Поділитись:

Жива чи штучна: як обрати ялинку без шкоди собі й навколишньому середовищу

Понеділок, 16 грудня 2019, 10:00

Якщо плануєте прикрашати свою оселю до свят ялинкою, зверніть увагу: не всі дерева, які продаються на ялинкових ринках, мають легальне походження та вирощуються без шкоди для довкілля. Водночас не усі штучні ялинки – це хороша альтернатива живим деревам.

Про це наголосила на своїй сторінці у фейсбуці ексочільниця МОЗ Уляна Супрун. 

Якщо до свят ви все-таки вирішили прикрасити вдома живу ялинку – поставтеся до цієї покупки відповідально.

Цього року державні лісогосподарські підприємства планують реалізувати близько 500 тисяч ялинок. Їх вирощують в лісогосподарствах, які заготовляються на спеціальних плантаціях або під час проведення рубок формування і оздоровлення лісів. Легальність таких ялинок можна перевірити. 

Поруч з цим в Україні існує тіньовий “ялинковий ринок”. В такому разі ялинки та інші хвойні дерева вирубують без дозволу у заповідних зонах чи інших не призначених для цього місцях, реалізують без спеціальних бирок та наклейок, та загалом проводять різні оборудки, аби будь-яким чином уникнути легального способу продажу дерев.

У 2016 році організація WWF в Україні провела дослідження ринку ялинок у містах України та виявила низку порушень. В багатьох містах навіть на легальних ринках не існувало ялинок з бирками, зокрема було зафіксовано безліч нелегальних точок продажу. Волонтери, що проводили дослідження, визначили, що переважна більшість дерев мала “сумнівне походження”. 

То як обрати легальну ялинку?

  • Всі легальні новорічні ялинки під час продажу маркуються етикетками або спеціальними бирками-стяжками. На них вказано індивідуальний номер і штрих-код дерева, який заноситься в Систему електронного обліку деревини. Такі етикетки та бирки розриваються в разі спроби їх переклеїти, тому використати їх повторно неможливо.
  • Водночас важливо, щоби ці засоби маркування ялинок були начеплені на дерева під час їхньої заготівлі, а не лежали в кишенях продавців. Лише в такому випадку маркування має сенс. Перевірити походження ялинки можна з допомогою коду з етикетки чи бирки. Це можна зробити на сайті OPEN.UKRFOREST.COM або завантажити додаток на телефон yalynka.info (завантажити додаток можна тут http://bit.ly/36wj5kb). Якщо інформація за номером відсутня – ялинка могла бути зрублена незаконно.
  • Після використання не викидайте ялинку на смітник. Адже після свят вулиці та місця продажу перетворюються на “ялинкові кладовища”.

Багато людей обирають штучні ялинки як менш шкідливу для довкілля альтернативу живим ялинкам. І це може бути хороший вибір у випадку, якщо це якісна ялинка і нею можна користуватися доволі довго, а після використання здати на переробку. 

Справжня ялинка має значно нижчий вуглецевий слід, ніж штучне дерево, особливо якщо вона утилізується правильно. До прикладу, природна двометрова ялинка, яка не має коренів і після свят викидається на сміттєзвалище, створює вуглецевий слід приблизно 16 кг CO2

Таке саме дерево, яке має коріння і належним чином утилізується після його використання — шляхом спалювання чи посадження назад в землю — має вуглецевий слід приблизно 3,5 кг CO2, що у чотири з половиною рази менше.

Натомість, двометрова ялинка, виготовлена ​​з пластику, має вуглецевий слід, розмір якого становить приблизно 40 кг СО2, тобто більш ніж у 10 разів більше, ніж справжнє дерево, що правильно утилізоване.

Тому, якщо у вас є штучне дерево, вам потрібно буде використовувати його щонайменше 10 років, щоби його вплив на навколишнє середовище був приблизно таким же як справжньої ялинки, яку опісля використання правильно утилізували.

Ще один варіант, про який можна подумати – жива ялинка у горщику. Таку ялинку після свят можна висадити на вулиці, дехто намагається вирощувати ялинку навіть вдома. Але не всі знають, як правильно обрати таку ялинку, та як нею опікуватися у період свят, щоби зберегти до висадки.

Як обрати таку ялинку:

  • Уважно обирайте сорт дерева. Найлегше доглядати за ялинкою звичайною, ялицею та ялиною канадською Конікою.
  • Щоби дерево змогло прижитися після висадки його в ґрунт, у нього повинна бути нормальна коренева система. А це можливо тільки при вирощуванні його спочатку в замкнутій посудині, адже у таких рослин компактно формується коріння. Тому обираючи рослину, зверніть увагу на коріння: якщо воно товсте та обрізане, скоріш за все ялинка росла в ґрунті, а для висадки в горщик її коріння обрізали. Скоріш за все така ялинка не приживеться.
  • Створюйте правильні умови для дерева. Не залишайте його біля опалювальних пристроїв, поливайте та оприскуйте водою, мінімум двічі разів на тиждень, або ж поставте біля ялинки зволожувач повітря чи резервуар з водою. Після свят дерево можна винести на балкон (потрібно слідкувати також, щоби коріння не промерзло), а навесні вже висадити у ґрунт.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Надрукувати
мітки:
коментарів
01 жовтня 2022
28 вересня 2022
26 вересня 2022
22 вересня 2022
19 вересня 2022
18 вересня 2022
11 вересня 2022
08 вересня 2022
30 серпня 2022
29 серпня 2022
27 серпня 2022