Поділитись:

Коли в регіонах запрацює якісний мобільний інтернет

Четвер, 12 грудня 2019, 09:00

За даними дослідження Factum Group, ініційованого ІнАУ, 71 % українців користуються інтернетом. Саме мобільним інтернетом користуються трохи менше – 66 % українців. Очікувано, що найбільше інтернет-користувачів саме у великих містах, а значна частина жителів сіл і містечок позбавлена цієї можливості.

Коли в регіонах запрацює якісний мобільний інтернет та що необхідно для цього зробити, розповів заступник Міністра цифрової трансформації з розвитку цифрової інфраструктури Олександр Шелест.

Українці тривалий час були позбавлені доступу до швидкісного інтернету – якщо у Європі тендери на 3G відбувалися з початку 2000-х років, то в Україні – лише у 2015 році. 4G в Україні з’явився лише минулого року. З одного боку, це дозволило вітчизняним операторам підготуватися до запуску нової технології і вже за півтора роки забезпечити сучасним інтернетом 60-70 % населення. Однак на цьому зупинятися зарано.

Як працює мобільний зв’язок?

Мобільний зв’язок працює завдяки використанню радіочастотного спектру, який має характеристики, що залежать від частоти. Умовно спектр ділять на 2 типи частот:

  • низькі діапазони, у яких радіус дії однієї базової станції становить 2.8-3.4 км;
  • високі діапазони, які використовують для передачі великих обсягів даних, однак радіус дії яких значно менше - 1.2-1.7 км. 

В Україні для мобільного інтернету були виділені лише високі частоти через те, що єдиний доступний низькочастотний діапазон 900 МГц надто подрібнений і не придатний для сучасних технологій. Третину цього діапазону займають спецкористувачі – переважно військова авіація, близько 60 % спектру, що залишився, зосереджено в руках одного гравця, що не дає іншим операторам можливості надавати мобільний інтернет і підтримувати послуги голосового зв’язку. Окрім того, один з операторів працює у діапазоні, який не передбачений для роботи в Європі міжнародними стандартами. Тобто для поширення мобільного інтернету є низка викликів. 

Кроки до якісного інтернету: реорганізація спектру та недорогі ліцензії 

По-перше, потрібно реорганізувати спектр 900 МГц: кожен оператор замість великої кількості маленьких шматків спектру має отримати 1-2 неперервних, розмір яких дозволить забезпечувати як мобільний інтернет, так і голосовий зв’язок. При цьому одній із компаній доведеться стати донором частот, дещо зменшивши свою частку ресурсу.

По-друге, видати мобільним операторам технологічно нейтральні ліцензії, відповідно до яких можна використовувати як 2G, так і 4G. Ліцензії будуть технологічно нейтральними, тобто компанії самі зможуть обирати з-поміж технологій мобільного зв'язку – 2G, 4G, надалі 5G. При видачі нових ліцензій необхідно пріоритезувати не надходження до бюджету, а зобов’язання щодо розвитку мереж. Необхідний розмір інвестицій кожна із компаній оцінює приблизно у 3-4 млрд грн.

По-третє, дозволити гнучке використання спектру. Наразі оператори не можуть передавати іншим права на користування спектром, навіть якщо зменшується кількість абонентів у конкретному регіоні. Окрім того, слід передбачити меншу вартість за користування враженим завадами, неповноцінним спектром, що дозволить його використовувати мобільним операторам.

По-четверте, звільнити зайняту спецкористувачами частину спектру 900 МГц, а також звільнити ще 2 додаткових низькочастотних діапазони - це передбачає і угода про асоціацію з ЄС. І якщо перехід військових на інші частоти може потребувати часу, то провайдери програмної послуги (телебачення), а саме компанії Зеонбуд і Етер, могли б звільнити частоти вже до кінця наступного року.

За 2 роки – якісний мобільний інтернет для 90 % населення

У цьому напрямку вже з липня йде робота, яку започаткував указ Президента “Про деякі заходи з покращення доступу до мобільного Інтернету”. Для його виконання мобільні оператори підписали спільний план дій, відповідно до якого має відбутися реорганізація спектру 900 МГц і вже в березні регулятор видасть операторам ліцензії з 4G. На підтримку цього плану в Маріуполі був підписаний меморандум – для сприяння поширенню мобільного інтернету в регіонах. Мобільні оператори, у випадку погодження Антимонопольним комітетом, вже у грудні мають подати заяви на реорганізацію спектру, в результаті чого покриття очікується на рівні 95 % території.

Попередньо у додатках до плану, підписаного операторами, за 2 роки мобільний інтернет зі швидкістю до 2 Мбіт/с має з’явитися в усіх населених пунктах із населенням понад 2 тис. осіб, а загалом має бути доступний для 90 % населення. Через 6 місяців після того – на усіх міжнародних автошляхах, а ще через півтора роки – на всіх національних.

"Переконаний, що після вивільнення додаткового спектру якісний мобільний зв’язок стане доступним кожному громадянину України". – резюмував Олександр Шелест.

VoxConnector для ІА "Конкурент"

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Надрукувати
мітки:
коментарів
04 травня 2020
22 квітня 2020
01 квітня 2020
19 березня 2020
01 березня 2020
26 лютого 2020
30 січня 2020
23 січня 2020
16 січня 2020
05 січня 2020
03 грудня 2019
18 листопада 2019
05 листопада 2019
04 листопада 2019