Поділитись:

"Тютюнова правка": що буде з цінами на сигарети в Україні

П'ятниця, 25 жовтня 2019, 08:40

Компанія British American Tobacco (BAT), один з найбільших у світі виробників тютюнової продукції, 11 жовтня зупинила виробництво на заводі «В.А.Т.-Прилуки» в Чернігівській області. Причиною зупинки є прийнятий Верховною Радою законопроект № 1049, згідно з яким виробники мають продавати сигарети дистриб'юторам за ціною не вище 80 % від максимальної роздрібної ціни, а дистриб'ютори роздрібним реалізаторам – за ціною не вище 87 % від максимальної роздрібної ціни.

Як новий закон вплине на тютюнове виробництво в Україні та чи не піде воно у “тінь”, розповідає аналітик Київської школи економіки Павло Яворський

Для того, щоб окреслити потенційні наслідки запровадження цієї норми, розглянемо, як функціонує тютюновий ринок України. 

Схема руху сигарет від виробника/імпортера до кінцевого споживача

Головні виробники на українському ринку – Джей Ті Інтернешнл Україна (Кременчуцька тютюнова фабрика), Бритіш Американ Тобакко Україна (Прилуцька тютюнова фабрика), Імперіал Тобакко Продакшн Україна (Київська тютюнова фабрика), Філіп Морріс Україна (Харківська тютюнова фабрика) та Львівська (Винниковская) тютюнова фабрика (ЛТФ). Вони виробляють майже всі тютюнові вироби в Україні. 

Де-факто ринок оптової дистрибуції та первинний ринок продажу сигарет монополізовано найбільшим українським дистриб'ютором сигарет компанією Тедіс Україна – це може бути результатом узгоджених дій виробників (рішення АМКУ). Натомість ринок роздрібної реалізації є конкурентним. За даними Державної служби статистики, на 1 січня 2018 року в Україні діяло 1270 об'єктів підприємств роздрібної торгівлі, основним видом економічної діяльності яких є продаж переважно тютюнових виробів у спеціалізованих магазинах.

Виробники та імпортери визначають максимальні роздрібні ціни (МРЦ) на тютюнові вироби, які є базою для нарахування акцизного збору. Роздрібні реалізатори не мають права продавати тютюнові вироби за цінами, які є вищими за МРЦ з додаванням акцизного збору. 

Таким чином, запропонована правка до закону є неринковою регуляцією та намаганням перерозподілити прибутки від олігопольних виробників та монопольного оптового реалізатора до роздрібної мережі та інших оптових реалізаторів. Останні наразі працюють на мінімальній маржі.

"Адміністративне регулювання граничної маржі не є доброю практикою, проте поточне становище на оптовому ринку створює ринкові неефективності. Необхідно забезпечити достатній рівень конкуренції на ринку, і рішення АМКУ може стати першим кроком для цього", – зазначив Павло Яворський.

Правку приймають. Які можливі наслідки?

Тут можливі декілька сценаріїв. Відповідно до першого, виробники тютюнових виробів виконують погрозу припинити діяльність в Україні. У короткостроковій перспективі Україна матиме значні проблеми з наповненням бюджету, проте 4 великі виробники також понесуть значні втрати як на внутрішньому ринку, так і за рахунок втрати експорту до інших країн. У довгостроковій перспективі – виграють імпортери, інші виробники, які продовжать функціонування, та інші оптові дистриб'ютори. Ціни на тютюнові вироби зростуть – так само, як і акцизні надходження.

Відповідно до другого сценарію, виробники не припиняють діяльність, але для забезпечення прибутковості піднімуть МРЦ. Ціни на тютюнові вироби зростуть (оціночно на 7 %). Результатом зростання цін буде збільшення акцизного збору та скорочення споживання.

VoxConnector для ІА "Конкурент"

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У легенях вейперів виявили опіки, які бувають від хімічної зброї

Надрукувати
мітки:
коментарів
12 жовтня 2020
09 жовтня 2020
07 жовтня 2020
30 вересня 2020
26 вересня 2020
21 вересня 2020
08 вересня 2020
05 вересня 2020
04 вересня 2020
01 вересня 2020
27 серпня 2020
06 серпня 2020
31 липня 2020
29 липня 2020