир Яценко в день оголошення їм підозри позбулися своїх акцій у компанії Fintech Band. В Україні в разі доведення провини компенсувати завдані збитки можуть через конфіскацію активів засуджених.

У клієнтів «Монобанку» будуть проблеми?

Як можна зрозуміти, в інвесторів «Монобанку» не все гладко. Тож чи варто тепер хвилюватися клієнтам «Монобанку»?

Насправді ні, бо вони є клієнтами «Універсал банку» Сергія Тігіпка. Річ у тім, що, попри заяви про «банк без відділень», «Монобанк» юридично банком не є. Це онлайн-сервіс та маркетинговий продукт.

Хоча для України це новинка, у світі таке робили й раніше. Ба більше, Олег Гороховський сам казав, що розробникам «Монобанку» подобався досвід створення такого продукту російським банкіром Олегом Тіньковим.

Фактично Fintech Band колишніх топменеджерів «ПриватБанку» створила мобільний додаток (як «Приват24», наприклад) для «Універсал Банку», але під окремим брендом. Тож люди, які користуються «Монобанком», – це клієнти «Універсал Банку». Якась загроза для їхніх вкладів може виникнути лише в разі проблем саме з цим банком. Про це в розмові з hromadske говорить й інвестиційний банкір Сергій Фурса.

”Монобанк” — це просто картковий продукт. І коли ви щось робите, ви взаємодієте з "Універсал Банком" Тігіпка, а не з якимось ”Монобанком” — його не існує в природі (саме як банку — ред.). Це можна назвати елементом маркетингу. Відповідно, вони (ексменеджери "ПриватБанку" — ред.) надають технічні маркетингові послуги банкові Тігіпка, який уже взаємодіє з позичальниками — тими, хто залишає депозити тощо, — пояснює Фурса.

До речі, такий альянс не можна назвати неочікуваним. Тігіпко — співзасновник «ПриватБанку» та його перший голова правління. Цю посаду він обійняв у далекому 1992 році. Проте на межі дев’яностих і нульових Тігіпко свою частку в «ПриватБанку» продав і почав створювати власну бізнес-групу.

А що з грошима?

У проєкт «Монобанк» ексменеджери «ПриватБанку» вклали насамперед свої особисті гроші. Як писала Liga.net ще у 2017 році, це 120 мільйонів гривень. Тобто теоретично це могли бути й гроші, виведені в страхову компанію «Інгосстрах».

Проте адвокати Яценка під час судового засідання заявили, що виведені 137 мільйонів ця страхова компанія «ПриватБанку» повернула близько місяця тому. Ми намагалися з'ясувати в «ПриватБанку», чи справді це так, але там коментувати цю інформацію відмовилися.

Що цікаво, підозра Яценку була готова вже декілька місяців тому, як розповіло hromadske джерело в НАБУ. Але генпрокурорка Ірина Венедіктова погодила її лише зараз, коли гроші, ймовірно, повернули.

А втім, не треба забувати, що ця сума — лише краплина з тих мільярдів доларів, виведених із «ПриватБанку». Тому залишається актуальним не тільки запитання, що буде зі справою Яценка та Дубілета, а й що ж буде з іншими кейсами «ПриватБанку». І що, зрештою, буде з Коломойським?

Окрім цього, не варто забувати, що Ігор Валерійович не лише захищається, а й наступає — оскаржує в судах націоналізацію «ПриватБанку». Якщо на цьому фронті він переможе, українській економіці мало хто позаздрить.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У центрі Луцька вже немає «ПриватБанку» (фото)

Надрукувати
мітки:
коментарів
23 лютого 2021
16 січня 2020
18 листопада 2019
23 квітня 2019
08 лютого 2019
03 січня 2019
13 грудня 2018
06 грудня 2018
04 грудня 2018
28 листопада 2018
29 жовтня 2018
24 жовтня 2018
17 жовтня 2018
26 вересня 2018
21 вересня 2018