Поділитись:

ТОП-5 змін у медицині в 2019 році

П'ятниця, 27 грудня 2019, 20:00

Зростання ринку медпослуг, вищі зарплати для лікарів, запровадження електронного рецепта та Програми медичних гарантій – про досягнення Національної служби здоров'я України у 2019 році розповідає директор департаменту комунікацій Тетяна Бойко.   

  1. Зростання ринку медпослуг – більше можливостей для вибору.

У 2019 році до співпраці з НСЗУ долучились не тільки комунальні заклади – частка приватних медичних закладів та лікарів-ФОПів, у яких пацієнти отримують гарантовану безоплатну допомогу лікаря первинної ланки, зросла в 1,7 раза (з 17 % до 28 %). На кінець року 167 приватних медичних закладів та 248 лікарів-ФОП підписали договір з НСЗУ. У середньому щомісяця договір з НСЗУ укладали 14 приватних медичних закладів.

Таке зростання конкуренції на ринку медичних послуг впливає на їх якість – заклади починають орієнтуватися на потреби пацієнта, адже лише за пацієнтом у заклад можуть прийти кошти. У 2019 році декларації з сімейними лікарями підписали 5 млн пацієнтів.

  1. Гідна оплата праці для професіоналів. 

Зміна фінансування – з субвенції на модель “гроші йдуть за пацієнтом” – дозволила професіоналам отримувати гідні заробітні плати. У закладах первинної ланки, які перейшли на нову модель фінансування, зарплати лікарів та медичних сестер зросли вдвічі-втричі.

Водночас 2019 рік дав поштовх до того, щоб лікарі працювали, як ФОП, –  кількість лікарів-ФОПів в 2019 році, порівняно з груднем 2018 року, зросла в 2,5 рази.

  1. Перезавантаження програми “Доступні ліки”.

Середній вік споживача програми “Доступні ліки” – 67,5 років. Найбільше серед них тих, хто потребує ліків від серцево-судинних хвороб. Запрвадження з 1 квітня 2019 року електронного рецепта дозволило НСЗУ перезавантажити програму реімбурсації “Доступні ліки”, зробити ії більш мобільною за зручною: 

  • е-рецепт можна погасити у будь-якій аптеці, яка бере участь у програмі, а не лише за місцем проживання;
  • години достатньо, щоб відвідати лікаря, отримати рецепт та одержати ліки в аптеці;
  • середня відстань від місця видачі рецепту до аптеки, де можна його погасити лише 2,9 км, а в містах – 1,4 км.

Станом на 24 грудня програмою “Доступні ліки” скористалися 1,76 млн пацієнтів, а 314 тисяч з них отримали ліки в аптеках сіл та селищ міського типу. Наразі договори з НСЗУ мають 1161 заклад, а це – понад 7878 аптек та аптечних пунктів по всій країні.

  1. Доступність масивів даних НСЗУ для всіх охочих.

У 2019 році НСЗУ розмістили на сайті 12 аналітичних панелей (дешбордів). Це масиви даних, якими можуть користуватися усі охочі – пацієнти, лікарі, керівники медичних закладів, місцева влада тощо. Наприклад, пацієнт за допомогою дашборда може обрати заклад надання первинної допомоги та лікаря – у системі є контакти закладів та інформація про лікарів. Лікарі, своєю чергою, можуть подивитися, скільки грошей “привели” до лікарні його пацієнти, наскільки його рівень оплати праці відповідає загальній кількості декларацій тощо. Є дашборди щодо подання заяв про укладення договору з НСЗУ від медичних та аптечних закладів України – це може бути цікавим для власників аптечних бізнесів.    

  1. Запуск Програми медичних гарантій.

На наступний рік заплановано реалізацію Програми медичних гарантій 2020, яку вперше в Україні розробила НСЗУ. На це в бюджеті виділено 72 млрд грн. Програма медичних гарантій – це перелік послуг, які держава гарантує пацієнту безоплатно. Пріоритетними послугами Програми будуть медичні послуги, пов’язані з лікуванням гострого мозкового інсульту, гострого інфаркту міокарда, допомога в пологах і неонатальна допомога, ендоскопічні обстеження, спрямовані на ранню діагностику онкологічних захворювань.

VoxConnector для ІА "Конкурент"

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Надрукувати
мітки:
коментарів