Поділитись:

Як в Україні легально їздити на іноземних номерах

Понеділок, 18 липня 2016, 21:00

Поліцейський зупиняє автомобіль і запитує у водія:

–Чому ви їздите без номерних знаків?

Водій йому відповідає:

– А я їх напам'ять знаю!

народна творчість

Купуючи авто з іноземною реєстрацією, напам'ять потрібно знати не лише номерні знаки свого автомобіля, але і те, як правильно заїхати на такому транспортному засобі на територію України, що робити у випадку, якщо його потрібно перереєструвати, та який штраф можна отримати у разі його експлуатації з номерним знаком, який не відповідає вимогам стандартів.

Які можливості існують для того, аби офіційно їздити в Україні на авто з номерами іноземної реєстрації та що потрібно зробити і скільки заплатити за "білі номери", з'ясовував "Конкурент".

***

Чи потрібно автомобілям на іноземних номерах кожні 5 днів перетинати кордон?

Волинська область межує із сусідньою Польщею, що дає можливість місцевим жителям досить часто перетинати кордон та приганяти авто з польською реєстрацією як для власного користування, так і для продажу. Така практика поширюється і на Луцьк. Сьогодні на дорогах міста можна побачити велику кількість автомобілів з номерами PL, а в таких містах, як Володимир-Волинський, Шацьк, Любомиль, що належать до 30-ти кілометрової зони малого прикордонного руху, нечасто можна зустріти "білі номери" з позначенням АС.

То чи потрібно кожного разу перетинати кордон, щоб їздити на польських номерах, не порушуючи законодавство України? Відповідь на це запитання двояка і залежить від юридичного тлумачення оформлення документів при в'їзді транспортного засобу на митну територію нашої держави.

"Фактично зіштовхуємося з тим, що водій має право, згідно з Митним кодексом України і Стамбульською конвенцією, вимагати поміщення транспортного засобу в режим тимчасового ввезенння, що дає право не виїжджати за межі України впродовж тривалого часу", – коментує ситуацію адвокат, партнер юридичної компанії "Юстерра"Богдан Ульчак.

На практиці митники такому транспортному засобу надають статус транзитного.

Так, у відповідності до норми п.1. ч.1 ст. 95 Митного кодексу України, для автомобільного транспорту встановлено строк транзитних перевезень 10 діб, а у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці – 5 діб

На сьогодні мають місце випадки, коли таким транспортним засобам надають статус тимчасово ввезених. Звісно, для цього слід виконати цілий ряд інших вимог, які передбачені як вітчизняним, так і міжнародним законодавством.

Юрист каже, що у Верховній Раді зареєстровано законопроект "Про внесення змін до Митного кодексу України щодо продовження строку транзитних перевезень для автомобільного транспорту" від 19.04.2016р. №4473, відповідно до якого пропонується надати право резидентам збільшити строки транзитних перевезень для автомобільного транспорту особистого користування на строк 30 діб за умови сплати ними збору в розмірі 24 неоподаткованих мінімумів доходів громадян у встановленому Державною фіскальною службою України порядку.

За такої умови резидент України не зобов'язаний, але має право перетинати державний кордон України необмежену кількість разів без повторної сплати такого збору протягом 30 діб від дня сплати. Але це все майбутні перспективи, тому варто зосередитися на тому, які можливості для користування транспортним засобом на іноземних номерах українці мають зараз.

Способи експлуатації автомобіля з іноземними номерами в Україні

Можливостей для того, аби в короткострокові терміни не перетинати кордон, насправді є декілька. Основне – це обрати варіант, який найбільше підходитиме для вас, залежно від обставин та країни, з якої буде пригнаний автомобіль.

Варіант №1: придбати автомобіль за кордоном, але не розмитнювати його. Кожні п'ять днів перетинати кордон через одну і ту ж митницю. Або кожні 10 днів, якщо авто в'їжджає через один пункт пропуску, а виїжджає через інший.

"У випадку, якщо машина зламалася, потрапила в ДТП або водій захворів, потрібно подати на митницю заяву та відповідні довідки (з поліції, з СТО, з лікарні), які пояснять відстрочку перетину кордону. Правда, недавно прикордонники перестали приймати такі довідки, чим спровокували масу невдоволення і навіть мітинги жителів прикордонних областей країни", – пояснює Ульчак.

Варіант №2: якщо особа є нерезидентом (наявний паспорт громадянина іншої держави, і більшу частину часу особа проживає закордоном) відповідно до ч. 1 ст. 380 Митного кодексу, вона може ввозити в Україну транспортні засоби для особистого користування на термін до одного року. Обов'язкова умова при цьому – реєстрація авто в Україні в консульстві відповідної держави.

Варіант №3: резидент України також може їздити на автомобілі нерезидента, якщо він є співвласником цієї машини і вписаний в техпаспорт, виданий за кордоном.

"Авто має бути зареєстроване за кордоном на резидента тієї країни, який виступив в ролі "держателя", а українець вписаний в техпаспорт як власник. Головне, щоб після закінчення року іноземець-"власник" не забув виїхати і в'їхати на територію України. Перетинати кордон на авто може лише він", – звертає увагу юрист.

Підтверджує таку практику і лучанини, що приганяє авто з сусідньої держави.

У Польщі автомобіль можна купити упродовж 30 хвилин. Власнику просто потрібно зайти в інтернет, виписати своє прізвище з картки проїзду і вписати туди новго власника

"Під час зустрічі поляк віддає техпаспорт та картку проїзду для щойно придбаного авто. Оформлення не коштує нічого. Ти роздруковуєш картку проїзду (папір А4 формату) і з цими документами авто потрібно поставити на облік. Для того, щоб їздити на польських номерах на території України упродовж року, поляку достатньо перетнути з вами кордон на авто, яке ви в нього купили", – розповідає чоловік.

І додає, що, наприклад, можна купити авто у Варшаві, і якщо мати знайомого поляка в Любліні, просто потрібно зареєструвати на нього автомобіль, попросити, щоб він вписав вас співвласником авто у техпаспорт (щоб кожного разу не показувати на митниці доручення) та перетнути з ним кордон.

Варіант №4: оформити автомобіль за кордоном на українця, який офіційно є працівником іноземної фірми. Тоді він зможе користуватися транспортним засобом в Україні без обов'язкового перетину кордону 12 місяців. Але знову ж таки слід вимагати правильного оформлення на кордоні.

Що кажуть на митниці

У випадку, якщо ви плануєте їздити на території України на "наших" номерах, автомобіль потрібно розмитнити.

"Самому розмитнювати дуже дорого, дешевше через митних брокерів. Адже коли документи на розмитнення оформляють вони, то знижка від ціни автомобіля може бути 30 % (митник не може замитнити більше 20 %). Важливе значення має регіон-походження фірми, якщо вона працює не в межах Волинської області, за послуги доведеться заплатити дорожче", – каже лучанин, що приганяє авто з-за кордону.

Під час процедури розмитнення авто оглядають експерти та враховують всі можливі пошкодження. Тоді ж залежно від їх кількості оцінюють суму (розмір) мита

Заступник начальника управління Волинської митниці по боротьбі з митними правопорушеннями Євген Шелігадський каже, що для того, щоб в'їхати на територію нашої держави існує 14 митних режимів.

"Найчастіше в'їжджають за режимом "Імпорт-40" – це коли повністю проходять всі митні формальності. За несвоєчасну сплату митних зобов'язань передбачена відповідальність відповідно до митного кодексу, якщо не діють обставини непереборної сили (аварія, стихійне лихо, хвороба – не залежать від особи), то буде складено протокол про порушення митних правил. Буває, що водії несуть довідки, що масло міняли, і думають, що це обставина непереборної сили", – розповідає посадовець.

Поїздка в Регіональний сервісний центр МВС

Після того, як автомобіль пройшов процедуру розмитненння, його потрібно поставити на облік у Регіональному сервісному центрі МВС у Волинській області (колишнє МРЕВо).

Власник зобов'язаний зареєструвати транспортний засіб упродовж десяти діб після його митного оформлення або тимчасового ввезення на територію України

"Реєстрація здійснюється тільки в разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості провести реєстрацію авто своєчасно, вищезазначений строк може бути продовжено, наприклад, у випадку хвороби чи відрядження", – пояснює керівник Регіонального сервісного центру МВС у Волинській області Юрій Віскунов.

Українці, які планують ввезти автомобіль для його подальшого використання на теренах нашої держави, повинні пам'ятати, що такий транспортний засіб підлягає державній реєстрації на підставі:

  • заяви власника;
  • митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа на паперовому носії або електронної митної декларації;
  • посвідчення про реєстрацію в сервісних центрах МВС, виданого митними органами (згідно з п. 28 Порядку).

У випадку митного оформлення автомобіля за електронною митною декларацією, засвідченою електронним цифровим підписом відповідальної посадової особи митного органу, державна реєстрація такого транспортного засобу здійснюється на підставі зазначеної митної декларації, отриманої органами МВС від Держмитслужби.

Потрібно також звернути увагу на те, що коли авто використовувалося за межами України і було зареєстровано у відповідних органах іншої держави, обов'язковим є подання до сервісних центрів МВС реєстраційних або прирівняних до них документів такої держави. До реєстраційних та облікових документів вносяться відомості про заборону відчуження і передачі права користування і (або) розпорядження транспортними засобами, дату їх зворотного вивезення та інші обмеження, що встановлюються митними органами.

Також законодавством передбачена державна реєстрація ТС під зобов'язання про їх зворотне вивезення (проводиться виключно за наявності документа, що підтверджує їх реєстрацію за межами України (крім транспортних засобів, що належать дипломатичним представництвам та консульським установам, представництвам міжнародних організацій в Україні, їх персоналу та членам сімей персоналу, акредитованих в установленому порядку в МЗС, а також міжурядовим організаціям та їх співробітникам, які не є резидентами України). Національні номерні знаки і документи про реєстрацію зберігаються в сервісних центрах МВС, що є умовою тимчасового обліку транспортних засобів.

У Регіональному сервісному центрі МВС у Волинській області також зауважують, що на транспортні засоби, які доставляються своїм ходом до місця державної реєстрації з підприємств-виробників, авторемонтних підприємств, торговельних організацій, з-за кордону, а також на зняті з обліку транспортні засоби видаються номерні знаки для разових поїздок терміном на два місяці.

Підприємствам-виробникам, які здійснюють перегін транспортних засобів до їх одержувачів, видаються номерні знаки для разових поїздок. У супровідних документах зазначених підприємств робиться відмітка "перегін".

Вартість реєстрації авто

Тип послуги

Оплата (грн)

Реєстрація, перереєстрація автомобіля, автобуса вітчизняного виробництва та країн СНД з видачею свідоцтва про реєстрацію або його дубліката та номерного знака

452,57

Реєстрація, перереєстрація колісних транспортних засобів з видачею свідоцтва про реєстрацію або його дубліката та номерних знаків, зняття з обліку транспортного засобу з видачею облікової картки та номерних знаків для разових поїздок, проведення експертного дослідження транспортних засобів і супровідних документів з видачею експертного висновку транспортних засобів усіх категорій вітчизняного виробництва та країн СНД або окремих агрегатів

152,63

Державний номерний знак Т-1 (авто)

98,94

Бланк свідоцтва про реєстрацію ТЗ пластик (2015)

201

Реєстрація, перереєстрація автомобіля, автобуса іноземного виробництва з видачею свідоцтва про реєстрацію або його дубліката та номерного знака

490,09

Реєстрація, перереєстрація колісних транспортних засобів з видачею свідоцтва про реєстрацію або його дубліката та номерних знаків, зняття з обліку транспортного засобу з видачею облікової картки та номерних знаків для разових поїздок, проведення експертного дослідження транспортних засобів і супровідних документів з видачею експертного висновку транспортних засобів усіх категорій іноземного виробництва або окремих агрегатів

190,15

Криміналістичне дослідження транспортних засобів і документів, що їх супроводжують (для авто іноземного виробництва)

196, 98

Отже, разом більше тисячі гривень, але слід пам'ятати, що додатково доведеться сплатити відсотки за користування банківськими послугами з кожної квитанції та збір у пенсійний фонд, який розраховується залежно від вартості легкового автомобіля:

  • не перевищує або дорівнює 227 370 гривень – сплачується 3 %;
  • більше ніж 227 370 гривень, але не перевищує або дорівнює 399 620 гривень – сплачується 4 %;
  • більше ніж 399 620 гривеь – сплачується 5 %.

Слід також додати, що в Україні існує податок на дорогі авто. Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Вартість залежить від марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля. Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль.

Відповідальність за керування незареєстрованим транспортним засобом

Водії можуть отримати штраф в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (відповідно ч. 6 ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення), якщо вони:

  • керують ТЗ, який є незареєстрованим або неперереєстрованим в установленому порядку;
  • експлуатують його без номерного знака або з номерним знаком, що не належить цьому засобу чи не відповідає вимогам стандартів;
  • у випадку, якщо номерний знак, закріплений у не встановленому для цього місці, закритий іншими предметами, зокрема з нанесенням покриття або застосуванням матеріалів, що перешкоджають чи ускладнюють його ідентифікацію. Або якщо номер авто забруднений, що не дозволяє чітко визначити його символи з відстані двадцяти метрів, перевернутий чи неосвітлений.

***

Отже, при купівлі авто з іноземною реєстрацією потрібно врахувати всі особливості та тонкощі законодавства України для того, аби не платити величезних штрафів, зекономити на розмитненні авто або перереєструвати його у регіональних сервісних центрах МВС.

Надрукувати
мітки:
коментарів
02 березня 2020
28 грудня 2019
29 листопада 2019
13 вересня 2019
12 серпня 2019
05 червня 2019
23 травня 2019
06 травня 2019
01 квітня 2019
05 березня 2019
28 лютого 2019
05 лютого 2019
01 лютого 2019
11 грудня 2018