Поділитись:

Клімат, – вчені сказали, чому міліє Світязь

Понеділок, 11 листопада 2019, 12:52

Озеро Світязь значно зміліло, проте у Шацькому національному природному парку, на території якого озеро розташоване, заспокоюють: говорити про загибель водойми наразі немає підстав.

Загалом експерти визначають низку факторів, які могли б спричинити таку ситуацію: від відсутності опадів до будівництва кар’єру в Білорусі, який нібито забиратиме воду з українських озер. Однак у Шацькому національному парку переконані: спричинили зміління зміни клімату, – інформує 24 телеканал. 

Так, старший науковий співробітник парку Петро Юрчук заявив, що, співставивши низку факторів, зафіксованих протягом 35 років, експерти дійшли висновку, що ситуацію спричинили кліматичні зміни. Передусім – температура повітря підвищилася за літньо-осінній період на два градуси. Також на 72,5 міліметри випадає менше опадів.

Припускають, що ще однією причиною може бути Хотиславський кар'єр у сусідній Білорусі, глибина якого – до 70 метрів, а розташований він усього за 50 кілометрів від парку. Саме кар'єр може забирати воду з українських озер. Проте наразі жодних науково підтверджених аргументів шкоди від цього немає.

"Питання білоруського кар'єру повністю не вивчене. Я думаю, що однозначно це не впливає на зміління озер. Оскільки через відсутність опадів вода впала не лише у Шацьких озерах, а й в інших водоймах, зокрема і в ставках та річках на Волині. А кар’єр на все це точно впливати не може", – висловив свою позицію з цього приводу Петро Юрчук.

Версію, що зміління Світязя спричинила масова вирубка лісу, зокрема у Волинській області, у парку також відкидають. Як зазначив Юрчук, жодних суцільних рубок на території немає, а рубають лише ті дерева, які повсихали.

Якщо ж площа озера продовжить зменшуватися, зникне багато місць нересту риби, вода буде прогріватися швидше, а курортний період на озері скоротиться. Світязь у цілому стане менш туристично привабливим і ризикує перетворитися на кілька не надто повноводних озер.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Надрукувати
мітки:
коментарів
25 жовтня 2021
24 жовтня 2021
11:00
22 жовтня 2021
21 жовтня 2021
20 жовтня 2021