Поділитись:

У Ковельському районі в собаки виявили сказ

П'ятниця, 17 січня 2020, 17:50

фото ілюстративне

Минулоріч на Волині лабораторно підтвердили 20 випадків сказу серед тварин, з яких 75 % – домашні тварини.

Про це повідомляє Волинський ОЛЦ МОЗ України.

На Волині щорічно реєструються випадки сказу серед тварин. За даними Держпродспоживслужби, у минулому році на території Волині лабораторно підтверджено 20 випадків сказу серед тварин, з яких 75 % становили домашні тварини. Найбільше хворих тварин реєструвалось у Ківерцівському і Рожищанському районах (по 4 випадки). Вже у 2020 році лабораторно підтверджено сказ собаки у Ковельському районі.

Незадовільне утримання домашніх тварин та відсутність їх щеплень створює небезпеку для людей. На Волині, після 30-ти річної перерви, у 2014 році від сказу померла чотирирічна дитина. Тоді еідеміологічним розслідуванням встановили контакт хлопчика з бродячою собакою, про що не були інформовані батьки.  

Сказ характеризується абсолютною летальністю: щорічно у світі гине від сказу понад 55 тисяч людей. Характерно, що вірус сказу у слині хворої тварини зберігається 1 добу, в замороженому стані – до 75 днів. Вірус чутливий до дії ультрафіолетових і прямих сонячних променів та гине при звичайних режимах пастеризації, кип’ятінні, дії мильного розчину, 70 % спирту та  5 % спиртового розчину йоду.

Епідеміологи наголошують: людина заражається на сказ під час укусу (чи ослиненні шкіри) хворою твариною. Термін інкубаційного періоду та ймовірність летального кінця залежить від місця укусу і становить від 90 % (при укусах в обличчя) до 65 % (кисті рук) та до 25 %  (у нижні кінцівки). В середньому, інкубаційний період становить від 2 тижнів до 3 місяців, іноді  – до 1 року і більше.

Зважаючи на ситуацію в Україні та області, епідеміологи лабораторного центру радять при укусах, подряпинах будь-якими тваринами (чи ослиненні шкіри) терміново звернутись до лікувальної установи для надання першої медичної допомоги. А у разі потреби – отримати курс лікувально-профілактичної імунізації проти сказу.

Щоб не заразитись на сказ, слід дотримуватись:

  • виконання правил та норм утримання домашніх тварин;
  • щорічного проводення щеплення проти сказу всіх домашніх тварин та сторожових собак;
  • утримуватись від контактів з дикими та безпритульними тваринами;
  • в разі укусу чи ослинення шкіри – не вбивати здорових на вигляд тварин, а з’ясуати ім’я господаря тварини, його адресу і телефон. Це допоможе уникнути зайвих щеплень, адже за твариною можна буде встановити ветеринарний нагляд;
  • превентивним заходом є місцева обробка рани: місце укусу негайно ретельно промити розчином мила з високим вмістом лугу. Глибокі укушені рани промивають струменем мильної води;
  • після промивання краї рани обробити 70 % спиртом (чи 5 % настоянкою йоду) та накласти стерильну пов’язку;
  • всі собаки, коти та інші тварини, які покусали людей, підлягають негайній доставці в найближчий ветеринарний заклад для огляду і карантину під наглядом фахівців (мінімум 10 днів). 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

 

Надрукувати
мітки:
коментарів
15 червня 2020
12 червня 2020
16 травня 2020
03 березня 2020
02 березня 2020
25 лютого 2020
24 лютого 2020
13 лютого 2020
04 лютого 2020
01 лютого 2020
29 січня 2020
28 січня 2020
27 грудня 2019