Поділитись:

Супрун розповіла, яким чоловікам протипоказані партнерські пологи

Понеділок, 11 листопада 2019, 06:58

Дуже часто народження дитини батьки згадують як найщасливіший та найбільш стресовий досвід у житті, особливо, для майбутніх мам. Тому дедалі поширенішою в Україні стає практика партнерських пологів.

Однак такий тип пологів підходить далеко не всім парам. Про це заявила у Facebook ексміністерка охорони здоров'я Уляна Супрун.

За її словами, вразливого, ще раніше депресивного чоловіка, або не готового до ролі батька партнерські пологи можуть справді “добити”. Але справа не в пологах, а в самій людині і контексті. Ті чоловіки, що переживали до пологів депресивний епізод, чи відчували дискомфорт через вагітність партнерки, погано переносять пологи і згодом продовжують перебувати в пригніченому стані.

Взагалі партнери на пологах можуть виконувати важливу роль – нагадувати, як дихати під час переймів, надавати емоційну підтримку, заохочувати рухатися, робити масаж, давати їжу та воду, висловлювати свою вдячність і віру у безпечне завершення народження малюка та допомагають комунікувати з медиками. Вони також можуть бути “адвокатом” породіллі, і не допускати медичного свавілля.

Традиційно жінки народжували в супроводі жінок. Але це було в них вдома і відбувалося досить регулярно, поки була фертильність. Пологи бачили з дитинства, і це був хоч і болісний та дуже ризиковий, але майже буденний досвід. Тепер жінки народжують значно рідше, пізніше, бачать (неправдиві) пологи в кіно, і народжують в супроводі чужих людей. Різниця суттєва.

Після Другої світової війни життя сильно змінилося, принаймні, в країнах Європи та США. Подружжя чи пари почали жити окремо від батьків, і сім’я ставала чимось більш ізольованим, ніж було раніше. В 1960-х роках чоловіки почали більше залучатися до виховання дітей і хатньої роботи.

Партнерські пологи існують не для того, щоби “прив’язати до себе чоловіка” чи “змусити його побачити весь біль”. У 1985 році ВООЗ зробила заяву, що присутність під час переймів і пологів когось із близьких людей суттєво сприяє доброму самопочуттю породіллі.

Ця теза була озвучена і закріплена на визначальних медичних конференціях згодом. Наразі переважна більшість пологів, наприклад, в країнах Європи є партнерськими, а в Україні такий підхід набуває дедалі більшого масштабу.

У партнерських пологів є і свої критики, як-от французький акушер Мішель Оден, який каже, що партнер на пологах може нашкодити, бо створить зайвий стрес. Але ми знаємо, що світ не чорно-білий, і може бути по-різному.

Коли партнерські пологи на користь?

  • Партнерські пологи проходять краще. Результати досліджень вказують, в разі надання жінці безперервної підтримки з боку довіреної особи, пологи справді перебігають краще, більший відсоток природних пологів без використання допоміжного обладнання чи стимуляції, народжували швидше і були більш задоволені перебігом пологів.
  • Діти, народжені під час партнерських пологів чи при постійній підтримці з боку запрошеного фахівця, мають вищий середній бал за шкалою Апгар (шкала оцінки життєздатності немовлят). Щодо перебування у відділенні інтенсивної допомоги чи грудного вигодовування різниці виявлено не було. 
  • Породіллі потрібна підтримка і захист. Щоби ви не думали, що лише в нас пологи – це травматичний досвід: в австралійському дослідженні виявили, що породіллі були, передусім, травмовані “пріоритетністю бажань медичного персоналу”, “залякуванням і брехнею”, “нехтуванням загальноприйнятих знань” та “насильством”.
  • Загалом, це означає, що лікарі прагнули вплинути на перебіг пологів, як-то застосувати акушерські щипці чи зробити інші дії, потенційно загрозливі для дитини. Деякі дії лікарів породіллі вважали сексуальним насильством. Безперервна допомога з боку партнера допомагає почуватися в безпеці, не бути на самоті чи вірити в те, що все буде добре, і бути здатними впоратися з болем. 
  • Під час пологів партнери можуть бути спостерігачами, або активними учасниками пологів, які кажуть породіллі, як дихати, роблять масаж, надають допомогу і підтримку. Дослідження показали, що жінки відчувають менший біль або краще його витримують, якщо близька людина в цей час тримає їх за руку.
  • Партнерські пологи – закономірний етап переходу до усвідомленого батьківства. До ролі батька треба перейти поступово. Бути осторонь весь час вагітності – розчарування для обох. Зіткнутися з фізіологічною правдою в пологовій палаті вперше, і не знати, що робити і як підтримати, досить стресовий досвід. Але якщо вчинити навпаки – пройти вагітність разом з дружиною, пройти хороші курси підготовки до пологів і батьківства, цікавитися інформацією про дітей задовго до того, як вони заплачуть чи вперше покакають, разом купити необхідні речі, зібрати сумку в пологовий, і взяти активну участь в пологах, то цей перехід станеться природно і приємно для всіх. 

Дані про участь чоловіків у пологах свідчать: до цього, передусім, готові одружені чоловіки середнього класу, що чекають на заплановану дитину. В принципі, це очікувано. Що більше батько дитини був залучений в підготовку до пологів, планові обстеження, чи бачили вони УЗД дитини і спілкувалися із лікарями, то краще вони переносили пологи і залучалися до догляду за дитиною. Вихід батька у відпустку у зв’язку із народженням дитини також позитивно впливає на фізичний і психічний стан матері.

Загалом партнерські пологи – складне випробування. Але його можна пройти і лишитися щасливим. Понад 82% чоловіків, присутніх на партнерських пологах, пишалися батьківством і відчували вдячність своїм дружинам чи партнеркам. Половина з них відчувала також тривогу і знервованість. Лише 40% опитаних британців вважали, що медичний персонал був професійним; трохи більше довіряли медикам, і трохи менше – були вдячні. Ми знову бачимо, що проблеми довкола пологів приблизно однакові в різних країнах.

Які виклики можуть бути пов’язані з партнерськими пологами

Складнощі в сексуальному житті і стосунках. Дуже поширений страх і жінок, і чоловіків, це можливі майбутні проблеми із сексом в парі після партнерських пологів. Мовляв, жінці не подобається, щоб її бачили в такому “нікчемному” вигляді, і в чоловіків “руйнується звабливий образ партнерки”. На жаль, ми не можемо сказати: “Ні, клінічні дослідження не довели впливу партнерських пологів на сексуальне життя пари. У вас все буде добре”. Однієї відповіді для всіх не існує.

Передусім, відокремлюйте погіршення сексуального життя після народження дитини як таке, і партнерські пологи. Сексуальне життя тимчасово погіршується з низки причин: брак сну, вільного часу, несприйняття свого тіла після пологів, коментарі про жіноче тіло партнера, високий рівень пролактину і кволе фізіологічне збудження жінки як наслідок, падіння рівня тестостерону та окситоцину в чоловіка.

Зрештою, чоловіків травмує саме батьківство. Не всіх, на щастя. Навіть говорять про батьківську післяпологову депресію і уникнення всього, пов’язаного з родиною. Вразливого, ще раніше депресивного чоловіка, або не готового до ролі батька партнерські пологи можуть справді “добити”. Але справа не в пологах, а в самій людині і контексті. 

Ті чоловіки, що переживали до пологів депресивний епізод, чи відчували дискомфорт через вагітність партнерки, погано переносять пологи і згодом продовжують перебувати в пригніченому стані. Депресія властива чоловікам у неодружених парах. Захищає від переймань не священний шлюб, а впевненість в стосунках, яка йому, в ідеалі, передує.

Акушери та фахівці зазначають, що частина проблем у стосунках пов’язані з тим, що чоловіки не здатні впоратися зі стресом партнерських пологів. Не всі можуть осягнути цей новий досвід, відчути повагу та вдячність.

Отже, аби впоратися зі стресом через майбутнє батьківство, чоловіки вдаються до двох стратегій: шукати в інтернеті інформацію (моніторинг), чи оминати стресових ситуацій, як-то не ходити на курси і пологи, не думати про батьківство (уникнення). Або обидва варіанти. Під час пологів чоловіки пораються зі стресом шляхом дистанціювання. Зміцненню сім’ї таке не сприяє. 

Під час пологів чоловіки відчувають дискомфорт, якщо не знають, чим допомогти, медичний персонал на них не звертає увагу чи не дослухається до їхніх прохань чи вони не готувалися на курсах, свідчать дослідження. Страхи чоловіків на пологах пов’язані з болем партнерки, переживанням за перебіг пологів, виглядом крові, тривалістю переймів. Ніхто не думав, що це справді так важко. Особливо погано чоловіки переносять травматичні пологи, коли є загроза життю породіллі і немовляти, а лікарі їх ігнорують.

Ми закликаємо пари, що готуються до пологів, поміркувати на самоті чи з психотерапевтом на такі теми: Чи є для вас жінка виключно об’єктом сексуального задоволення? Чи усвідомлюєте ви неминучість і природність низки фізіологічних явищ? Чи відчуваєте ви зараз тривожність чи переживаєте депресивний розлад? Як ви гадаєте, чи можете ви розвинути ПТСР? Чи вмієте ви долати стрес інакше, ніж уникненням і дистанціюванням? Від цього залежить, йти на партнерські пологи, чи ні.

"Висновок такий: не треба примушувати чоловіка йти на пологи. Якщо в нього немає власного бажання бути поруч і все пережити разом. Краще від початку вагітності удвох готуватися до батьківства, і проходити всі медичні кола випробувань, консультації, аналізи разом. Це допоможе пройти перехід до батьківства природно і послідовно, і, можливо, сприятиме бажанню бути партнером на пологах. Медичний персонал має більше уваги приділяти підготовці батьків до пологів, новій ролі, і адекватно взаємодіяти із породіллю та її партнером. На пологи в будь-якому разі варто йти з людиною, яка може підтримати і допомогти. Від цього залежить перебіг пологів і подальший стан матері і дитини", – підсумувала Супрун.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 

Надрукувати
мітки:
коментарів
04 серпня 2020
28 липня 2020
24 липня 2020
20 липня 2020
19:30
16 липня 2020
07 липня 2020
02 липня 2020
30 червня 2020
26 червня 2020
18 червня 2020
17 червня 2020
08 червня 2020
17 травня 2020