Поділитись:

Волинянам нагадують про небезпеку правця: як захиститися

Понеділок, 20 січня 2020, 10:13

Вперше за 6 років на Волині зафіксовали захворювання на правець. Це вже другий випадок із початку 2020-го року: на початку січня на Полтавщині від правця померла 52-річна жінка.

Про те, як убезпечитися від зараження цією недугою, розповіла лікар-імунолог Ірина Грабовська-Микитюк, – повідомляє Волинський обласний центр громадського здоров'я.

Щоб захворіти на цю важку й небезпечну недугу не обов'язково отримати глибоку забруднену рану, інколи достатньо вколотися чи подряпатися, – наголошує лікарка-імунолог обласного дитячого територіального медоб'єднання, фахівчиня Волинського центру громадського здоров'я Ірина Грабовська-Микитюк.

Наприклад, в серпні 2019 pоку турист із Києва поранив стопу: проколов сучком підошву взуття на правій нозі біля КПП заїзду до гори Говерла і за кілька днів потрапив до лікарні із локалізованою формою правця. Також влітку 2019-го року хлопчик, впавши із велосипеда і подряпавши коліна, захворів на цю недугу. У 2019 рокy в Україні зафіксовано 15 випадків правця, один із яких завершився
смертю. 

Правець виникає при потраплянні в рану бактерій правця, які виробляють потужний токсин, що пошкоджує нервову систему людини. Токсин викликає м'язове напруження та судоми. Без лікування невакцинований хворий помре (100 % летальність). При сучасному лікуванні та найкращому догляді, за умови раннього звернення за допомогою, імовірність померти становить до 70 %.

Бактерія правця живе в кишківнику тварин, для яких небезпеки не становить, з їхніми випорожненнями потрапляє в грунт і навіть при незначній травмі може
забруднити рану та викликати серйозну хворобу. Заразитися правцем можна при потраплянні бруду в рану або поріз, внаслідок укусів тварин чи травмування гострими предметами, уламками деревини. Також при опіках  (термічних, хімічних, радіаційних) чи обмороженнях, пологах за межами медичного закладу (заразитися можуть і мама, і новонароджена дитина), нелегальних (позагоспітальних) абортах, вогнепальних чи інших проникаючих пораненнях (в тому числі у ДПТ).  Обробка рани антисептиками не знешкоджує бактерії.

Викорінити правець неможливо, оскільки бактерія надзвичайно поширена, може міститися на будь-яких поверхнях. Правець не предається від людини до
людини. Тому правило "колективного імунітету" у цій ситуації не діє: людина може захиститися лише виробивши індивідуальний захист завдяки вакцинації. Діти повинні отримати вакцинацію від правця в 2, 4, 6 і 18 місяців, а також додаткові дози в 6 та 16 років. Дорослі, які щеплені в дитинстві, повинн отримувати вакцину від правця (АДП-м) кожні 10 років після 16-ти років (у 26,36,46 років і т.д.). Якщо доросла особа не була щеплена у дитинстві або не знає про свій вакцинальний статус, то повинна отримати серію вакцинації із 3 доз, а потім дозу вакцини кожні 10 років.

Зважаючи на те, що небезпеку при зараженні правцем становить токсин, який виробляє бактерія, вакцина покликана змусити організм виробляти протитоксичний захист. Але організм не здатний "пам'ятати" про токсин довго, тому потребує "нагадування" кожні 10 років додатковими дозами вакцини. Навіть люди, які перехворіли првцем, не виробляють природного імунітету й можуть захворіти повторно, тому навіть після хвороби потребуть вчасної вакцинації.

Зазвичай пацієнти, вакциновані хоча б кількома дозами, які не звернулись вчасно по допомогу при травмі, хворіють на легкі (локалізовані) форми правця.

Як діяти, якщо ви травмувалися?

Якомога швидше звернутися до травмпункту, де рану промиють та оброблять. Обовязково уточніть свій вакцинальний статус – скільки доз вакцини ви отримали та скільки часу минуло з моменту останньої вакцинації.  Якщо ви вакциновані за всіма правилами і останню дозу вакцини отримали менше 5 років тому, то обробки рани буде достатньо. Якщо Ви не щеплені належним чином, або з моменту останньої вакцинації минуло більше 5 років, то необхідно якнайшвидше отримати дозу вакцини. Якщо це дитина, яка має неповний курс щеплень, то їй негайно вводиться відповідна для її віку вакцина. Також лікар, вивчивши вакцинальний статус пацієнта, ухвалить рішення щодо додаткового захисту – введення протиправцевого імуноглобуліну або протиправцевого антитоксину).

Після проведення екстреної профілактики через 6 місяців дитина чи дорослий повинні завершити щеплення проти правцю в разі їх відсутності за віком.

Надрукувати
мітки:
коментарів
25 вересня 2020
22 вересня 2020
28 серпня 2020
10 липня 2020
30 червня 2020
14:00
26 квітня 2020
24 березня 2020
22 березня 2020
13 березня 2020
04 березня 2020
27 лютого 2020
19 лютого 2020
18 лютого 2020
15 лютого 2020
03 лютого 2020