Поділитись:

Ленін, Сталін, пропаганда, або Як святкували Жовтневу революцію у Луцьку (фото)

Четвер, 07 листопада 2019, 10:00

 

Сучасне покоління має багато болячок: маніпуляції, засилля фейків, віра в ідолів чи абсолютне «зрадофільство». Однак сьогодні ми вирішили показати, чим хворів Луцьк ще кілька десятиліть тому і який вигляд наочно має радянська пропаганда. Про неї так багато говорять в контексті декомунізації і чомусь не всі до кінця розуміють потребу в очищенні від насаджених символів та думок.

Щоб занурити в ту атмосферу, ми скористалися підшивкою газети «Радянська Волинь», що зберігається в архівах Волинської обласної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки. Преса у ті часи була багатотиражним методом поширення інформації, а кожне слово ретельно перевірялося партійними комірцями.

Ми взяли видання, датовані жовтнем-листопадом 1947, 1967 та 1977 років. Ці дати обрані не випадково. Вони припадають на ювілеї Жовтневої революції (перевороту), яку відзначали 7 листопада. Для комуністичної партії це був один з найбільш важливих днів, адже після заколоту 24 жовтня (за новим стилем 7 листопада) 1917 року центральну владу перебрали на себе лідери більшовиків на чолі з Володимиром Леніним.

Аби підготувати до цього дня радянський народ, ще на початку жовтня преса починала публікувати пафосні та хвалебні оди на адресу Леніна та Йосифа Сталіна, а також ідеї комунізму. Цілі шпальти займали звернення керівництва партії та їхні виступи. Хоча вона не припиняла це робити протягом року. І люди читали, не маючи альтернативи. Для тих, хто не хотів читати, потрібні статті озвучували в голос віддані агітатори.

Вихвалялася праця звичайних робітників, які просякнуті комуністичною ідеєю. Часто випуски газет робили двоколірними на честь ювілею.

Паралельно друкували замітки та статті про справи в Європі та США. Не важко здогадатися, що справи в цих країнах Заходу були вкрай кепські за версією радянських пропагандистів.  

1947 рік – 30-річчя

Традиційно на передовиці друкували зображення Леніна та Сталіна. Потім могла би бути їхня промова, цитата і обов'язково – гасла.

«Ранок великого свята. З усіх кінців міста до підприємств і установ спішили робітники і службовці, щоб звідти, ставши у колони, піти в центр міста, на місце демонстрації. Святковий, піднесений настрій. Всюди лунає веселий спів та сміх, звучить музика», – писала в 1947 газета.

Колони були прикрашені прапорами, лозунгами, портретами вождів. Потому до присутніх виголошував промову керівник обкому партії. У 47 році це був «товариш» Профатілов.  З його вуст теж лунають пропагандиські фрази про перемогу соціалізму над капіталізмом, про «оплот світового прогресу та цивілізації», надію та майбутнє для всіх трудящих. Лунають заклики до виконання сталінської п’ятирічки. А завершується промова здравницею на честь Великого Жовтня, радянського народу і Сталіна. Подібні сценарії були у кожному місті та містечку.

1967 – 50-річчя

У 1967 році до 50-річчя Жовтневої революції у Луцьку встановили пам’ятник Леніну.

Ось так він виглядав згодом.

А ось так з ним розправилися у 1991 році. Тут ви навіть відео ленінопаду можна побачити.

Автор фото:hroniky.com

Втім повернемося у 1947 рік до світлин демонстрації. Тоді, до слова, на Волинь прибула делегація Люблінського воєводства Польської Народної Республіки.

«Чітко карбуючи крок, з рівнянням направо, туди, де стрімко звився увись гранітний пам’ятник дорогому і любимому всіма людьми праці Володимиру Іллічу Леніну, відкритий напередодні піввікового ювілею Радянської держави, проходять воїни Луцького гарнізону»

У колонах йшли представники заводів, підприємств, колгоспів. А також на демонстрації збирали дітей шкіл та студентів.

1977 – 60-річчя

У тому ювілейному році до річниці революції відкрили Меморіал вічної слави. І навіть досі, у 2019 році, на меморіалі ви можете бачити елементи радянської символіки, імена вождів, серп та молот.

     

А саме святкування було у всіх традиціях. Вже о 10 ранку з трибуни на тодішній вулиці Леніна (нині проспект Волі) лунали промови. А вулиці за традицією заполоняли колони передовиків праці.

 

Не тільки друковане слово було методом пропаганди в місті. Й саме місто одягалося в комуністичну символіку.

***

А ви ходили на марші та демонстрації до Жовтневої революції? А може намагалися їм перешкодити? Як воно було насправді? Вірили в світле майбутнє чи ненавиділи ці заходи? Діліться у коментарях історіями. Вже можна робити це відкрито)

ЧИТАТИ ТАКОЖ:

 

Надрукувати
мітки:
коментарів
28 липня 2020
20 липня 2020
17 липня 2020
14 липня 2020
13 липня 2020
11 липня 2020
10 липня 2020
09 липня 2020
01 липня 2020
26 червня 2020
25 червня 2020
19 червня 2020