Поділитись:

Чому Будинок офіцерів у центрі Луцька й досі не відновили (відео)

Вівторок, 18 лютого 2020, 09:00

Будинок офіцерів – історичну пам’ятку, що на вулиці Винниченка , 8, – не реставрують через відсутність документів на землю.

Про це розповів Суспільному ректор Луцького національгого технічного університету Петро Савчук. Саме на балансі "політеху" перебуває будівля, яка у минулому слугувала приміщенням земельного банку.

Лучани ж часто нарікають, мовляв, як у самісінькому центрі міста може стояти така руїна. 

"Непотребу тут було багато, свого часу приміщення капітально прибрали. Повичищали, повикидали сміття, пляшки, все. Три чи чотири машини сміття поїхали на Брище. Тут консул польський приїжджав, сказав, щоби їх зберегти, бо вони хочуть востановити старовину, щоб було так, як колись, то ми їх так і не викидаємо", – розповів начальник відділу охорони ЛНТУ Микола Козлюк. 

Будинок на вулиці Винниченка спроєктований наприкінці 20-х років у стилі академічного класицизму, – розповів краєзнавець, керівник міського відділу охорони культурної спадщини Олександр Котис. Таких пам’яток, зазначив він, на Волині мало.

"Якщо подивитися на його конструкцію, то він нагадує замкнуті двори палаців, відносить нас до іншої епохи. Після будівництва тут був земельний банк і до 39 року у цих стінах був лише банк. Під час Другої світової війни тут була якась установа окупаційної влади німецької, а вже потім, після війни, був Будинок офіцерів. В 90-х роках здавалося приміщення в оренду і десь після 2010 року передали ЛНТУ. Вода капає, затікає, грибок починається і загалом зрозуміло, будь-яка споруда, якщо вона не використовується, з часом руйнується", – пояснив Котис. 

Ректор ЛНТУ, своєю чергою, зазначив, що історична пам‘ятка на балансі Луцького національного технічного університету перебуває з 2016 року. Будівля нині – під охороною. У ній, зі слів Петра Савчука, частково проводилися косметичні ремонти.

"Чому ми не виконуємо більш масштабні роботи, хоча ми і власні кошти маємо? Незважаючи, що це дороговартісний об’єкт, принаймні ремонтно-реставраційні роботи вартують близько 40 мільйонів гривень. Проєктно-кошторисна документація, яка теж нами підготовлена, ми її на сьогодні не можемо затвердити, щоб претендувати навіть на грант, тому що немає документів на землю, це з 2015 року. Ми не розуміємо, чому технічно просто не видається цей документ. Ми пройшли конкурсний відбір на програму "Україна, Польща, Білорусь" на два мільйони євро. Практично було б левова частка робіт зроблена, і там мав бути мовно-культурний центр міського і обласного масштабу. Я вам гарантую, що ми своїми силами його зробимо. Цього року додатково надійде до бюджету вузу 17,7 мільйонів гривень. Однак зараз все одно все буде впиратися в документацію", – наголошує Савчук. 

Ремонтувати приміщення університет може, – розповів начальник управління містобудування та архітектури Веніамін Туз. А перекрити дах, зауважив він, без дозвільних документів не зможуть.

У середині приміщення збереглося чимало автентичного, зазначив краєзнавець Олександр Котис. Це – ручки на вікнах, перила на сходах, плитка на підлозі. Під час реставрації, наголосив він, на це потрібно зважити і максимально відновити той вигляд будівлі, який був раніше.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Надрукувати
мітки:
коментарів
09 квітня 2020
08 квітня 2020